Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

01.04.2019 8:39
Autor: ČTK

Sjezd KDU-ČSL na návrh exministra kultury Daniela Hermana a dalších politiků odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a vyzval k její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové Nováková poškodila zájmy ČR. Bývalý místopředseda lidovců Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování sankcí Evropské unie vůči Rusku.

"Sjezd KDU-ČSL striktně odmítá, aby ekonomickou diplomacii České republiky určoval velvyslanec Čínské lidové republiky. Odsuzuje jednání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a žádá její rezignaci," napsal Herman a další lidovci v návrhu, který pak delegáti schválili. Fakt, že byl zástupce Tchaj-wanu ze setkání vykázán, považuje "za naprosto nepřijatelný". "Takovéto jednání je nejen nedůstojné a ponižující, narušuje dobré obchodní vztahy s Tchaj-wanem, ale je i v příkrém rozporu se zahraničně-politickým směřováním České republiky a s principy svobody a demokracie, k nimž se hlásíme," doplnil.

Tchaj-wan nemá v Česku velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale podle serveru Hlidacipes.org považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí. Čínský velvyslanec podle webu o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny naplánované na 24. až 28. dubna.

Nováková prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu o to, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo. Postup ministerstva odsoudili senátoři z klubu Starostů, který je jednou ze dvou nejsilnějších frakcí v horní komoře. Taktéž žádají odvolání Novákové. Situaci s ní chce řešit ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle Šojdrové Nováková poškodila zájmy České republiky. "Je v zájmu České republiky zachovat dobré obchodní vztahy s Čínou i s Tchaj-wanem. Než ale paní ministryně vykázala zástupce investorů z Tchaj-wanu, měla si uvědomit, že Tchaj-wan má u nás dvakrát větší počet investorů než Čína. Čína umožnila vznik 3000 pracovních míst a Tchaj-wan 17.000 pracovních míst," řekla Šojdrová. Na její návrh vyzve vedení KDU-ČSL poslance a senátory, aby se při navazování obchodních dohod dodržovala lidská práva.

Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování územní celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování cílených ekonomických sankcí, které Evropská unie uplatňuje vůči Rusku. V návrhu zaznělo také to, že má sjezd podpořit přijetí zákona, který uvaluje finanční a vízové sankce na ruské oligarchy podílejících se na porušování lidských práv. Delegáti to také schválili.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek zase uspěl s usnesením, v němž požadoval po sjezdu KDU-ČSL přijetí pěti bodů. Obsahují návrhy, že bezpečnost není samozřejmostí a strana uznává práci všech, kteří se na ní podílejí. Dále chce, aby strana viděla členství v NATO jako klíčové, byla pro aktivní přístup a zapojení ČR do operací NATO a OSN, ale také aby se apelovalo na prohloubení vzájemné spolupráce mezi strukturami EU a NATO a aby se navyšovaly výdaje na obranu na úroveň dvou procent HDP nejpozději do roku 2024.


Čtěte více:

Draghi: ECB je připravena k dalším krokům na podporu ekonomiky
27.03.2019 13:10
Evropská centrální banka (ECB) je připravena podniknout další kroky na...
Chaos v parlamentu trvá, Mayová nabízí odchod, píše britský tisk
28.03.2019 8:49
Chaotická brexitová situace v britském parlamentu pokračuje, neboť pos...
Britská vláda v pátek potřetí zkusí prosadit brexitovou dohodu
29.03.2019 8:03
V den původního termínu odchodu země z Evropské unie britská vláda v p...

Váš názor
 • kaltolická církev...:-((((
  01.04.2019 8:54

  Tak doufám, že tyto úděsné výšplechty jsou snad už konečně to poslední, co od této partaje kdy uslyšíme...a že skončí, tam kde zástupci katolické církve, této úděsné sekty pedofilních uchylů patří....v propadlišti dějin....
  Scorpius
  • K věci a ne k osobám
   01.04.2019 9:00

   To je základ diskuse už 200 let. Být sprostý to dokáže každý Zeman.
   jerry
   • Re: K věci a ne k osobám
    01.04.2019 9:23

    K věci, když tedy máme reagovat na tu výzvu. Česká republika Tchaj-wan neuznává a nemá s ním oficiální diplomatické styky. Nevím tedy co má ostrov co pohledávat na oficiálním jednání s naším ministerstvem. Odtržení Krymu, pro které hlasovalo v referendu 96 % jeho obyvatel je pro KDÚ ČLS irelevantní a požaduje jeho znovusjednocení s Ukrajinou, zato odtržení Tchaj-wanu od Číny zjevně podporuje. Tomu se říká názorová konzistence. Pevně doufám, že tato partaj po příštích volbách konečně z českého parlamentu definitivně zmizí.
    FZ
    •  
     01.04.2019 11:24

     Takže nám naši ekonomickou politiku bude určovat čínský velvyslanec... Výborně.
     STX
    •  
     01.04.2019 9:31

     Nevíš co tam ostrov pohledával? tak to je proto, že jsi nevzdělaný a neumíš pracovat s informacemi. Zkusím to napravit. Zástupci Tchaj-wanu byli na setkání oficiálně pozváni českou stranou stejně jako v minulých letech.
     ..
     •  
      01.04.2019 9:43

      Měl byste se řídit vámi proklamovanou zásadou "nebýt sprostý" a netykat lidem, které neznáte. Vzdělání mám univerzitní, ale to s tím nesouvisí.
      FZ
      •  
       01.04.2019 21:38

       Vážený pane FZ, z invektiv frustrovaného grafomana vystupujícího pod pseudonymem "Velká medvědice"si nic nedělejte. Tato osoba kalí vodu v každé druhé diskusi a je na pováženou, že ji zatím administrátor Patrie, jinak seriózního webu, neblokl.
       Malejvůz
      •  
       01.04.2019 11:21

       To jen dokládá, že mít vzdělání ( a to včetně univerzitního ) a být inteligentní, jsou dvě naprosto odlišné věci...
       STX
      •  
       01.04.2019 9:46

       Jistě to byla Univerzita Života, kde vás tak náramně naučili pracovat s informacemi.
       ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC