Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump má dalšího nepřítele: elektromobily

Trump má dalšího nepřítele: elektromobily

28.12.2018 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Larry Kudlow jako jeden z hlavních ekonomických poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa nedávno prohlásil, že americká vláda skončí s podporou elektromobilů a dalších technologií souvisejících s obnovitelnými zdroji energie. Jak na stránkách Bloombergu tvrdí ekonom Noah Smith, není pravděpodobné, že Trump zruší podporu bez toho, aby s tím souhlasil Kongres. A jelikož v něm po posledních volbách posílili demokraté, Trumpovy šance na úspěch jsou malé. I tak je ale prezidentova rétorika významná, protože zapadá do řady republikánských útoků proti alternativním zdrojům energie. „Elektromobily představují alternativu vozů se spalovacími motory a ropný průmysl je již dlouho pilířem podpory republikánů,“ tvrdí ekonom. A dodává, že Trump svým voličům podobnými postoji indikuje i to, že „není na stejné lodi s klimatickými aktivisty a hipísáky“.

Smith připomíná, že ekonomická teorie vnímá různé dotace jako něco, co poškozuje fungování hospodářství a cenové signály. Libertariáni tento argument používají právě proti zeleným dotacím a někteří tvrdí, že jde o „měkkou formu socialismu“. Ekonom ovšem dodává, že někdy situace není tak jednoznačná a platí to zejména v případě externalit. Tedy právě v oblasti znečišťování životního prostředí. Pokud například uhelná elektrárna vypouští do ovzduší emise, poškozuje to globální klima, ale v ceně elektřiny tento náklad nijak odražen není. Tyto náklady jsou přitom podle Smithe pravděpodobně vysoké, což uvádí i poslední analýza samotné Trumpovy vlády. Zmíněný National Climate Assessment totiž ukazuje, že škody způsobené globálním oteplováním mohou být obrovské v případě, že se nepodaří omezit globální oteplování.

Standardní ekonomická teorie by doporučovala zavést uhlíkovou daň – jednoduše k ceně produktu přidat náklad, který způsobuje. Politicky je ale takové řešení problematické, protože se zavádí na úrovni jednotlivých zemí, zatímco škody jsou globální. Žádná země tak nechce nést vyšší náklady, než jí přísluší, a státy mají naopak motivaci pálit levné uhlí a ropu a nechat ostatní země, aby problém řešily. Potíže, které tato situace přináší, ukazují podle Smithe i současné nepokoje ve Francii.

Dalším řešením tak mohou být právě dotace a Smith dává za příklad vývoj solárních technologií. U nich dochází k prudkému poklesu výrobních nákladů a „očekává se, že pokles bude pokračovat“. Jeho tahounem přitom není nějaký ojedinělý technologický průlom, ale pokrok daný mnoha malými kroky, inovacemi a rozšiřováním solárních panelů. To bylo umožněno i dotacemi, protože je činil atraktivní i v době, kdy se jejich cena držela vysoko. Solární panely ale celkový energetický problém nevyřeší. Na to potřebujeme zejména lepší baterie, a to jak pro auta, tak pro skladování elektrické energie ze solárních elektráren.

U baterií se podle Smithe zatím zdá, že funguje podobný efekt jako u solárních panelů. Dotace podporují jejich výrobu a rozšíření, tím se podporují malé inovace a produkt zlevňuje. Vše pak zkopíruje Čína, která bude díky tomu rychleji snižovat své vlastní emise. Pokud by teď Trump skutečně dosáhl ukončení podpory elektromobilů, vláda by podle ekonoma ušetřila nějaké peníze, ale napáchala by významné škody, protože by ohrozila pokrok ve výrobě baterií. S tím, jakým rizikům v souvislosti s klimatickými změnami čelíme, je naopak podpora elektromobility „tou nejbezpečnější sázkou“.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Víkendář: Jsme nejzelenější ze všech, ale na auta nám nesahejte
23.09.2018 11:40
Další a další skandály německých automobilek s sebou podle stránek Pol...
Země EU se dohodly na snížení emisí CO2 u aut o 35 %
10.10.2018 10:16
Osobní automobily vyráběné v Evropské unii od roku 2030 by měly vypouš...
Kde vůbec dávají elektromobily smysl a proč?
29.10.2018 17:43
V současné době už se zdá, že směrem k elektromobilitě nás na straně k...
Německo diskutuje o tom, jak hlídat zákazy pro starší diesely
22.11.2018 8:28
Vzhledem k přibývajícím zákazům jízdy starších dieselových aut v němec...
Světová banka dá 200 miliard USD na boj proti změnám klimatu
03.12.2018 8:30
Skupina Světové banky (SB) hodlá v průběhu pěti let od roku 2021 inves...
Víkendář: Teplota stoupá a s ní i tenze ve společnosti
08.12.2018 7:24
V říjnu zveřejnila OSN apokalyptickou zprávu o tom, že se svět otepluj...

Váš názor
  • No jasně
    29.12.2018 12:53

    Hlavně do toho zamotat klima. Kdyby byl nepřítel elektromobilů, tak bude dotovat spalovací motor. Auta se spalovacím motorem nepřeválcovaly před více než 100 let elektromobily protože by dostávaly dotace od vlády, ale protože byly lepší a stále jsou.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university