Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jak se dobře připravit na recesi

Víkendář: Jak se dobře připravit na recesi

07.04.2019 10:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Nejeden ekonom predikuje v následujících 12 měsících ekonomické zpomalení či dokonce recesi. Pokud je ale historie relevantním vodítkem, pak firemní sektor opět nebude na takový vývoj připravený. Na stránkách Harvard Business Review to tvrdí Martin Reeves, Kevin Whitaker a Christian Ketels z BCG. Opírají se o svou vlastní studii, ve které zkoumali data od 5 000 firem během čtyř ekonomických cyklů. Ukazuje se, že „hospodářské zpomalení přináší příležitosti a výzvy a některé firmy z něj skutečně profitují“.

Studie konkrétně tvrdí, že 14 % zkoumaných firem bylo během recese či útlumu schopno zvýšit tempo růstu tržeb a také ziskovost. V průměru dosáhl růst jejich tržeb 9 % a provozní marže se zvedly o 3 procentní body. U zbytku společností tržby klesly o 2 % a marže se snížily o 2 procentní body. Rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými firmami jsou tedy vysoké a ty první podle BCG spojuje několik společných rysů.

Firmy, které z ekonomického útlumu dokázaly těžit, jednaly v první řadě rychle. Obvykle management s vážnými přípravami váhá až do chvíle, kdy je obrat v cyklu jasně na dohled. Pokud ovšem dokáže jednat proaktivně a reagovat včas na hrozbu, projeví se to na finančních výsledcích. Podle BCG podobně funguje dlouhodobá perspektiva, kterou si firmy udrží i během recese. V takovém případě se v první řadě sice musí postarat o udržení solvence, ale nesmí zapomínat na dlouhodobé cíle a rozvoj. Úspěšná skupina společností se také během recese či útlumu nezaměřovala jen na snižování nákladů, ale i na růst tržeb. Jinak řečeno, „nestarala se pouze o přežití, ale o udržitelnou konkurenční výhodu“.

BCG tvrdí, že ekonomické projekce jsou vždy nejisté, ale dnes to platí dvojnásob a názory na další vývoj v globální ekonomice se mimořádně liší. Například Mezinárodní měnový fond nyní očekává, že většina vyspělých zemí zpomalí, ale opak bude platit o Africe a Indii a silné tempo růstu si udrží Asie. Globální společnosti by tak neměly sklouznout k univerzální reakci na další vývoj v celé světové ekonomice. K tomu by měly „zvyšovat odolnost vůči nečekanému“. Tedy vůči scénářům, které nejsou nejpravděpodobnější, ale mohou nastat. K tomu mohou pomoci například zátěžové testy a praktickým krokem tímto směrem je udržení potřebné finanční síly, která zajistí zdraví firmy i v extrémnějších scénářích.

BCG také nabádá, aby společnosti ani během ekonomického ochlazení nerezignovaly na investice do výzkumu a vývoje a do svého dlouhodobého rozvoje. Ekonom Paul Romer kdysi řekl, že je hrozné promrhat krizi. BCG v této souvislosti připomíná, že těžké ekonomické období ukazuje na slabé stránky firem a jejich zranitelná místa, která během expanze nejsou vidět. Během recese také nedojde k zastavení technologického pokroku a „společnosti si nemohou dovolit odsunout svou agendu digitálního věku“.

„Další ochlazení bude výzvou pro mnoho firem, ale jen málo z nich se z něj dostane posíleno ve své konkurenceschopnosti i finanční pozici. Management, který se poučí z historických lekcí vítězů a aplikuje je na současné prostředí, bude mít na úspěch největší šanci,“ uzavírá BCG.

Zdroj: HBR


Čtěte více:

Pictet: Globální recesi se letos možná vyhneme
20.03.2019 10:06
Německá ekonomika ve druhé polovině roku 2018 výrazně oslabila. Vývoj ...
Výnosy německých 10letých dluhopisů poprvé od roku 2016 v záporu
22.03.2019 16:32
Výnosy německých desetiletých vládních dluhopisů dnes poprvé od října ...
Jak moc je americká ekonomika ohrožena vnějším šokem?
01.04.2019 14:59
V médiích je hodně slyšet o tom, jak se americká monetární politika pr...
Moody's: Brexit bez dohody by mohl uvrhnout EU do recese
02.04.2019 13:42
Světová ekonomika se s vysokou pravděpodobností propadne do recese, po...
Rozbřesk: Německý průmysl naznačuje konec recese
05.04.2019 9:06
Na konci týdne budou trhy žít německým průmyslem. Únorová čísla ukazuj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university