Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Akcie zachrání odkupy, GE klesne na pět dolarů a u nás bude delší dovolená

Perly týdne: Akcie zachrání odkupy, GE klesne na pět dolarů a u nás bude delší dovolená

9.11.2018 12:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Trh pomůže sám sobě: CNBC tvrdí, že na americký akciový trh se vrátil největší kupující. Jím jsou samotné obchodované společnosti, protože odkupy akcií „opět dosahují rychlého tempa“ a banka JPMorgan se dokonce domnívá, že podle současného vývoje by se listopad mohl stát „nejsilnějším odkupovým měsícem za dobu, kdy jsou tato čísla sledována“.

Někteří investoři viní z říjnových propadů trhu to, že odkupy se v tomto měsíci znatelně snížily, protože firmy nesmí kupovat své vlastní akcie v době, kdy zveřejňují své čtvrtletní výsledky. Goldman Sachs tvrdí, že odkupy během první poloviny roku vzrostly meziročně o 51 %. Jejich růst pro příští rok odhaduje banka na 22 %. O velkou část odkupů se nyní starají společnosti jako Wells Fargo, v srpnu to byla i Buffettova Berkshire Hathaway.

Prokletý říjen: VoxEU zveřejnil novou studii, ve které se ekonom Jon Danielsson zaměřuje na analýzu propadů akciového trhu. Uvádí, že říjnová korekce nebyla z historického hlediska nijak tvrdá. A nabízí i následující graf, který ukazuje, jak často byl v minulosti konkrétní měsíc roku z hlediska návratnosti akcií tím nejhorším z celého roku. Podle této studie by se tedy investoři měli nejvíce obávat období mezi srpnem a říjnem, moc přívětivé nebývají ani květny. Naopak prosinec nebyl nikdy tím nejhorším měsícem v roce:


0


Zisky na maximu, trh dolů: CNBC tento týden poukazuje i na názor analyticko výzkumné společnosti CFRA, který tvrdí, že zisky obchodovaných společností se blíží svému vrcholu, a to je pro další vývoj na trhu negativní signál. Během prvních třech čtvrtletí roku 2018 rostly zisky asi o 25 %, ve čtvrtém čtvrtletí se čeká útlum tohoto tempa. Vrcholu by pak ziskovost měla dosáhnout v roce příštím, což je prý „medvědí signál“.

CFRA se nedomnívá, že medvědí trh by začínal již nyní poté, co v říjnu akcie ztratily téměř 10 %. Tyto „nepříjemnosti“ odráží zklamání z klesajícího tempa růstu HDP a ziskovosti, ale větší problémy na trhu by měly přijít až později. Již nyní ale na trh doléhají obavy z rostoucích sazeb, slábnoucího efektu fiskální stimulace a konfliktu, který na poli mezinárodního obchodu vedou Spojené státy proti Evropě a Číně. CFRA tvrdí, že na konci letošního roku se bude hodnota indexu S&P 500 pohybovat na 2873 bodech.

GE za 5 dolarů: Akcie společnosti GE stále hledají dno. Při tomto hledání se investorům snaží pomoci analytik výzkumné společnosti Gordon Haskett John Inch. Podle něj se ono úplné dno může nacházet až na 5 dolarech za akcii. Svůj pohled opírá o očekávanou tvorbu hotovosti a předpokladu, že „GE Capital nakonec nespadne do insolvence“. Akcie GE nakrátko posílily poté, co do čela firmy přišel nový ředitel Larry Culp, ale pak se vydaly opět dolů a letos již oslabily o zhruba 50 %. Několik analytiků se ovšem o titulu začalo v poslední době vyjadřovat optimističtěji, například UBS jej doporučuje kupovat a hlavním důvodem má být právě změna ve vedení.

Inch se ale domnívá, že podobné názory stojí jen na „akademické valuaci“, která stojí na součtu teoretických hodnot jednotlivých součástí firmy. A to zejména na vysoké valuaci segmentu zdravotní péče a aviace. Jenže GE se nemůže „jen tak rozmontovat“, protože některé jeho divize musí financovat GE Capital kvůli „desítkám miliard dolarů jejich dluhových cenných papírů“.

Inch se také domnívá, že ve skutečnosti nemá nikdo dostatečnou představu o skutečné výši závazků GE. Tedy těch, které odráží rozvaha firmy, ale i takzvaných „off balance sheet“ závazků, které v rozvaze nenajdeme. Analytik odhaduje, že jejich celková výše by mohla převyšovat 100 miliard dolarů. Gordon Haskett má cílovou cenu u GE nastavenou na 10 dolarů za akcii a doporučení prodávat.

Inflace a tarify: Investiční společnost Bespoke přináší tento týden zajímavý graf, který sleduje frekvenci zmínění témat inflace a cel během konferenčních hovorů obchodovaných firem. Rozdělení je provedeno podle odvětví a z grafu je zřejmé, že obě témata trápí zejména vedení průmyslových firem. Tarify jsou pak významným tématem i u technologií a zboží dlouhodobé spotřeby. V podstatě nulový zájem o ně naopak panuje u komunikačních služeb, malý je i u financí a energetiky:

0


… a u nás doma

Jádro (ne)bude: Seznam.cz se tento týden věnuje vývoji diskuse kolem možné stavby nové jaderné elektrárny. Server píše, že Andrej Babiš se dlouho tvářil, že postavit jadernou elektrárnu není zas takový problém. Opakovaně říkal, že energetická společnost ČEZ je dostatečně velká a bohatá, aby to zvládla sama a vyhlásila tendr na dodavatele. „Překvapivý zlom v jeho postoji ale přišel na konci října. Co se stalo? Podle informací Seznamu Babišův kabinet dostal koncem října na stůl tajnou závěrečnou zprávu meziresortní pracovní skupiny pro bezpečnostní zájmy státu v energetice, v níž byl také zástupce Bezpečnostní informační služby. Výsledek je nekompromisní – komise stavbu reaktoru nejenže nedoporučuje jako rizikovou, ale dokonce výslovně varuje před tím, aby ji stavěla ruská společnost Rosatom“, píše seznam.cz.

Skepsi premiéra Babiše ve výrobu elektřiny štěpením atomu pak prý posílila i ekonomická data, která efektivitu mimořádně drahého projektu v dnešních situaci zpochybňují. Výčet konkrétních staveb reaktorů po světě prý ukazuje, že všude mají potíže s dodržením rozpočtu i termínů. „Poslední jaderný reaktor, který byl postaven v Evropě a funguje, je Temelín. Žádný jiný nebyl postaven. Nebo byl postaven, ale nefunguje,“ řekl Babiš minulý týden ve sněmovně.

Zlá EU: Na ihned.cz píší, že „Češi vnímají EU nejméně pozitivně ze všech národů…mohou za to politici, jinde si unii spojují s ekonomickým růstem“. Ihned.cz to tvrdí na základě záříjového průzkumu, v němž Evropané odpovídali na otázku, jestli je členství v Evropské unii dobrá věc. Kladně se jich vyjádřilo 62 %, což je nejvíce za poslední čtvrtstoletí. Unie si polepšila i v očích Čechů, přesto ale Česko skončilo v žebříčku, který nechal sestavit Evropský parlament, s 39 % na posledním místě.

„Od ostatních nových členských států se lišíme tím, že si lidé unii nespojují s ekonomickým růstem,“ říká sociolog Daniel Prokop z agentury Median. Na mysli má země ve střední a východní Evropy, které do unie vstoupily v roce 2004 a později. Statistiky pak podle ihned.cz ukazují, že zásadní roli ve veřejném mínění má způsob, jakým o unii mluví nejvyšší politická reprezentace, především prezident, premiér a vláda.

Delší dovolené: Ihned.cz také tento týden píše o tom, že „komunistický návrh na delší dovolenou pro všechny má šanci. Podporu má v ČSSD a také u mnohých poslanců ANO“. Komunisté s tímto návrhem prý předběhli sociální demokracii, její poslanci ale „navzdory roztrpčení tento plán ve vládě s ANO premiéra Andreje Babiše prosadit“. Komunisté by rádi, aby schválení delší dovolené podpořili piráti či hnutí SPD a novinka podle nich začne v ideálním případě platit od července příštího roku, realističtější ´by ale měl být až leden 2020. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podle svých slov bude „přesvědčovat premiéra, aby celá vláda návrh podpořila. Pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance ČSSD prosazuje. Pomůže to zvýšit produktivitu práce i kvalitu života.“


Čtěte více:

Perly týdne: Tesla posílí o 40 %, roste kryptoměnová kriminalita a u nás přijde výprodej aut
12.10.2018 12:12
El-Erian skeptikem. Roste kryptoměnová kriminalita. Akcie Tesly o 70 %...
Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
19.10.2018 12:12
Ve světě… USA opět na čele: Politico poukazuje na to, že Spojené stát...
Perly týdne: Fed nakonec povolí, kryptoměny nehrozí a ten pořádný strach na trh ještě nedorazil
26.10.2018 13:24
Ve světě… Kryptoměny nehrozí: Generální ředitel společnosti VISA Al K...
Perly týdne: Býčí trh ještě dalších 20 let, předčasné volby v Německu a u nás investiční megaprojekt
2.11.2018 13:10
Ve světě… Počátek medvěda: Morgan Stanley se podle CNBC odtrhnul od zb...

Váš názor
  • Pouze 38 procent lidí považuje to, že jsme členy EU, za pozitivní.
    9.11.2018 13:54

    To, že jen třetina našich lidí vidí EU jako pozitivní, je vizitka pouze samotné Evropské unie. To číslo má své důvody. Těmito důvody je to, že EU selhává ve zcela klíčových otázkách a má velmi průměrné až podprůměrné představitele. Nejsme pesimistický národ, jinak bychom do EU nevstoupili. Ale EU prostě ztratila a stále víc ztrácí důvěru. Řídí-li ji lidé často odtrženi zcela od reality – z nichž někteří nemají vzdělání, jiní mají potíže s alkoholem, jiní se snaží státům vyhrožovat sankcemi, když nebudou poslouchat, zatímco si neumějí poradit s podvádějícím Řeckem a s Německem, které sem zcela samo bez konzultace s EU pozvalo miliony migrantů – nedivme se, že lidé se znechuceni od EU odvracejí. Nikdo nebude podporovat pyšné a namyšlené politiky, kteří namísto na své autoritě stavějí na výhrůžkách. EU je skvělá myšlenka, kterou právě její představitelé úspěšně pohřbívají, s cílem udržet se co nejdéle u koryt s heslem po nás potopa. Škoda, ale EU je prostě odsouzena k zániku, protože do svého čela postavila a drží neschopné kariérní politiky bez obecné autority, o to více kopající kolem sebe, když není po jejich.
    medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
13.11.2018
16:59Poptávka po telefonech vrcholí a Apple má plán. Co jeho dodavatelé?
16:37Úterý na trzích: Mírné zotavení akcií, body pro euro proti dolaru  
16:08Brexit vyřeší dohoda na poslední chvíli. Německo, Francie i Belgie ji potřebují, tvrdí Euler Hermes
15:25Největší producent uranu vstupuje na burzu, akcie má v Londýně a v Astaně
14:52Blog ČNB: Na horší časy je potřeba se připravovat v těch lepších
14:34Dozorčí rada ČEZ prověří opční program firmy, uvedl její předseda
14:21Home Depot se blýskl 30% růstem zisku, ještě více ale potěšil výhled (komentář analytika)  
13:52OPEC varuje před nadbytkem ropy na trzích v příštím roce
13:25Kauza Čapí hnízdo a Babišův syn: Opoziční strany žádají nedůvěru vládě, ČSSD výměnu premiéra?
11:51Nálada německých investorů zůstává nízká, rychlé zotavení se nečeká
11:16Povýsledková Kofola naděje na dnešního tahouna pražské burzy neplní  
10:57Běžný účet v září s nečekaně vysokým schodkem 3 mld Kč
10:49Od hospodářské krize k třetí světové válce
10:29Trhy se snaží korigovat včerejšek, Trump poslal ropu opět dolů  
9:20IEA: Poptávku po ropě ohrožují elektromobily a čistší paliva
9:14Rozbřesk: Akcie pod palbou, Apple táhne trh dolů. Co trh řekne na středeční čínská čísla?
9:00ČEB, a.s. - Informace o splacení emise v rámci ECP
8:57Ráno by v Evropě mohlo být optimistické. Bude i pro povýsledkovou Kofolu?  
8:55Air Bank a.s. – 3Q 2018 financial results
8:49Home Credit Group B.V. – 3Q 2018 financial results

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
Bayer AG (09/18 Q3)
Tyson Foods Inc (09/18 Q4, Bef-mkt)
Vodafone Group PLC (09/18 Q2)
7:00Innogy SE (09/18 Q3)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00Home Depot Inc/The (10/18 Q3)