Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny ropy pravděpodobně dál porostou

Ceny ropy pravděpodobně dál porostou

23.08.2018 10:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Analytici francouzské banky Natixis se domnívají, že „ceny ropy pravděpodobně vzrostou ještě mnohem více“. Příčinou má být prudké zvyšování globální poptávky po této komoditě kombinované s poklesem investic do průzkumu a těžby na nových ropných polích. Scénář dalšího růstu cen ropy by mohlo nabourat jen výrazné zpomalení globální ekonomiky.

V následujícím grafu Natixis srovnává růst globální poptávky a nabídky na trhu s ropou. Přerušovanou čárou je vyznačen vývoj mezery mezi nimi. Zejména v roce 2015 globální nabídka svým růstem znatelně převyšovala zvyšování poptávky. Situace se začala výrazně měnit v roce 2017. Od té doby „poptávka prudce sílí, a to tempem znatelně převyšujícím růst těžby v USA“.

001

Podle Natixisu bude tento trend pokračovat už z toho důvodu, že investice do průzkumu a těžby jsou nedostatečné na to, aby nabídka udržela krok s poptávkovou stranou trhu. Tudíž se dá očekávat další růst cen ropy, který bude mít znatelné důsledky pro celou globální ekonomiku. Projeví se na poklesu reálných mezd v zemích OECD, protože v nich existuje jen slabá vazba mezi růstem cen a růstem nominálních mezd. Následně přijde oslabení spotřeby domácností.

Trpět budou rozvíjející se země, které jsou významnými dovozci ropy. Jde zejména o Indii, Turecko, Jižní Afriku a Čínu. Spojené státy pak budou podle Natixisu vytvářet ještě větší tlak na Saúdskou Arábii, aby zvýšila svou těžbu. A centrální banky budou ve složité situaci, protože budou čelit kombinaci rostoucí inflace a slábnoucího tempa růstu.

Z hlediska akciového trhu bude rozhodující, jak na rostoucí ceny ropy a inflaci zareagují firemní zisky. Natixis se domnívá, že pokud bude reakce nominálních mezd skutečně utlumená, ziskovost korporátního sektoru by mohla zůstat vysoko a akciový trh by tak nemusel reagovat přehnaně citlivě.

Zdroj: Natixis

 
 

Čtěte více:

IEA: Klid na trhu s ropou kvůli protiíránským sankcím nevydrží
10.08.2018 11:52
Světový trh s ropou vstoupil do krátkého období klidu, který ale kvůli...
Americké sankce přilévají do íránské ekonomiky ještě více agonie
16.08.2018 16:50
Dva roky trvalo vyjednat s Íránem jadernou dohodu. Jen pár tahů pera a...
Technická analýza: Ropní medvědi vystrkují drápky
15.08.2018 12:08
Trh s ropou zažívá momentálně ochlazení, které má za následek propad c...
Ropný klid před bouří?
17.08.2018 10:41
Cena ropy se v poslední dvou týdnech pohybovala lehce nad hranicí 70 ...

Váš názor
  •  
    23.08.2018 11:08

    Analytici vždycky čeří vodu, stabilitu nikdy neměli rádi, snaží se i uměle vyvolávat davové psychózy, aby z toho pohybu něco vycedili. Ano, tendence k růstu tu bude, ale teď je ještě poptávka kompenzovaná možnostmi zvýšení těžby z mnoha stran. Horší to bude, až se poměrně levné dobývání ropy z roponosných břidlic vyčerpá, pak už nový levný zdroj nebude. Teprve až ceny budou atakovat 150 dol./barel, spustí se světová krize, dříve než za 5 let to ale nebude. Z té krize už se tak snadno svět nedostane, ropa už klesne jen o málo, bude to deprese horší než v r. 2008. Navíc se k tomu přiřadí nepokoje, horší než byly ve Francii, kdy hořela auta a rabovalo se ve všech velkých městech. Navíc se přidají noví imigranti s horkou krví. Buďme rádi, že je tu nemáme. Budoucnost bude chmurná, svět není schopen sebemenší akce předem, která by vše v čase mírnila, např. omezení růstu populace ve světě. Kdyby byla polovina lidstva, byly by mnohem menší problémy, ale všechny vlády jsou snad slepé, že nic nedělají.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university