Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dánsko obnoví vyšetřování Danske Bank, jednat o ní bude i Jourová

Dánsko obnoví vyšetřování Danske Bank, jednat o ní bude i Jourová

20.09.2018 12:34
Autor: ČTK

Dánský úřad pro regulaci finančního sektoru (FSA) znovu otevře vyšetřování bankovní společnosti Danske Bank kvůli údajnému praní špinavých peněz z Ruska a jiných států prostřednictvím její estonské pobočky. Oznámil to dnes v reakci na závěry interního šetření této záležitosti, které banka zveřejnila ve středu. S příslušnými ministry financí hodlá o kauze jednat i eurokomisařka Věra Jourová. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Thomas Borgen ve středu rezignoval poté, co vyšetřování konstatovalo, že většina z prověřovaných plateb v celkové výši 200 miliard eur (5,1 bilionu Kč) je podezřelá.

"Obnovujeme vyšetřování, které jsme původně uzavřeli v květnu," prohlásil dnes šéf FSA Jesper Berg v rozhovoru pro dánskou televizi TV2. Ke kritikům Danske Bank se předtím přidal dánský premiér Lars Lökke Rasmussen. "Skutečnost, že Dánsko se stalo centrem praní špinavých peněz těchto rozměrů, je příšerná," prohlásil. Na bance požaduje další informace.

Zahájení trestního vyšetřování banky v srpnu oznámila dánská finanční prokuratura.

O kauze chce s ministry financí Dánska, Estonska a Finska jednat 2. října eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. "Chci lépe porozumět, kde se vyskytly hlavní chyby, ať už to byla čistě chyba v nedostatečné hloubkové kontrole, kterou provedla sama banka, nebo zda došlo k chybám také na úrovni dozorčích orgánů," uvedla dnes Jourová na tiskové konferenci v Bruselu.

Zhruba 10.000 klientů estonské pobočky banky z řad nerezidentů bylo podle zprávy Danske Bank registrováno v 90 různých státech, především v Rusku, Británii, Britských Panenských ostrovech a ve Finsku. Zhruba třetina z nich se stala klienty pobočky v roce 2007.


Čtěte více:

Bloomberg: Estonská část Danske Bank vyprala třetinu dnešní tržní hodnoty banky
04.07.2018 12:54
Estonská součást dánského finančního ústavu Danske Bank mohla být využ...
Šéf Danske Bank, obviněné z praní špinavých peněz, rezignoval
19.09.2018 10:30
Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka...
Evropské burzy zapisují dvoutýdenní maximum v naději na jednání USA a Číny
19.09.2018 11:03
Evropské burzy ve středu dopoledne mírně posilovaly a zapsaly čerstvé ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data