Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Diplomacie států Perského zálivu: Hodně letadel, málo pilotů

Diplomacie států Perského zálivu: Hodně letadel, málo pilotů

07.03.2018 6:33
Autor: Redakce, Patria.cz

V prosinci během oslav národního svátku Kataru svištěly vzduchem v rychlém sledu válečná letadla: šest francouzských stíhaček Mirage, šest nákladních letadel a letka výcvikových vrtulových letounů. To je polovina vzdušné síly Kataru. Nejbohatší stát světa s přibližně 2,7 miliony obyvatel se nikdy neproslavil svou válečnou chrabrostí. První tři nasazená letadla k vynucení bezletové zóny v Libyi v roce 2011 musela nouzově přistát na Kypru.

Přesto Katar plánuje zvýšit velikost svého letectva. Od června podepsal smlouvy za 20 miliard dolarů na koupi 96 nových stíhaček: F-15 z Ameriky, Typhoony z Británie a Rafaly z Francie. Tato nákupní horečka je důsledkem blokády Kataru před devíti měsíci Bahrajnem, Egyptem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Čtveřice těchto států mimo jiné požaduje, aby Katar ukončil svou podporu islamistickým skupinám, což vzbudilo v tomto maličkém emirátu nezvyklé projevy nacionalismu. A budování vojenské výzbroje je jedním z příkladů. „Potřebujeme se připravit na nejhorší,“ řekl ministr obrany Chálid al-Atijah. „25 miliard mi stále nepřipadá dost.“

Západní představitelé obranných složek se pozastavují nad tím, co si Katar s novou výbavou počne. Stálá armáda čítá 27 500 mužů. V letectvu je méně než 10 % z nich, což by vyžadovalo stovky nových pilotů, kteří by s rozšířenou flotilou létali. Z letecké akademie jich loni promovalo pouze 30, přičemž letos doufají v dvojnásobek. A k údivu některých vojenských atašé budou muset provádět jejich výcvik na třech různých platformách. Atijah ale nákupy obhajuje. F-15 jsou stíhací bojové letouny, poznamenal, zatímco evropská letadla jsou lepší na vzdušný boj.

Pro Katar a jeho sousedy jsou nákupy zbraní způsobem, jak posílit podporu západu. Bahrajn utratil 3,8 miliard dolarů, aby přibližně zdvojnásobil svou letku F-16. Spojené arabské emiráty podepsaly smlouvu s americkou firmou Lockheed Martin za 1,6 miliard dolarů, aby posílily svou flotilu. Prezident Donald Trump ohlásil během své návštěvy v Saúdské Arábii loni v květnu obchody s tímto královstvím za 110 miliard dolarů - největší podobný prodej v dějinách USA, nebo to tak alespoň vypadalo. „Byl to nákupní seznam, ale Saúdové nakonec většinu z toho nepodepsali,“ řekl nejmenovaný americký diplomat.

Katar byl v této strategii nejagresivnější. Trump ho 9. června nazval sponzorem terorismu. Pět dní poté odepsal americký ministr obrany smlouvu na F-15, čímž podpokopal prezidentovo vyjádření. V říjnu ohlásila britská firma BAE Systems, že bude muset propustit 2000 zaměstnanců kvůli mizerné poptávce po Typhoonech. Ale obchod za 6,7 miliard dolarů s Katarem oznámený dva měsíce poté pomůže udržet výrobní linku v provozu. Zběsilé výdaje na obranu jdou ruku v ruce se záplavou katarské hotovosti do lobbystických firem ve Washingtonu, která se od června vyšplhala na 4,7 milionů dolarů . (V předchozích pěti letech utratil Katar za lobby v Americe pouze 6,5 milionu dolarů.)

Katar, sousedící se Saúdskou Arábií, se dlouhodobě cítil v nebezpečí. V roce 1996, brzy poté, co se předchozí emír chopil moci, zde obvinili desítky bývalých vojenských důstojníků z osnování puče. Katar tehdy obvinil Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, ačkoli ty popřely, že by se do toho zapletly. Strach Kataru ještě narostl po roce 2011, kdy ostatní státy Perského zálivu nasadily do Bahrajnu jednotky, aby potlačily lidové povstání. Katar toto rozhodnutí podporoval (a poslal malou jednotku), ale mnoho lidí to pociťovalo jako znepokojující precedent.

Nejlepší obranou Kataru proti vnější agresi je al-Udeid, hlavní americká letecká základna na Blízkém východě. Aby Katar uspokojil americké letce, postaví 200 ubytovacích jednotek a navíc zábavní komplex pro důstojníky a jejich rodiny. Také chce vybudovat přístavy, které by mohly pojmout americké válečné lodě.

Růst vojenské síly v Perském zálivu zvyšuje napětí. V lednu Spojené arabské emiráty tvrdily, že dva katarské bojové letouny ohrozily civilní dopravní letadlo. Bahrajnská státní televize odvysílala video s radarovým záznamem všech tří letadel. Skutečně byla blízko sebe. Ale katarská letadla letěla v kurzu kolmo k letadlu emirátů a 2000 stop pod ním. S přibývajícím množstvím nových letounů prohánějícími se nad Perským zálivem mohou být takovéto potyčky běžnější.

Zdroj: The Economist

 

Čtěte více:

Boeing chce převzít Embraer. Brazilský prezident nesouhlasí
22.12.2017 8:30
Americký výrobce letecké techniky Boeing má zájem o převzetí brazilské...
Výrobce leteckých motorů Safran překvapil zakázkami od armády (komentář analytika)
27.02.2018 15:56
Francouzský výrobce leteckých motorů Safran utržil v předešlém roce 16...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)