Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankrot Lehman Brothers před deseti lety šokoval svět

Bankrot Lehman Brothers před deseti lety šokoval svět

15.09.2018 8:03
Autor: ČTK

Kdysi byla společnost Lehman Brothers podle tržní hodnoty čtvrtou největší investiční bankou v USA. Banku však tvrdě zasáhla krize amerického hypotečního trhu a během roku 2007 začala ztrácet na tržní hodnotě a její akcie klesaly o desítky procent. Před deseti lety, 15. září 2008, banka po neúspěšném jednání o své záchraně požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli a pád banky se stal symbolem globální finanční krize. Pád Lehman Brothers byl také největším bankrotem v dějinách Spojených států.

První projevy

Počátky finanční krize ale sahají ještě dál. Na přelomu roku 2006 a 2007 poté, co se úrokové sazby v USA vyšplhaly za dva roky z jednoho procenta na více než pět, začal růst počet nesplácených hypotečních úvěrů. Na rekordní úroveň se dostal zejména počet "rizikových hypoték", tedy půjček poskytovaných méně bonitním klientům. Na jaře 2007 kvůli obavám, že by problémy hypoték mohly mít vliv na finanční sektor a celou ekonomiku, začaly výrazně padat americké akcie.

9. srpna 2007 největší francouzská veřejně obchodovaná banka BNP Paribas zmrazila výběry hotovosti ze tří svých fondů, jež investovaly do rizikových hypoték v USA. Krize se tak přesunula do Evropy. Týž den Evropská centrální banka (ECB) poskytla peněžnímu trhu injekci 94,8 miliardy eur (naposledy obdobné množství peněz na trh uvolnila po teroristických útocích z 11. září 2001). Obdobný krok učinily posléze i centrální banky Kanady, USA a Japonska.

V říjnu a listopadu 2007 řada významných bank, včetně švýcarské UBS a amerických Citigroup a Merrill Lynch ohlásily těžké ztráty za třetí čtvrtletí, což vyústilo v rezignaci jejich šéfů. A americký Fed v březnu následujícího roku oznámil, že k zastavení šíření globální finanční krize použije další nástroje, i takové, které nevyužil od hospodářské krize v 30. letech. Kromě snižování úrokové sazby šlo hlavně o různé způsoby pumpování dalších peněz do ekonomiky.

Krize se začíná hlásit

Krize se ohlásila již 7. září, kdy americká vláda převzala kontrolu nad polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, jež v USA hrály ústřední roli ve financování trhu hypoték. Kolaps Lehman Brothers ale znamenal pohromu. Zcela zamrzly úvěrové trhy, následovalo období plné bankrotů a krachů a propady akciových trhů. Hlavní západoevropský index FTSEurofirst 300 se v listopadu ocitl nejníže za 5,5 roku a od počátku roku oslabil již o téměř 50 procent. Také hlavní americký akciový index Dow Jones se propadl pod několik psychologicky důležitých hranic a v listopadu klesl pod 9000 bodů, kde byl naposledy v červnu 2003.

Koncem září tehdejší prezident George Bush prohlásil, že USA jsou uprostřed vážné finanční krize a nejhlubší fáze pak donutila vládu a centrální banku (Fed) přijmout řadu razantních protiopatření, přičemž vláda podpořila domácí ekonomiku souborem stimulačních opatření v hodnotě mnoha set miliard dolarů.

Jen dva dny po pádu Lehman Brothers Fed oznámil, že v součinnosti s vládou zachrání jednu z největších světových pojišťoven American International Group (AIG) úvěrem až 85 miliard dolarů (asi 1,43 bilionu korun), což se stalo tématem řady diskusí, protože kritici pádu Lehman Brothers vládě vyčítali odlišný přístup. Vláda svůj krok vysvětlila tím, že AIG je systémově důležitý finanční ústav, jehož kolaps nelze dopustit. A historie nakonec dala vládě za pravdu. O čtyři roky později americká vláda dokončila prodej svých akcií v AIG a na záchraně podniku celkově vydělala 22,7 miliardy dolarů (442 miliard Kč).

Pád Lehman Brothers

Rozhodnutí Lehman Brothers o bankrotu předcházely tři dny intenzivních krizových jednání. O záchraně v newyorské pobočce Fedu rokovali představitelé státních institucí s šéfy největších bank. Banka Lehman Brothers měla v účetnictví špatné úvěry do realit za zhruba 60 miliard dolarů. Snaha najít kupce ale bance nevyšla a po 158 letech od založení se rozhodla snahu o svou záchranu vzdát.

Lehman Brothers byla jednou z pětice investičních bank, které ještě na počátku roku 2008 tvořily jádro newyorské Wall Street. Tyto banky v americkém pojetí fungovaly zpravidla jako makléřské společnosti. Přijímaly tedy pokyny klientů k nákupu a prodeji cenných papírů, zabývaly se jejich správou a samy obchodovaly. První obětí z této pětky se stala banka Bear Stearns, kterou v březnu 2008 koupila JPMorgan Chase. Merrill Lynch se nechala dobrovolně převzít druhou největší americkou bankovní skupinou Bank of America a poslední dva velcí hráči, Goldman Sachs a Morgan Stanley, nakonec požádaly Fed o souhlas se změnou struktury, a z ústavů se tak staly dozorované bankovní holdingy.

Ještě na konci září se japonská Nomura Holdings dohodla s Lehman Brothers na odkupu asijských, evropských a blízkovýchodních aktiv. Rovněž v září po bankrotu Lehman Brothers prodala svou největší divizi pro investiční bankovnictví britské bance Barclays. Tento prodej zástupci Lehman Brothers později neúspěšně napadli u soudu.

Za pád Lehman Brothers mohly především riskantní obchody s cennými papíry, jejichž cena se odvíjela od hodnoty podřadných hypoték. Poté, co se ukázalo, že jsou tato aktiva bezcenná, šla banka, které stát odmítl pomoci, ke dnu. Od jara 2008, kdy začala v USA hypoteční krize, Lehman Brothers ztratila do bankrotu na tržní hodnotě přes 40 miliard dolarů a v roce 2008 její akcie klesly o 80 procent.

Snahy politiků ekonomiku zachránit

Prezident USA George Bush 25. září 2008 prohlásil v televizním projevu, v němž se snažil Američany i Kongres přesvědčit o nutnosti poskytnout finančnímu systému 700 miliard dolarů s tím, že vidí svou zemi uprostřed vážné finanční krize. Následující den americká vláda uzavřela největší domácí spořitelnu Washington Mutual. Tento pád se stal největším krachem v historii bankovního sektoru USA.A když o pár dní na to sněmovna reprezentantů odmítla plán podpory finančního systému v hodnotě 700 miliard dolarů, vyvolalo to na burzách největší propad od krachu v říjnu 1987.

V říjnu 2008 se čtyři největší země EU (Francie, Německo, Británie a Itálie) dohodly, že členové EU budou moci kvůli finanční krizi překračovat limity rozpočtových deficitů. A evropští ministři financí se shodli, že se zvýší záruky za vklady na 50.000 eur (1,25 milionu korun) z dosavadních 20.000, s tím, že některé země chtějí zavést limit 100.000 eur. V polovině října podpořili šéfové vlád EU záchranný plán pro finanční sektor, který měl na podporu bank ohrožených finanční krizí uvolnit více než dva biliony eur.

13. února 2009 schválila americká Sněmovna reprezentantů stimulační plán v hodnotě 787 miliard dolarů (17,5 bilionu korun). Plán následně schválil Senát a poté podepsal americký prezident Barack Obama. Dow Jonesův index, hlavní burzovní index v USA, přesto 2. března 2009 poprvé od října 1997 klesl pod 7000 bodů.

Cesta z krize

Trvalo to až do listopadu 2009, než ekonomiky EU a USA oznámily, že se technicky vymanily z recese, která byla nejhorší za uplynulé desítky let. Režim bankrotové ochrany ale banka Lehman Brothers opustila až v březnu 2012, tj. po 1268 dnech. Podle dohody konkurzního soudce s věřiteli má banka rozdělit investorům zhruba 65 miliard USD (1,2 bilionu Kč) z prodeje aktiv, která v době bankrotu dosahovala 639 miliard dolarů. Očekává se, že likvidace banky potrvá několik let.

 

Čtěte více:

Erdogan: USA se k Ankaře otočily zády, rozčílily ji
13.08.2018 9:25
Spojené státy kvůli sporům o amerického pastora zadržovaného v Turecku...
Hampl: V září budu hlasovat pro zvýšení sazeb ČNB
17.08.2018 8:40
Už teď v realitě zaostáváme za tím, co v sobě obsahuje prognóza sazeb...
Venezuela škrtá pět nul
20.08.2018 10:24
Venezuela zahajuje měnovou reformu, v jejímž rámci škrtne u domácí měn...
Odkud přijde další tržní šok?
29.08.2018 15:30
Je to již deset let, co se finanční šok v USA přeměnil v globální kriz...
Jak bojovat s další finanční krizí? Především nezapomínat
10.09.2018 14:50
Trojice známých ekonomů Ben S. Bernanke, Timothy F. Geithner a Henry M...

Váš názor
  • Ztráta vr. zisk
    15.09.2018 11:20

    stále nemohu vypočítat skutečný index podle kterého, bych jednoduše projížděl x-burz, kurzů a cen, i hlavních komodit, abych neměl pocit že ty podílové fondy co ukazují jenom posledních 10 letech, hrají nějakou dobrou roli, znám sice univerzální pravidla a indexy, podle kterých se vydělává posledních 50 let spousta peněz, ale baví mě dělat si širší statistiky, a chci svůj superpočítač lze mi dát jednuduchou radu ??????
    rob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university