Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Holub z ČNB považuje letos za nejpravděpodobnější 1 až 2 zvýšení sazeb

Holub z ČNB považuje letos za nejpravděpodobnější 1 až 2 zvýšení sazeb

05.03.2019 9:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka v letošním roce zřejmě jednou či dvakrát zvýší úrokové sazby, ačkoli případný neřízený brexit by mohl způsobit odklad příštího takového kroku, řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

Holub v pondělním rozhovoru pro agenturu Reuters nicméně řekl, že možnost utažení sazeb už na příštím měnovém zasedání 28.března zůstává na stole. ČNB loni zvýšila hlavní sazbu v pěti krocích na současných 1,75 procenta, než cyklus normalizace měnové politiky na dvou předešlých zasedáních přerušila.Na dotaz, zda nevylučuje zvýšení sazeb už v březnu, Holub agentuře Reuters řekl: "Určitě to platí... Souhrnně zatím data z domácí ekonomiky pro mě vyznívají směrem lehce jako podpora pro další zvyšování sazeb."

Po posledním zasedání na začátku února banka uvedla, že je stále otevřena jednomu či dvěma zvýšením v letošním roce za předpokladu, že poleví vnější tlaky, domácí ekonomika si udrží solidní tempo růstu a kurz koruny zůstane slabší oproti prognóze. "Osobně to vidím v intervalu nula až dvě. Tu nulu jako takovou nevylučuji, nevidím ji ale jako moc pravděpodobnou. Stále se nacházíme v procesu normalizování měnové politiky," řekl Holub. "Jako nejpravděpodobnější variantu proto za sebe vidím jedno až dvě zvýšení během letošního roku," řekl s odkazem na inflační tlaky pramenící z domácí ekonomiky, zvláště ze spotřeby domácností, která tlačí výš ceny při dosud rychlém růstu mezd.

Příští měnové zasedání ČNB je na programu 28.března, pouhý den před předpokládaným odchodem Velké Británie z Evropské unie. Holub souhlasí s obecným postojem centrální banky, že případný neřízený brexit by mohl mít na rozhodování bankovní rady vliv. "Kdybychom viděli, že den po tom jednání nastane neřízený Brexit, tak s ohledem na tu míru nejistoty, která tam panuje, by to spíš byl faktor vyčkat s rozhodnutím minimálně do května, kdy budeme mít plnohodnotnou prognózu, která by mohla ten Brexit nějak plnohodnotně zapracovat," řekl Holub. ČNB odhaduje, že případný odchod Británie z EU bez dohody by mohl z růstu české ekonomiky - který banka předpokládá kolem 3 procent v letošním i příštím roce - ubrat 1,4 procentního bodu.

Dalším klíčovým faktorem při rozhodování bankovní rady o sazbách je kurz koruny. Ten se v několika minulých kvartálech držel vytrvale pod prognózou centrální banky, což vede k úvahám, že by banka mohla svůj model upravit. Holub potvrdil, že sekce měnová, v jejímž čele stál 15 let, dokončuje práce na nové verzi jádrového prognostického modelu a že řada připravovaných změn by měla prognózy kurzu přiblížit skutečnosti. "V květnu budeme mít alternativní scénář připravený tímto modelem a předpokládám, že se potvrdí, co zatím vychází z těch interních stínových prognóz, že ten model bude naznačovat pozvolnější posilování nominálního kurzu koruny," řekl Holub. "To ale nutně nemusí znamenat automaticky zároveň rychlejší zvyšování úrokových sazeb."

"Změny se týkají modelování zahraničí, způsobu práce s očekáváními, trochu větší navázání spotřeby na vývoj disponibilních příjmů, a podobně," dodal.

 

Zdroj: Reuters


 

Čtěte více:

Evropští centrální bankéři pociťují politický žár a la Trump
05.03.2019 5:53
Na tom, že nastavování úrokových sazeb by mělo stát stranou politick...
Pondělní obchodování v USA jako na houpačce
04.03.2019 22:01
Zahájení obchodního týdne v USA bylo ve znamení výrazné volatility. Hl...
Japonský soud povolil Ghosnovo propuštění na kauci
05.03.2019 8:33
Bývalý šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn bude moci po...
Čína plánuje letošní růst HDP mezi 6 a 6,5 procenty
05.03.2019 8:36
Čína si naplánovala pomalejší růst ekonomiky, na letošní rok tempo růs...
Ruská elita prý pere peníze složitými převody. Nařčení nezůstala ušetřena Raiffeisen (-14 %)
05.03.2019 8:39
Ruská elita patrně pere špinavé peníze převáděním miliard dolarů na Z...
Rozbřesk: Zpět k dluhům
05.03.2019 9:13
Uplynuly teprve dva měsíce a výsledek hospodaření státu už dosáhl polo...

Váš názor
  • Min. 4x
    05.03.2019 14:09

    jinak se jim to sesype jak domeček z karet bo státní hydra nemá nikdy dost, viz dnes zvýšení platů (resp. uplácení potenc.voličů ) na poště o 10%, přestože je pošta skoro bankrot, už by měl inflační Andy i s tím pomocníkem tahnout nebo to dopadne fakt bídně, shortu zdar
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data