Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v květnu překonala odhady

Průmyslová výroba v květnu překonala odhady

09.07.2018 9:15, aktualizováno: 9.7. 9:49
Autor: ČTK

Aktualizováno

Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst z dubnových 5,5 procenta na 1,4 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu podle statistiků nejvíce přispěla výroba a rozvod energií. Výroba rostla i meziměsíčně, a to o 2,9 procenta po očištění od sezonních vlivů.

K meziročnímu posílení průmyslové produkce podle ČSÚ pomohla hlavně výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, která vzrostla o 3,8 procenta. K růstu přispěla také třeba výroba počítačů a další elektroniky zvýšením produkce o 9,4 procenta. Klesly naopak produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 1,3 procenta nebo výroba základních farmaceutických produktů o 9,2 procenta.

Ačkoli celkový meziroční růst průmyslové výroby zpomalil, v květnu do výsledků nezasáhly na rozdíl od dubna sezonní vlivy. Letošní květen měl totiž stejný počet pracovních dnů jako květen 2017. V dubnu sice růst výroby činil 5,5 procenta, ale protože měl letošní duben vyšší počet pracovních dní než loňský, zaznamenal průmysl po očištění od sezonních vlivů v dubnu pokles o 0,2 procenta.

Statistici zaznamenali v květnu také růst hodnoty nových zakázek ve vybraných odvětvích ve srovnání s loňskem o 9,5 procenta. "Automobilový průmysl je tentokrát jedním z odvětví, které záporně ovlivnilo vývoj průmyslové produkce, ale zároveň i odvětvím, které se výrazně podílelo na růstu nových zakázek," doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. I přes zvýšení produkce a hodnoty zakázek ale tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 0,3 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky se v květnu 2018 meziročně zvýšil o 1,6 procenta. Oproti loňsku se také zvedla průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců těchto podniků o 8,5 procenta na 35.751 korun.


Čtěte více:

Akcie čínského výrobce baterií pro elektroauta při IPO už víc růst nemohly...
11.06.2018 16:55
Akcie čínského výrobce baterií pro elektromobily Contemporary Amperex ...
Trumpova hrozba autům: Co může udělat Evropa?
26.06.2018 12:34
Výhrůžka prezidenta USA Donalda Trumpa zavést cla na auta montovaná v ...
Aktivita v českém průmyslu v červnu předčila odhady
02.07.2018 9:46
Index aktivity v českých průmyslových podnicích v červnu zrychlil. Vli...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data