Na konci minulého roku byla podle investiční společnosti Pictet poptávka po zlatu silná, výrazně vzrostla zejména ze strany výrobců šperků a investorů. Zlato tak ve čtvrtém čtvrtletí posílilo o 7,7 %. V roce 2018 se také znatelně zvedla poptávka ze strany centrálních bank, což je „pokračování strukturálního trendu“. Jaký je další výhled?
V následujícím grafu Pictet ukazuje vývoj struktury poptávky po zlatu. Její oživení na konci roku 2018 následovalo po dlouhé době trendového poklesu. Z grafu je také zřejmé, jak se po roce 2009 změnilo chování centrálních bank (tmavě modré sloupce):

Pictet upozorňuje, že kurz dolaru nehrál při pohybech ceny zlata výraznější roli, protože dolarový index ve čtvrtém čtvrtletí jen mírně posílil (asi o 1 %). V eurech zlato posílilo o 8,8 % a ve švýcarských francích o 7,7 %. V současné době by pak podle společnosti Pictet mohly zlatu nahrávat obavy z vývoje v globální ekonomice. Nicméně se nedá čekat, že by dál pokračovala silná investiční poptávka, jaká byla zaznamenána na konci minulého roku. A to samé platí o poptávce ze strany výrobců šperků.
Podle investiční společnosti je tak pravděpodobné určité oslabení ceny zlata. Na něj poukazuje i skutečnost, že se z trhů vytratila averze k riziku a například index S&P 500 si po dosažení prosincového dna již připisuje asi 18 %. Podobný vývoj obvykle znamená, že investoři se přestávají obracet ke zlatu ve snaze přesunout své peníze do bezpečného aktiva.
Cena zlata je tedy nyní „zranitelná“, toto aktivum „se zdá být drahé i relativně k japonskému jenu jako dalšímu bezpečnému aktivu a relativně k americkým reálným sazbám“. Pictet tak očekává konsolidaci a jeho tříměsíční cílová cena je nastavena na 1 270 dolarů za unci. Šestiměsíční cílová cena se pak nachází na 1 240 dolarech za unci. V delším období se dá čekat zmírnění globálního růstu a blížící se konec normalizace americké monetární politiky, což by mělo pomáhat růstu ceny zlata. To samé platí o vývoji kurzu dolaru, protože Pictet očekává jeho oslabování. Dvanáctiměsíční cílovou cenu tak už má společnost nastavenou na 1 280 dolarech za unci.
Druhý graf porovnává vývoj ceny zlata s kurzem japonského jenu k dolaru. Jak bylo zmíněno, Pictet se domnívá, že zlato je nyní relativně k japonskému jenu jako dalšímu bezpečnému aktivu drahé. Výrazné rozevírání mezery mezi cenou zlata na straně jedné a kurzem japonské měny na straně druhé je zřejmé od počátku letošního roku:

Zdroj: Pictet