Výrobce luxusních sportovních automobilů Aston Martin Holdings potvrdil svůj zájem vstoupit na londýnskou burzu. Britská automobilka by ráda dosáhla tržního ohodnocení až 5,07 miliard liber, cenové rozpětí v IPO prospektu stanovila na 17,50-22,50 liber za akcii. Pokud se to podaří, bude to první londýnský úpis původem britské automobilky za posledních několik dekád.
Automobilka očekává, že celkově upíše přibližně 25% podíl, neboli téměř 57 milionů akcií. Finální potvrzení plánované ceny akcií by mělo proběhnout 3. října, samotný vstup na London Stock Exchange je směrován na 8. října.
Plán je prodávat akcie stávajících podílníků, kterými jsou především investiční skupiny z Itálie a Kuvajtu. Kontrolní podíl v automobilce mají Investindustrial Advisors a Kuwaiti Investment Dar a podle červnových slov generálního ředitele Andyho Palmera žádný z nich z firmy zcela odejít neplánuje. Akcie si v prémiovém uvedení na London Stock Exchange budou moci koupit i zaměstnanci a zákazníci firmy.
Aston vyrábí všechna svá auto ve Velké Británii a v blízké době chce v této zemi otevřít druhou továrnu. Přesto varoval před dopadem blížícího se brexitu a možného zpřísnění celních prohlídek na dodavatelské řetězce, podle firmy by to znamenalo zpomalení výroby a vyšší náklady.
“Velký porovnávač evidentně existuje, a to Ferrari,” uvedl podle Bloombergu finanční ředitel Mark Wilson. Akcie italského výrobce luxusních supersportů se dnes obchodují na 36násobku očekávaných zisků za letošní rok. Jejich historickou výkonnost na burze zachycuje následující graf:

Firma má za sebou 105 let existence, v posledních desítkách let je ale známá především svými vozy pro filmy s agentem 007 - od Goldfingera po Skyfall. Aston Martin spolupracuje i na vývoji elektrického létajícího vozu a také na vývoji osobní ponorky.
Aston má sice auta v bondovkách, v posledních letech ale prodělával. K zisku se vrátil až loni, poprvé od roku 2010.
V první polovině tohoto roku se automobilce relativně dařilo. Velký zájem byl o modely DB11 a Volante. Očištěný zisk před zdaněním tak v prvním pololetí dosáhl 42 milionů GBP při 8% růstu tržeb. Za celý současný rok by automobilka mohla vyrobit mezi 6200 a 6400 vozy. V kalendářním roce 2020 by to výhledově mělo být skoro 10.000 aut.
Zdroje: BBC, Bloomberg, Reuters, CNBC