Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řežou si Američané pod sebou větev?

Řežou si Američané pod sebou větev?

13.03.2018 18:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Francie vyslala do Spojených států vážný signál: Vaše agresivní a jednostranné kroky v oblasti mezinárodního obchodu směřují k fiasku. Francouzský státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne v rozhovoru pro Pilitico konkrétně uvedl, že americký prezident riskuje zažehnutí obchodní války tím, že zavedl cla na ocel a hliník. A dodal, že tato strategie nakonec nejvíce uškodí právě Spojeným státům.

„Vstupujeme do doby, kdy obchodní válka začíná cenit zuby a podle nás to není dobrá zpráva,“ uvedl tajemník. Americká politika zavedení tarifů jde podle něj proti zavedené praxi, kdy obchodní spory řešila Světová obchodní organizace. Americký prezident pak používá hrozbu cel jako nástroj, jak dotlačit obchodní partnery k novým dohodám. Jeho cílem je zejména snížení amerického obchodního deficitu. Mexiko a Kanada sankcím unikly jen díky ochotě jednat o nové verzi NAFTA tak, aby tyto dohody více vyhovovaly Spojeným státům.

Lemoyne prohlásil, že EU je největším obchodním uskupením na světě a nenechá se silou dotlačit k podobným ústupkům jako Kanada a Mexiko. „Tato eskalace cel a tarifů nebude dobrá pro amerického spotřebitele“ a cla na ocel a hliník z dovozu se negativně dotknou celé americké ekonomiky. Americký prezident přitom chce zavést širší obchodní „reciprocitu“. V jejím rámci by například uplatnil vyšší cla na dovoz evropských automobilů, protože EU nyní uplatňuje na dovoz automobilů z USA vyšší cla než Američané u evropských vozů.

Lemoyne tvrdí, že Evropa je připravena na odvetná opatření zaměřená na konkrétní výrobky amerických firem. Nicméně se domnívá, že Trump nerozjede obchodní válku naplno, protože americký spotřebitel začne pociťovat dopad cel na ceny spotřebního zboží v obchodech. Již nyní je to zřejmé například na dovozech kanadského dřeva, které kvůli clům v USA podražilo, ale dováží se dál. Nakonec se tak může jasně ukázat, že Američané nejvíce uškodili sami sobě.

Lemoyne má za to, že Trump neuspěje ani se snahami o snížení vlivu Světové obchodní organizace. Spojené státy nyní vetují jmenování nových soudců v této organizaci a podle Evropské komise se tím snaží podkopat relevanci celé instituce. Francie se ale podle slov jejího státního tajemníka bude snažit o provedení reforem, které funkčnost organizace udrží.

V březnu se bude konat summit vůdců jednotlivých zemí EU a Francouzi by na něm rádi hovořili o vytvoření kanceláře, která by ve spolupráci s Evropskou komisí mohla rozhodovat o různých odvetných opatřeních v oblasti mezinárodního obchodu a „jednala by s partnery, kteří se rozhodli testovat, co vydržíme“.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

„Mzdová“ chyba v úsudku ECB i BoE
12.03.2018 6:57
ECB a Bank of England podle Marcuse Ashwortha z Bloombergu směřují k v...
Globální ekonomika začala „normalizovat“, obavy jsou ale namístě jen u Evropy
11.03.2018 16:17
Investiční společnost Fulcrum AM na základě svých modelů po dlouhou řa...
Víkendář: A co když Trumpovo chvástání funguje?
11.03.2018 8:21
Americký prezident Donald Trump hrozil, že „úplně zničí Severní Koreu“...
Zuří válka o 5G mezi Čínou a USA, Evropa šlape vodu
10.03.2018 16:50
Streamování počítačových her ve virtuální realitě, samořídící automobi...
Rozdělení energetického obra: RWE (+10 %) prodá většinu v Innogy (+10 %) a soustředí se na zelenou energii
12.03.2018 8:53
Německá energetická společnost RWE prodá 76,8 procenta akcií Innogy ko...

Váš názor
 •  
  15.03.2018 18:59

  Pred rokom 1989 suverenita Československa končila v Moskve, teraz vo Washingtone s medzipristátim v Bruseli
  Petrík
 •  
  14.03.2018 9:17

  Viditelnos a význam každé země je dán její politickou reprezentací. Ta česká pochopila, že je mnohem pohodlnější bezpečnější a mediálně viditelnější bojovat proti komunizmu před padesáti léty než usilovat o prosazení Česka v reálných podmínkách.
  juniper
  • juniper
   14.03.2018 9:27

   Tak pod tento příspěvek se klidně podepíšu.
   ZYX
 • Suverenita
  14.03.2018 6:53

  Jak poznáme suverénní a samostatnou zemi? Že je ve svých rozhodnutích a činech nezávislá na ostatních a současně je odpovědná pouze vlastnímu obyvatelstvu. Těchto entit jež není mnoho, je třeba si vážit. Protože nesvéprávných onucí je na světě mnohem, mnohem více. Proto America first, proto Česko na prvním místě. Česko a Češi musí být viditelnější a slyšitelnější. Jen tak můžeme získat na vážnosti.
  ZYX
  • Re: Suverenita
   14.03.2018 8:31

   Bohužel, význam Česka je mikroskopický a spočívá převážně v tom, že jsem generátor zajímavých (a v ČR nezdaněných) dividend. Jinými slovy - my si můžeme vyskakovat, ovšem pouze ve vyhrazeném koutě. To je realita. Nemáme ani polohu Řecka, ani armádu Izraele...
   sgt.Mike
   •  
    14.03.2018 8:48

    Ne každý takto přemýšlí a ne každý je hrdinou jako např. výsadkáři při atentátu na Heydricha v roce 1942 či Kreigel, jež jako jediný odmítl podepsat tzv. Moskevské protokoly a aktivně se tak postavil proti legalizaci okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Tehdy jsme měli také vyhrazené kouty a kde je jim dnes konec.
    ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data