Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Velká brexitovská zrada

Víkendář: Velká brexitovská zrada

28.04.2019 9:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Zastánci brexitu mohou po neustálých jednáních britských politiků a poslanců cítit zlobu a The American Conservative tvrdí, že mají i pocit zrady. Namísto toho, aby jejich země téměř tři roky po hlasování o brexitu z EU konečně odešla, datum brexitu se posouvá do budoucnosti. Většina politiků přitom byla do současného parlamentu zvolena s tím, že slibovali odchod z Unie.

Ať už bude skutečný den odchodu jakýkoliv, během posledních měsíců nastal ve Velké Británii destruktivní chaos. Země byla již předtím znatelně rozdělena na pracovní třídu a elity, na lidi z venkova a z měst. „David Goodhart ve své knize The Road to Somewhere vydané v roce 2016 rozděluje společnost na ty, kteří chtějí patřit někam, a na ty, kteří chtějí být doma všude. Ti první preferují stabilní místní komunitu a identitu, ti druzí se považují za globální občany. 

Druhé skupině světoobčanů proto vyhovuje globalizace ekonomiky a politiky a národní identitu považují za pozůstatek minulosti. Podle Goodharta jde většinou o vzdělané lidi z měst, kteří mají větší vliv na politické scéně. Jejich protějšky se naopak v dnešním globalizovaném světě cítí nesví a pocházejí většinou z venkova. 

Hlasování o brexitu bylo podle TAC vítězstvím skupiny, která chce někam patřit. Přestože někteří lidé hlasovali pro brexit z toho důvodu, aby jejich země mohla posílit vazby se zbytkem světa a stát se „globální Británií“, zdá se, že zastánci brexitu „měli už po krk toho, aby jim vládla nějaká organizace vzdálená stovky mil rozhodující byrokratickým a jen polodemokratickým způsobem“. Podle TAC tudíž není divu, že se nyní řada Britů cítí být zrazena politiky – podle nedávného průzkumu tak smýšlí devět z deseti zastánců brexitu. 

Dosavadní vývoj proti sobě postavil politické elity a jejich voliče. „Je pravdou, že politik by měl jednat podle svého svědomí a ne podle toho, co si právě přeje většina společnosti. Edmund Burke to vyjádřil jasně, když řekl, že naši političtí zástupci jsou zavázáni jednat podle svého vlastního úsudku. Pokud ale budou arogantně ignorovat přání lidí, vzdalují se těm, které by měli reprezentovat,“ píše TAC. 

Tato propast se pak nemusí zavřít ani poté, co k brexitu dojde. Lidé totiž ztratili důvěru v politiky a to se může projevit v dalších sporech. Koneckonců právě pocit, že politici jsou úplně odtrženi od reality, byl jedním z hlavních důvodů, proč v hlasování o brexitu zvítězili jeho zastánci, míní TAC. 

Zdroj: The American Conservative


Čtěte více:

Prospěšná práce investičních mrchožroutů
25.04.2019 12:49
Daniel Osorio, který stojí v čele společnosti Andean Capital Advisors,...
Nízká inflace není žádnou záhadou
24.04.2019 16:45
Během posledních deseti let se inflace pohybovala soustavně pod cílem...
Šedé labutě letošního roku: Odpadní války, zrušený brexit, či nedostatek potravin
24.04.2019 12:11
Investiční společnost Pictet se ve svém novém výhledu pro letošní rok ...
Cash is king: Proč Švýcaři hotovost stále milují
24.04.2019 10:32
Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou ...
Britská vláda začala hledat nového šéfa Bank of England
24.04.2019 13:03
Britská vláda dnes zahájila hledání nového šéfa centrální banky, který...
Takhle vypadá budoucnost dopravy. Investic snad ne
25.04.2019 17:59
Jeden z nejznámějších odborníků na valuace a investice Aswath Damodara...
Královna všech spikleneckých monetárních teorií
26.04.2019 17:51
V předchozím příspěvku jsem poukazoval na jedno z častých nedorozumění...
Víkendář: Spojují nás společné evropské hodnoty. Jaké to vlastně jsou?
27.04.2019 9:03
V době, kdy Evropskou unii rozkládají vnější i vnitřní síly, můžeme ča...

Váš názor
  •  
    28.04.2019 12:30

    Je isté, že ak bruselská administratíva bude aj v budúcnosti pokračovať v doterajšom systéme riadenia EU, tak je len otázkou času kedy o "exite " z EU budú uvažovať aj ďalšie štáty. Osobne Matoviča nemusím ale jeho heslo na predvolebných plagátoch pred voľbami do EP " Nebúrame ale prestavajme"plne zodpovedá tomu čo EU potrebuje ak má byť konkurencie schopná resp. ak sa nemá rozpadnúť.
    Petrík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m