Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ASML potěšil, drží marže a klíčové stroje jdou na odbyt (komentář analytika)

ASML potěšil, drží marže a klíčové stroje jdou na odbyt (komentář analytika)

18.07.2018 14:24
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Výrobce přístrojů pro výrobu polovodičů ASML nepřestává trhy se svými výsledky mile překvapovat. Tržby vyskočily o 30 % yoy na 2,74 mld. EUR, přičemž překonaly konsensus o 180 mil. EUR. Majoritní část překvapení jde na vrub jedné prodané EUV jednotce navíc (celkem 4, více níže). S tím však souvisí i mírný pokles na hrubé marži, jelikož pro tyto jednotky je příznačná nižší marže. Celková hrubá marže tak ubrala -170 bps yoy na 43,3 %, nicméně není to nic, s čím by trhy nepočítaly. Samotný čistý zisk na akcii vylétl vzhůru o 25 % yoy na 1,37 EUR a dostal se tak daleko nad predikovaných 1,22 EUR.

Nyní se podívejme na prodeje EUV jednotek (extreme ultraviolet lithography), což nás asi zajímá nejvíc. V tomto kvartálu se podařilo dodat 4 EUV jednotky koncovým zákazníkům, přičemž management původně počítal se třemi. Cena těchto strojů se pohybuje kolem 110 mil. EUR za kus, nejde tedy o zanedbatelnou částku. Celkem bylo v tomto roce dodáno již 7 jednotek a management tvrdí, že naplnění plánu o 20 dodaných jednotkách pro tento rok nestojí nic v cestě. V dalším pololetí proto očekáváme zrychlení prodejů. Dále byla přijata objednávka na další EUV jednotku, načež se celkový počet nevyřízených zakázek (backlog) dostává na 31. Po odečtení 13 nutných k doručení v tomto roce nám zůstane pro příští rok 18 kusů, což je již teď více než polovina z plánovaných 30 doručených. V tomto ohledu jde tedy všechno hezky podle plánu.

V dalším kvartálu nám chce management naservírovat tržby mezi 2,7 až 2,8 mld. EUR (konsensus 2,7 mld. EUR). Při střední hodnotě 2,75 mld. EUR bychom se v tomto případě dočkali zpomalení tempa růstu na 12 % yoy. Nicméně zlepšující se postupy výroby EUV jednotek a podpora ze strany vysokomaržových produktů (DUV litho a Aplikace) budou mít blahodárný vliv na hrubou marži, kterou chce management dostat do rozmezí 47 až 48 % (+4,5 p.b. yoy). Trh byl přitom nastaven jen na 45 %. K trhu s polovodiči se management vyjádřil pozitivně a podtrhl „zdravou poptávku na čipech DRAM i NAND“.

Řečeno v kostce, v tomto pololetí kvitujeme udržení marží na plánovaných hodnotách a k tomu dobrý postup v prodejích EUV jednotek. Z výhledu do dalšího kvartálu nemůžeme opomenout hrubou marži, u které se nám však možná ještě více líbí poznámka, že jde o zásluhu zlepšených postupů při výrobě EUV (implikovaná vyšší dlouhodobá profitabilita).

Akcie reagují na dobrá čísla 6% posílením.
Čtěte více:

JP Morgan otevřela sezónu úspěšně. Akciím to ale nepomáhá
13.07.2018 16:19
Na druhém čtvrtletí roku zanechaly stopu obchodní rozepře mezi USA a z...
Summary: Citigroup ve srovnání s JP Morgan pokulhává, tíží ji investiční bankovnictví
13.07.2018 17:49
Citigroup Kvartál se s kvartálem sešel a Citigroup opět ve srovnání s...
Summary: Bank of America nabídla příjemné zpestření
16.07.2018 17:32
USA: Tržby Bank of America (Investiční tipy) sklouzly o 3 % yoy na 22,...
Netflix si další perfektní skóre nezapsal, jeho růst ale pokračuje (komentář analytika)
17.07.2018 14:32
Akcie Netflixu byly v prvním pololetí tohoto roku nejvýkonnějším titul...
Summary: Goldman Sachs nedokázal využít výkyvů na trzích
17.07.2018 17:45
Neuspokojivý výkon FICC segmentu v předešlém roce poskytl bance Goldma...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university