Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nidetzký: Neřízený brexit by letos mohl ubrat z českého HDP až 1 procentní bod

Nidetzký: Neřízený brexit by letos mohl ubrat z českého HDP až 1 procentní bod

13.02.2019 16:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst české ekonomiky by mohl letos zpomalit až o 1 procentní bod, opustí-li Británie Evropskou unii bez dohody, řekl dnes podle agentury Reuters viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký. 

V roce 2020 by pak taková událost podle citlivostního scénáře centrální banky mohla ubrat z hrubého domácího produktu 0,5 až 0,75 procentního bodu, prohlásil v rozhovoru pro internetovou televizi Blesk.cz.

České hospodářství by podle něj tento dopad pocítilo hlavně nepřímo skrze ochlazení ekonomiky hlavního obchodního partnera, Německa.

"Podle našich propočtů by přímý dopad na Českou republiku z obchodních vztahů se Spojeným královstvím nebyl tak významný," řekl Nidetzký. "Samozřejmě mnohem významnější by byl dopad zprostředkovaný, to je právě dopad na německou ekonomiku a následně na českou ekonomiku. Tam podle citlivostního scénáře pracujeme (s tím), že by to mohlo mít dopad do dynamiky HDP v letošním roce až 1 procento a v příštím roce půl až tři čtvrtě procenta."

Aktuální prognóza ČNB počítá s růstem českého HDP o 2,9 procenta v letošním roce a o 3,0 procenta v roce 2020.

Loni česká ekonomika zřejmě vzrostla o 2,8 %, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. V samotném čtvrtém čtvrtletí zůstal podle většiny předpovědí meziroční růst na 2,4 % a růst ve srovnání s předchozím čtvrtletím mírně zrychlil na 0,7 %. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP v pátek 15. února.

Zdroje: Reuters, ČTK

 
 

Čtěte více:

MF: Brexit bez dohody by zpomalil letos růst ekonomiky pod 2 pct.
01.02.2019 8:53
Česká ekonomika by v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody v ...
Víkendář: Konečná fáze brexitu - evakuace královny
09.02.2019 8:57
Pokud přijde chaotický brexit a Velká Británie odejde z EU bez dohody,...
Firmy hrubě podceňují tvrdý brexit. Takže se snižuje jeho pravděpodobnost?
11.02.2019 13:54
Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu britská premiérka Theresa Mayo...
Co už si vyžádal brexit
12.02.2019 12:58
Británie je pořád v Evropské unii, jednání o jejím vystoupení z osmadv...

Váš názor
  • Kašpárci z CNB
    14.02.2019 9:13

    no jestli je ten výsledek stejně validní jako jejich odhady inflace a kurzu koruny tak to může být skoro jakékoliv číslo, místo modelování by stačilo podívat se jednou za měsíc doma na účty a pak hybaj zvyšovat sazby než to bude větší průšvih než to je :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    14.02.2019 8:11

    pane experte, nemáte tam náhodou chybu v desetinné čárce??? ptám se proto, že nedávno (myslím, že na ihned), byl článek s ekonomem (nebo jestli to bylo s Dlouhým, to skutečně si již nepamatuji), kdy vyčíslení dopadu brexitu (taktéž bez dohody) činilo pane pouhých 0,1%!!!!! Jak je možný takový rozptyl výsledků?????? Vykládat, že dopad bude 1%, to je tedy třetina současného růstu!!!! bude asi dost mimo mísu......obecně modely ČNB od reality se vždy dost rozcházejí......hlavně, že pánům chodí každý měsíc na účet tučná výplata, že......
    abc1
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index