Ve světě…
USA opět na čele: Politico poukazuje na to, že Spojené státy se poprvé od roku 2008 dostaly do čela žebříčku mezinárodní konkurenceschopnosti. Ten každý rok sestavuje World Economic Forum a USA se podle něj s 85,6 body dostaly nejblíže „ideálnímu státu“. Za nimi se s 83,5 bodu nachází Singapur, s 82,8 bodu Německo, následuje Švýcarsko a Japonsko. Žebříček je nyní sestavován na základě nové metodologie, která má „zachytit dynamiku globální ekonomiky v době čtvrté průmyslové revoluce“. To znamená, že významnou roli začínají hrát faktory jako umělá inteligence, či kyberbezpečnost.
Příští rok to začne: Příští rok by na trh mohlo dorazit hned několik ostře sledovaných společností, které podle CNBC dosáhnou „masivních valuací“. CNBC na prvním místě zmiňuje Palantir. Ten se věnuje data-miningu, stojí za ním Peter Thiel a nyní prý o IPO jedná s a podle The Wall Street i s . Když si firma naposledy řekla o kapitál, bylo to v roce 2015 a tehdy se její valuace dostala na 20 miliard dolarů. Letos by měla generovat tržby ve výši 750 milionů dolarů, a to zejména ze služeb poskytovaných firmám a vládě. Podle Bloombergu její technologie mohly například pomoci vystopovat Osamu Bin Ladena.
Další v řadě je známý Uber, jehož vedení se nyní snaží „změnit image firmy a připravit jí na IPO v příštím roce“. Podle CNBC banky a nyní odhadují hodnotu firmy na 120 miliard dolarů.
Na trh by v příštím roce mohl vstoupit i Lyft, podle jehož vedení by se tak mohlo stát již na počátku roku (Uber hovoří o druhé polovině roku). Podle některých zdrojů Lyft spolupracuje s J.P. Morgan Chase a valuace by se mohla pohybovat kolem 15 miliard dolarů.
Zhruba poloviční valuace by mohla dosáhnout společnost Slack, která se podle CNBC na IPO připravuje již od roku 2017. O připravenosti na IPO také hovoří vedení Airbnb a společnosti Instacart. U ní se spekulovalo o problémech poté, co koupil firmu Whole Foods, na jejíž byznys se Instacart dříve hodně spoléhal. Nyní ale její vedení mluví o „IPO, které je již na obzoru“.
Počítače proti fundamentu: CNBC přináší také rozhovor s ředitelem banky Davidem Solomonem. Ten se domnívá, že výprodeje, ke kterým tento měsíc dochází, jsou z velké části vyvolány algoritmy, které automaticky spouští prodeje ve chvíli, kdy se na trhu zvedne volatilita. Hovořil i o pasivním investování, ETF a dalších „nových technologiích, které jsou „stále dolaďovány“ a „ještě nebyly testovány v době velké zátěže.“
Stratégové zase tvrdí, že výprodeje jsou již „z 80 % u konce“ a k pozitivnímu obratu přispějí odkupy akcií. I podle této banky přispěly k poklesu trhu významně technické faktory. Stratégové ale dodávají, že na trh se opět vrátí důvěra, k čemuž pomůže dobrý ziskový výhled, neinflační růst celé ekonomiky a zmíněné odkupy. To, co na trhu nyní probíhá, je tedy jen „přechodná korekce na pokračujícím býčím trhu“. Podle CNBC nyní doporučuje akcie malých společností a také těch největších, které by měly těžit z rotace k defenzivě. Index S&P 500 i Russell 2000 jsou podle banky nyní „extrémně přeprodány“.
Kam za dividendami: Investiční společnost Bespoke tento týden přináší přehled dividendových výnosů významných akciových trhů. Nejnižší výnosy nabízí trh v Indii, Japonsku a Spojených státech. Naopak nejvyšší výnosy najdeme v Rusku, s odstupem za ním jsou u singapurských, britských a australských akcií:
Nejsme líní, jen hodně zdanění: Fed přišel před několika dny se studií zabývající se počtem odpracovaných hodin v americké a evropské ekonomice. Výsledky analýzy jsou shrnuty v následujícím grafu, kde je také vyznačen vývoj ročního počtu odpracovaných hodin na hlavu ve zbytku světa:

V Evropě se tedy podle Fedu od roku 1950 snížil počet odpracovaných hodin asi o 30 %. Naopak ve Spojených státech a ve zbytku světa počet odpracovaných hodin rostl. Studie Fedu tvrdí, že znatelné rozdíly ve vývoji v Evropě na straně jedné a zbytkem světa na straně druhé jsou zejména odrazem výše zdanění. Přísnější evropská regulace pracovního trhu a podobné faktory naopak podle ekonomů významnější roli nehrají, rozhodující byl postupný růst zdanění práce, ke kterému v Evropě docházelo od padesátých do konce devadesátých let.
… a u nás doma
Neprůchodná STK: E15 tento týden tvrdí, že „nová pravidla STK jsou moc tvrdá, devět z deseti vozů nemusí projít“. A dodává: „Nová metodika, kterou ministerstvo dopravy od října zavedlo pro stanice technické kontroly, vyvolala u mechaniků velké rozpaky a obavy. V aktuálních požadavcích je především novinka, že technik musí před měřením emisí zkontrolovat typ motoru, jestli odpovídá údaji v technickém průkazu. Tuto možnost ale podle expertů devadesát procent vozů prakticky neumožňuje“. Předseda Profesní komory STK Michal Cuc tvrdí, že „kladné osvědčení tak získá mnohem méně vozů a počet vozidel v nevyhovujícím stavu se v příštích měsících výrazně zvýší.“
Z FAANGu atraktivní už jen : Ihned.cz přináší rozhovor s investorem Jánem Hájkem, „který založil a vede největší tuzemský akciový fond Top Stocks a říká, že letošní dobrá výkonnost technologických akcií bude pokračovat i příští rok“. Investor pro ihned.cz také uvedl: „Pro sektory jako technologie a komunikační služby se příští rok očekává jeden z nejvyšších růstů tržeb a výnosů. Je zde dobrý předpoklad, že by tyto sektory mohly patřit mezi nadprůměrné i v roce 2019.“ Jeho fond aktuálně z technologických titulů drží akcie společnosti a , v minulosti investoval také do akcií Applu. Hájek také řekl, že mu v současnosti připadá atraktivní k nákupu . Ohledně akcií ze skupiny FAANG pak dodal, že tyto firmy teď už jsou tak velké, že to vyvolává otázku, jak dlouho ještě mohou růst nadprůměrným tempem. „Pro mě je z těchto společností jako investice aktuálně zajímavý pouze ," dodal.