Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prospěšná práce investičních mrchožroutů

Prospěšná práce investičních mrchožroutů

25.04.2019 12:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Daniel Osorio, který stojí v čele společnosti Andean Capital Advisors, před několika dny varoval před navrhovanou restrukturalizací venezuelských dluhů. Pokud by totiž došlo k restrukturalizaci „iráckého typu“ a investoři by z každého dolaru pohledávek dostali jen 10 %, všichni by podle Osoria prodali své dluhopisy ve chvíli, kdy dojde k uvolnění sankcí. Ceny obligací by se propadly a kupovali by je ti, „se kterými se nevyhnete 15 letům sporů“.

FTAlphaville píše, že zmínka o 15 letech sporů se zakládá na sporech Argentiny a hedge fondu Elliott management, v jehož čele stál Paul Singer. Ten odmítl vládní návrhy na restrukturalizaci dluhů ve výši 80 miliard dolarů a jeho strategie se mu nakonec vyplatila. Jeho fond pak začal být označován jako fond supů, což implikovalo, že vydělal na zemi, která se snažila dostat se z hlubokých ekonomických problémů. A kritizován byl i za to, že jeho strategie bude komplikovat restrukturalizační procesy v budoucnu. 

V případě Venezuely se již některé fondy o podobný postup snaží a žalují vládu a státní ropnou společnost. FTAlphaville tvrdí, že rozhovory s MMF a Světovou bankou ukazují, že věřitelé jsou nyní rozděleni zhruba na polovinu ohledně toho, zda mají být s Venezuelou vedeny právní spory, nebo ne. Osorio a jemu podobní říkají, že takové spory nyní nejsou namístě, protože prioritu by pro Venezuelu měl mít „chleba a penicilin“ a investoři by to měli chápat.

Ekonom Arturo Porzecanski se ovšem domnívá, že investiční „mrchožrouti“ mají i pozitivní vliv a ukazuje to rovněž příklad Argentiny. Je totiž nutné vnímat, že dluhopisy jsou něčí investicí a „díky Elliottovi dostalo své penze 50 000 důchodců v Itálii“. Podle ekonoma tyto fondy „hrají velmi konstruktivní roli a snad tomu tak bude i nadále“. Podobně smýšlí také Odette Lienau z Cornell University. Ta tvrdí, že některé země jsou v situaci, kdy by neměly splácet všechny své dluhy. Ovšem zmíněné fondy podle ní prospívají, protože jsou velmi efektivní ve své snaze odhalovat korupci a hledat hodnotná státní aktiva. 

„Mrchožrouti“ mají vyšší šanci na úspěch proto, že mezi věřiteli jsou i organizace jako Světová banka, které mohou mít podle ekonomky konflikt zájmů. Fondy ale dilematům nečelí, prostě chtějí své peníze, hledají, kde by se daly vzít, a odkrývají korupci. A někdy dokonce touto snahou přispějí k tomu, že se země „postaví opět na vlastní nohy“. U Venezuely je pak podle FTAlphaville pravděpodobné, že budou hrát svou roli. Riziko zdlouhavých sporů je tak vysoké. 

Zdroj: FTAlphaville


 
 
 

Čtěte více:

Nízké valuace finančního sektoru – příležitost nebo hodnotová past?
22.04.2019 8:16
Zplošťování výnosové křivky a její následná inverze vyvolaly negativní...
Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
22.04.2019 12:13
Co vlastně monopolizují společnosti, jako je Google? A musí být tento ...
Období nízké inflace tu již byla řada. A vystřídala je pokaždé inflace vysoká
23.04.2019 6:08
Rozvíjející se ekonomiky i jejich vyspělé protějšky prošly po sedmdesá...
„Temná“ zákoutí monetární politiky – tištění peněz a hypersupermegainflace
22.04.2019 20:46
Po požáru chrámu Matky Boží v Paříži se množí všemožné související úva...

Váš názor
  • Co to je za podivná tvrzení?
    25.04.2019 16:42

    Věřitelé snad mohou za roblémy dlužníka? Odkdy? Snaha dostat zpátky své peníze znamená riziko zdlouhavých soudních sporů? To je snad riziko pro věřitele? Dlužníci už ti peníze utratili.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst