Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Fedu naznačil možnost dřívějšího konce zvyšování úroků

Šéf Fedu naznačil možnost dřívějšího konce zvyšování úroků

29.11.2018 8:27
Autor: ČTK

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve středu signalizoval, že nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech by mohl skončit dříve, než se předpokládalo. Americké akcie na jeho slova reagovaly silným růstem, zatímco dolar oslabil.

Powell uvedl, že úrokové sazby ve Spojených státech se již nacházejí těsně pod neutrální úrovní, která nestimuluje, ani neomezuje ekonomiku. Ještě začátkem října přitom tvrdil, že sazby od neutrální úrovně dělí "dlouhá cesta".

Řada investorů se podle serveru Investing.com domnívá, že Fed by mohl po dosažení neutrální úrovně nynější cyklus postupného zvyšování úrokových sazeb ukončit. Powell upozornil, že pro další vývoj úrokových sazeb neexistuje žádná předem stanovená cesta.

Fed v letošním roce zvýšil úrokové sazby již třikrát. Naposledy tak učinil v září, kdy základní sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,0 až 2,25 procenta.

Centrální banka se kvůli zvyšování úrokových sazeb stala terčem ostré kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa, který je zastáncem nízkých úroků. Růst úrokových sazeb sice pomáhá udržovat pod kontrolou inflační tlaky, zvyšuje však náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i akciový trh.

Minulý měsíc Trump označil zvyšování úroků za "směšnou" politiku. "Myslím, že se Fed zbláznil," uvedl rovněž. Tento týden pak v rozhovoru s listem The Washington Post prohlásil, že není s šéfem Fedu "ani trochu spokojen". Sám přitom loni Powella do čela Fedu nominoval.

Trumpovy výroky vyvolávají obavy o nezávislost Fedu. Američtí prezidenti se v posledních desetiletích kritice Fedu většinou vyhýbali, protože nezávislost centrální banky je považována za důležitý faktor pro hospodářskou stabilitu.

Šéf Fedu dnes rovněž vyjádřil spokojenost se stavem americké ekonomiky. Upozornil, že finanční systém i trhy se zdají silnější než v době před finanční krizí z roku 2008. Varoval ale, že některé typy firemních dluhů se dostaly na riskantní úrovně. Fed podle něj sleduje potenciální slabiny ve finančním systému, aby zajistil jeho pokračující stabilitu.

Americké akcie i v reakci na Powellova slova ve středu prudce zpevnily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vyrostl o 618 bodů, což představuje největší rally od letošního března. Index S&P 500 povyskočil o 2,3 %. 


Čtěte více:

Investiční tip Novo Nordisk: Zodpovědná firma se slibnou budoucností
28.11.2018 14:59
400 milionů - tolik lidí dnes na celém světě trpí cukrovkou, přičemž d...
Na Wall Street se řítí revoluční změny. Pokud se neprobudí, může skončit špatně
28.11.2018 16:52
„Uber a Netflix od základu změnily chování spotřebitelů a fungování za...
Technická analýza: Investoři vyhlížejí obnovu těžebních limitů
28.11.2018 15:37
Ceny ropy si minulý týden prožily skutečně černý pátek, když se propa...
FED dodal trhům pořádnou vzpruhu
28.11.2018 22:03
Americké akcie si po delší odmlce opět připomněly, co znamená slovo ra...

Váš názor
  • budeme kupovat čínské akcie ?
    29.11.2018 10:07

    kdo mi poradí, nebo srazí komplet světové akcie na 1/2, děje se něco, a jestli ano, tak do akcií jdu jedině na dně krize, to je zlatý důl, je podezřelé kolik zoufalců teď tahá z lidí peníze, když jsou akcie tak vysoko, nebo je to normál ??? prodávejte ať můžeme vydělat, únor bílý pole sílí :-)
    rob
  • Tak prodat nebo ne
    29.11.2018 10:04

    levná dovolená v Číně by se mi šikla, koukejte ho pořádně sundat :-), je to tam dost drahý i na krosnu, natož na rychlovlaky, ještě že ty letadla jsou levné
    rob
  • Nezávislost FEDu ?
    29.11.2018 8:51

    Po ránu dobrý vtip. Powel buď jen pustil do gatí, nebo si uvědomil realitu, a to že obchodní války s celým světem a taky ty ostré, nejspíše pošlou US ekonomiku do pekel. Zřejmě proto zatáhl za brzdu. Je těžké připustit si, že se svět mění z unipolárního s jediným světovým hegemonem na multipolární a pochopit, že své (US) zájmy se musí konfrontovat a přizpůsobovat zájmům jiných.
    Drahokoupil
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y