Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boří se světový řád a ten nový vyvolává vážné pochybnosti

Boří se světový řád a ten nový vyvolává vážné pochybnosti

27.01.2019 16:11
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

„Vážné pochybnosti“ o měnícím se přístupu ke globální politice vyjádřili tento týden představitelé světových elit na výročním ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Postrádají v něm kompromis a multilateralismus.

„V dnešním světě vidíme nový přístup. Přístup, který vyvolává pochybnosti o platnosti mezinárodního systému. Říká se ´měli bychom se nejprve starat o vlastní zájmy´ a až poté z toho vybudovat řád dobrý pro všechny,“ pronesla ve středu německá kancléřka Angela Merkelová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. „Mám vážné pochybnosti, zda je to ten správný způsob,“ dodala.

„Myslím si, že (když jde o) naše národní zájmy, že bychom je měli vždy chápat tak, že musíme vždy pamatovat na to, že i ostatní mají své vlastní zájmy, s těmi se musí počítat a až pak vytvořit win-win situaci, která nás bude navigovat mezinárodní politikou,“ pronesla Merkelová.

S podobným názorem jako Merkelová přišel i ředitel specializované banky a správce aktiv Investec Hendrik du Toit. Obchodní jednání mezi USA a Čínou nejsou podle něj jen o obchodu, ale právě o „novém světovém řádu“, řekl CNBC. „Pokud získáme nefunkční světový řád, který vzejde z prostoru, který byl posledních 20, 30 let od pádu komunismu velmi dobrý pro byznys, pak mohou nastat velké problémy.“

Čínský miliardář a zakladatel gigantu Alibaba Jack Ma šel ve svém projevu ještě dále. Historie podle něj ukazuje, že technologické inovace jsou primárním faktorem za světovými konflikty. Technologie také mohou vést ke třetí světové válce. „První světová válka byla kvůli první technologické revoluci,“ řekl v Davosu. „Druhá technologická revoluce způsobila druhou světovou válku. Tohle je třetí technologická revoluce…,“ dodal Ma.

Nicméně i přes černý scénář Jacka Ma se USA i Čína snaží obchodní válku zmírnit. Koncem minulého roku se dohodly na 90denním příměří, které má sloužit k dalšímu vyjednávání a k odkladu jakýchkoliv dalších nárůstů cel do konce této lhůty. Čísla, která přišla od té doby, ukazují na klesající tempo růstu HDP Číny, které loni zpomalilo na 6,6 %, tedy na nejpomalejší tempo za posledních skoro třicet let. Přišel také snížený výhled MMF pro růst globální ekonomiky.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn také poukázal na zhoršující se globální ekonomiku a uvedl, že Německo zaujme ve své hospodářské politice nový postoj. „Jako vždy po velmi dobrých letech mohou nastat problémy. Nyní tedy potřebujeme podpořit růst… chceme například snížit daně, více investovat do infrastruktury, do digitalizace společnosti, širokopásmového připojení, 5G a sektoru zdravotnictví,“ upřesnil Spahn.

Du Toit přesto zůstává ohledně globální ekonomiky klidný: „Všichni si myslí, že tu probíhá katastrofa, ale měny na rozvíjejících se trzích se v posledních měsících skutečně dobře zotavily. Je zde možnost zamknout výnosy, vydělávat peníze ve světě, který stále ještě je – měl by být – světem nízkých výnosů.“

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Hlavní témata Davosu? Globalizace a technologie
22.01.2019 10:35
Ve švýcarském Davosu dnes začíná další ročník Světového ekonomického f...
Ray Dalio: Roky 2019 a 2020 představují výbušný kotel
23.01.2019 8:23
„Nejvíce mě znepokojuje další pokles ekonomiky,“ tak se na Světovém ek...
Kryptoinvestor Schumacher: Bitcoin půjde na nulu
24.01.2019 10:18
Cena bitcoinu by mohla klesnout až na nulu. Domnívá se tak přední inve...

Váš názor
  • Safra...
    28.01.2019 12:25

    ...kdy a kde už jsem to jen slyšel, že nový "světový řád" má přednost před "individuálními zájmy"?
    MrBurnes
  •  
    28.01.2019 8:44

    Toto je bohužel jediná funkční podstata existence lidstva. Snahy o nastolení funkčního komunismu selhaly u nás už za husitství a ani ta novodobá snaha se neujala. Chceme-li, aby fungovala ekonomika a rozvoj, musí to být takto nastaveno. Paradox vidím spíš v tom, že komunistická Čína dokázala prosadit plynulý přechod k diktatuře kapitalismu, což ji katapultovalo mezi ekonomické velmoci. A myslí si někdo, že tam dělníci jásají?
    Marfi13
Aktuální komentáře
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data