Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Křetínský má zálusk na další podíl v majiteli obchodů Makro (+15 %)

Křetínský má zálusk na další podíl v majiteli obchodů Makro (+15 %)

27.08.2018 10:13, aktualizováno: 27.8. 10:30
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Majitel velkoobchodů Makro je dalším cílem Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Společnost EP Global Commerce (EPGC) českých miliardářů vstupuje do německé obchodní společnosti Metro AG nákupem více než 7 procentního podílu a opce na dalších 15,2 procenta. Investoři navíc jednají o koupi dalšího velkého podílu. Nabídka na převzetí celé společnosti by tak nemusela být daleko, podotýká agentura Bloomberg.

EPGC již v pátek informovala, že v Metro AG získá 7,3 procenta kmenových akcií a opci na dalších 15,2 procenta. Společnost Ceconomy dnes navíc uvedla, že s Křetínského EP Investment Sarl vede jednání o možném prodeji většiny svého 10procentního podílu v německém velkoobchodníkovi.

Znamenalo by to, že čeští investoři by tak celkem mohli získat více než 30% podíl v Metro. Byla by tak splněna podmínka, při které vzniká povinnost učinit nabídku na převzetí všem akcionářům podle německého práva, uvedl Bloomberg.

Akcie společnosti Metro AG v systému Xetra rapidně rostou, v 10:08 SELČ přidávaly skoro 15 %, dříve ale rostly i o více než 17 %. 

0

Druhou stranou v pátek oznámeného kontraktu je firma Haniel Finance Deutschland, stoprocentní dceřiná společnost firmy Franz Haniel & Cie. Haniel je největším akcionářem řetězce Metro se svým podílem 22,5 procenta, který měl při pátečním závěru na frankfurtské burze hodnotu 977 milionů eur. Podílníkem v Metro AG je skoro 50 let. Ceconomy vlastní v řetězci okolo 10 procent.

Akcie Ceconomy rostly v systému Xetra v 10:04 SELČ o 5,1 %.

Metro se značkou Metro Cash & Carry má podle svého webu v 25 zemích víc než 760 obchodů a zaměstnává přes 100.000 lidí. Obsluhuje 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real provozuje firma v Německu 280 prodejen a pracuje pro ni víc než 34.000 lidí. Metro byla k loňskému červenci čtvrtou největší maloobchodní firmou v Evropě a její divize spotřební elektroniky Ceconomy evropskou jedničkou.

V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center. Firmě ve finančním roce 2015/2016 klesl zisk o polovinu na 637 milionů korun. Tržby se meziročně snížily o necelé jedno procento na 29,9 miliardy korun.

Ve společnosti EP Global Commerce vlastní Křetínský 53 procent a Tkáč zbylých 47 procent. Křetínský je hlavním akcionářem a generálním ředitelem společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Tkáč patří k zakladatelům a spoluvlastníkům investiční skupiny J&T, která podniká zejména v Česku a na Slovensku.

Zdroje: Bloomberg, ČTk, Patria.cz, Reuters, Google Finance

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Zbavíme se někdy voodooekonomie? Těžko
24.08.2018 17:48
Země jako Venezuela či Turecko jsou oběťmi toho, čemu můžeme říkat voo...
S akciemi Tesly se bude veřejně obchodovat i nadále
27.08.2018 8:26
Americký výrobce elektromobilů Tesla zůstává veřejně obchodovanou firm...
Patria Finance se stává přímým členem atraktivně rostoucí budapešťské burzy
27.08.2018 10:00
Čelní tuzemský obchodník s cennými papíry, společnost Patria Finance, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data