Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Přehnané obavy z ruského medvěda

Víkendář: Přehnané obavy z ruského medvěda

04.08.2018 7:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Vladimir Putin podle Michaela C. Desche z The American Conservative možná skutečně vytváří hodně problémů, ale „jen těžko jde o neosovětskou hrozbu, za kterou jej mnozí na Západě považují“. Jak jej vnímá sám Desche?

Pokud chceme hovořit o Vladimiru Putinovi, měli bychom zmínit, že jde o „zkorumpovaného diktátora, který vládne prohnilé kleptokracii“. Navíc potlačuje svobodu, demokracii a lidská práva, útočí na politickou opozici, a to i násilně, a jeho země neváhá s použitím vojenské síly v zahraničí a propagandy tak, jako to učinila v případě USA, Ukrajiny či Estonska. „I tak je ale obrovský rozdíl mezi apokalyptickou rétorikou týkající se údajné ruské hrozby a realistickým pohledem na jeho domácí a zahraniční politiku,“ píše TAC. 

Příkladem pak prý může být domácí politická situace v Moskvě. Je sice pravda, že z Ruska se stala oligarchie a zástupci opozice někdy dokonce končí podivnou smrtí. Na druhou stranu ale Rusko není totalitou, jakou byl Sovětský svaz za Stalina a jaká zabila miliony lidí. Světový šampionát ve fotbale pak ukázal, že i když politická opozice v Rusku strádá, některým částem společnosti se žije velmi dobře. 

Rusko v posledních letech několikrát použilo vojenskou sílu vůči svým sousedům. Naposledy se tak stalo na Krymu a při podpoře rebelů v Donětsku. Podle TAC bychom ale neměli zapomínat, že v obou případech nešlo o blesk z čistého nebe, ale o „nepřiměřenou a nezákonnou reakci na snahu NATO a EU přitáhnout bývalé součásti Sovětského svazu do sféry svého vlivu“. Ruské operace pak „nebudily dojem, že by měly vyprovokovat dlouhodobější konflikt vedoucí k znovuvytvoření Sovětského svazu či Varšavské smlouvy“. 

TAC tvrdí, že pro řadu Američanů začíná historie americko-ruských vztahů v roce 2014, kdy propukla krize na Ukrajině. Vše pak vyvrcholilo v roce 2016, kdy se Rusové začali míchat do amerických prezidentských voleb. Jenže pro Rusy tato historie začíná mnohem dříve, a to někdy v roce 1990, kdy probíhala jednání mezi Sovětským svazem a USA o znovusjednocení Německa. Tehdy „Bush ujišťoval Gorbačova, že pokud dojde ke znovusjednocení Německa, NATO nebude dál expandovat na východ“. Jenže už v roce 1999 se zvedla první vlna rozšiřování NATO, která v Rusku značně posílila protizápadní nálady. A právě jich Putin využil k tomu, aby se chopil moci. Z ruské perspektivy tak události v Kyjevě v letech 2013 a 2014 vyvolávaly obavy ze Západem zinscenovaného puče.

TAC poukazuje i na obavy z toho, jak dobře si vedly ruské jednotky na Krymu v roce 2014 ve srovnání s jejich výkony během války v Gruzii. „Takové srovnání je zavádějící. Na Krymu byli sice ruští vojáci mnohem lépe vybavení, jednali s větší disciplínou a nebyli mezi nimi evidentní opilci. Ale nesetkali se s žádnou organizovanou obranou a operovali v oblasti, kde jim byla převážná většina obyvatel nakloněna“. Vývoj na Krymu tak podle TAC nelze brát jako indikátor ruské ochoty pustit se do konfliktu se zemí, kde by se setkali s odporem široké populace, jako jsou třeba baltské státy či Polsko. 

„Západ právem vnímá Putinovo Rusko jako strategický problém, který je třeba řešit. Kreml ale dnes nepřipomíná totalitní vládu ze sovětské doby, která měla na svědomí životy mnoha lidí. Rusko si v posledních letech sice nezaslouží Nobelovu cenu míru, ale s ohledem na některé kroky Západu to zase není tak překvapivé. A i samotné „NATO Evropa“ bez přímé podpory USA by bylo schopno čelit ruskému medvědovi, který se rád bije v prsa, ale už není tím, čím býval“, uzavírá TAC.

Zdroj: The American Conservative


 

Čtěte více:

Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
20.06.2018 11:01
Paul De Grauwe z London School of Economics si na stránkách VoxEU klad...
USA hrozí sankcemi firmám, které staví plynovod Nord Stream 2
12.07.2018 8:34
Washington ve středu znovu varoval společnosti, které investovaly do v...
Trump o ruském nevměšování: Přeřekl jsem se
18.07.2018 8:37
Americký prezident Donald Trump vysvětlil jako přeřeknutí svůj kontrov...
Víkendář: Albrightová o návratu do třicátých let a oškubaných kuřatech
22.07.2018 10:36
Madeleine Albrightová má za sebou úspěšnou kariéru, vydala několik kni...
Jak vypadá budoucnost práce v bankovnictví?
02.08.2018 11:10
Většina českých bank a pojišťoven v posledních dvou letech testuje a z...

Váš názor
 • opravdu přehnané ?
  13.08.2018 10:52

  "..Počet Rusek a Rusů v Česku roste. Před deseti lety bylo v zemi s povolením k pobytu 23 301 ruských občanů, letos v červnu 37 303. Rusové tvoří čtvrtou nejpočetnější skupinu cizinců. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Část Rusů utíká před autoritativním režimem nebo špatnou ekonomickou situací, část je ale pod vlivem kremelské propagandy".
  Pepa
 •  
  09.08.2018 12:02

  Příspěvek byl automaticky smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. medvedvsechnosned
  medvedvsechnosned
 • co polointeligentů má nutkání řešit Rusko
  09.08.2018 11:56

  ty polo-in-tele, bys měl ukázat více pokory a nezamořovat tyto stránky svými fake news a zjistit si fakta než tady začneš ventilovat svoje ujeté fatamorgasmy kdovíodkud.
  XYZ
 • Demokrate co vsechnosned stáváš se slavným
  09.08.2018 8:38

  Už o tobě a tvém prezidentovi píšou i v novinách "..v rámci ruské propagandy to pěkně vypadalo pro domácí ruské publikum a potom pro různé trolly v zahraničí...."
  :o)))
 • Taky názor ...Starosta města Vlašimi
  08.08.2018 10:46

  "...jak vnímáte současnou vládu Andreje Babiše? Je mi smutno a často je mi hanba, co jsme to za národ a jaký příklad a odkaz dáváme našim dětem.."
  patriot
 • " jsem Čech s českými předky. medvedvsechnosned"
  08.08.2018 9:24

  Ty sám si předek s velkým Č.....
  XYZ
 •  
  08.08.2018 9:14

  Příspěvek byl automaticky smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  Pondělí
 •  
  08.08.2018 9:11

  Příspěvek byl automaticky smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  medvedvsechnosned
 •  
  06.08.2018 7:12

  Je až neuvěřitelné, co polointeligentů má stále nutkání řešit Rusko a jejich politiku… Proč nanapíší články o „úžasné politice USSA“…?? O jejich strkání rypáků do každé země a celého světa…o jejich rozpoutávání válek, rozvracení států, produkování miliónů uprchlíků a mrtvých… Díky nim vznikají konglomeráty, jako Islámský stát apod…vraždící i v dnešní době lidi za nezavázanou tkaničku na ulici… O jejich podpoře veškerých radikálních islamistických vraždících fanatiků…od Afghánistánu v 80. letech až po Sýrii v dnešní době… Pořád řešíte Rusko, ale největší zlo na této planetě je již několik desetiletí uplně jiný stát…jmenuje se USA…
  Pondělí
 • Tak jestli tohle neni hrozba .....
  04.08.2018 12:52

  „zkorumpovaného diktátora, který vládne prohnilé kleptokracii“, potlačuje svobodu, demokracii a lidská práva, útočí na politickou opozici, a to i násilně, a jeho země neváhá s použitím vojenské síly v zahraničí a propagandy tak, jako to učinila v případě USA, Ukrajiny či Estonska. Je pravda, že z Ruska se stala oligarchie a zástupci opozice někdy dokonce končí podivnou smrtí. Světový šampionát ve fotbale pak ukázal, že i když politická opozice v Rusku strádá, některým částem společnosti se žije velmi dobře. Rusko v posledních letech několikrát použilo vojenskou sílu vůči svým sousedům. Naposledy se tak stalo na Krymu a při podpoře rebelů v Donětsku.
  Kmonik
  • Re: Tak jestli tohle neni hrozba .....
   06.08.2018 20:08

   To opravdu není hrozba, ale fráze západní demagogie.
   ullsperger
Aktuální komentáře
28.01.2023
17:37Volební finále online: Prezidentem Petr Pavel, počtem hlasů překonává Zemana
8:02Víkendář: Řada akciových investičních strategií je nyní levná. Lepší nečasovat, ale měnit váhu akcií v portfoliích
27.01.2023
22:08Nasdaq 100 uzavřel seanci v zisku 0,96 %, Nvidia +2,84 %  
17:56Závěr týdne na akciích bez jasného směru i po výsledcích a datech  
17:52Tradingová ponaučení z roku 2022: Investování je často kontraintuitivní  
16:41Analytik k výsledkům American Express: Amerického spotřebitele jen tak něco nerozhodí  
16:21Pravděpodobnost recese a sazby, které by se měly dostat nad inflaci
15:39Ohlédnutí za poslední volební debatou na ČRo: Babiš označil Pavla za velkého favorita prezidentské volby
15:30Rozvíjející se trhy lákají investory. Tento týden do nich přitekly téměř rekordní objemy peněz
15:12Chevron po 4Q22: Ropné destiláty jdou na dračku  
15:10Ministr financí Hunt chce z Británie udělat příští Silicon Valley
14:30Perly týdne: Evropské akcie vstoupily do býčí fáze, Tesla není jen „naleštěná automobilka“
12:44Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
12:41Možnosti využití umělé inteligence nadchly, Intel zklamal a evropské trhy mírně rostou  
11:57Analytik k výsledkům Intelu: Přímá reportáž z místa katastrofy  
11:43Nejbohatší člověk Asie odráží útok spekulantů, akcie jeho firem prudce oslabily
11:26Je česká koruna ve vleku prezidentských voleb?
10:33Evropa odolává šoku z Intelu, BoJ pod rostoucím tlakem inflace  
10:06Provozní zisk H&M se od září do listopadu propadl. Firma čelila prudce rostoucím nákladům a oslabení spotřebitelské důvěry
9:10Rozbřesk: Americká ekonomika překonala očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data