Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Celosvětová finanční krize přinesla i pozitiva

Fidelity: Celosvětová finanční krize přinesla i pozitiva

16.09.2018 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Před deseti lety ukončila celosvětová finanční krize investiční éru, ve které byly jediným kritériem při rozhodování o investicích kompetitivní výnosy. Zahájila nové období, v němž se do popředí dostaly odpovědné zásady, které zahrnují péči o životní prostředí, sociální oblast i témata z oblasti corporate governance (ESG). „Nástup těchto hodnot do investic by však bez krize trval mnohem déle,“ říká Hiroki Sampei, engagement ředitel japonské pobočky společnosti Fidelity International.

„Před rokem 2008 jsem nikdy neslyšel, že by klient zmínil ESG. Přestože již existovaly sociálně odpovědné investice (SRI), měly mnohem užší využití s mnohem konkrétnějším cílovým investorem. Zatímco nevládní organizace (NGO) prosazují ESG už po celá desetiletí, kapitálové trhy je z velké části ignorovaly. Jediným kritériem pro trhy byly výnosy nebo alfa,“ doplňuje Hiroki Sampei.

Poté nastala krize a koncentrace moci se začala měnit. Mnoho lidí obviňovalo banky z finanční krize a uvádělo, že instituce jsou příliš chamtivé a postrádají řádné vedení. Veřejnost a vláda se ozvaly a žádaly kapitálové trhy o přehodnocení svých politik při poskytování kapitálu. Chtěly, aby trhy efektivněji řešily sociální nebo environmentální problémy a zároveň víc dohlížely na aktivity jako celek. I investoři toto nyní stále častěji vyžadují. Celosvětově spravovaná aktiva v portfoliích s udržitelnými prvky vzrostla odhadem o 23 bilionů dolarů, což je podle výzkumu Morningstar nárůst o více než 600 procent za posledních 10 let.

Klíčové změny týkající se ESG nastaly hned po celosvětové finanční krizi. „Institucionální investoři mají hlavně povinnost zmocněnce jednat jako správci klientských aktiv, tak aby rostly. Jednoduše řečeno, jako aktivní manažeři se musíme zaměřit na alfu. Takže jsme se museli nejprve zeptat sami sebe, můžou vůbec odpovědné investice generovat alfu? Odpověď byla jasně pozitivní. Vztah mezi ESG a alfa-generujícím podílem na akciové ceně společnosti není vždy jasný a může být těžké to kvantifikovat, ale je zřejmé, že společnosti, které jednají podle zásad ESG, by měly v dlouhodobém horizontu přinést vyšší výsledky než ty, které ne,“ udává Hiroki Sampei. Pokud se firma soustřeďuje výlučně na zisky a nevěnuje pozornost problémům jako například znečištění nebo pracovní problémy zaměstnanců, bude jednou čelit dodatečným nákladům.

Celosvětová finanční krize tak byla pro kapitálové trhy temným obdobím, ale následný vzestup ESG investorům ukázal i pozitiva. Na kapitálových trzích jsou si nyní všichni vědomi toho, že investování může probíhat společně se zásadami ESG ke vzájemnému prospěchu všem.

Zdroj: Fidelity International

 

Čtěte více:

Mankiw: Pravda o pádu Lehman Brothers a následném finančním chaosu
30.07.2018 10:45
Co vlastně vyvolalo finanční krizi roku 2008? A byli by politici schop...
Šéfové české a německé centrální banky: Protekcionismus je hlavním rizikem, dědictví krize ještě neodeznělo
09.08.2018 11:51
Hlavní globální riziko pro ekonomiku je nárůst protekcionistických opa...
Víkendář: Co kdyby turecká krize skončila odchodem země z NATO…
25.08.2018 6:55
Turecká finanční krize znamená ekonomickou pohromu pro tamní společnos...
Rozbřesk: Blíží se desetileté výročí Lehman Brothers, odkud čekat další ránu?
05.09.2018 9:18
Blíží se desetileté výročí pádu investiční banky Lehman Brothers a inv...
Co se změnilo 10 let od pádu Lehman Brothers?
11.09.2018 6:07
V sobotu 15. září nás čeká jedno důležité, i když poněkud smutné výroč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data