Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Společnost SpaceX úspěšně zahájila budování satelitní sítě Starlink

Společnost SpaceX úspěšně zahájila budování satelitní sítě Starlink

24.05.2019 9:30
Autor: ČTK

Americká společnost SpaceX úspěšně zahájila realizaci projektu široké satelitní sítě Starlink pro zajištění vysokorychlostního přístupu na internet z kteréhokoli místa na Zemi. Raketa Falcon 9 dnes v 04:30 SELČ vynesla z floridského mysu Canaveral na určenou oběžnou dráhu prvních 60 satelitů sítě, kterou má tvořit až 12.000 aparátů. SpaceX to oznámil na svém webu.

Dnešní další vesmírný počin společnosti založené vizionářským miliardářem Elonem Muskem zahrnuje i další úspěchy. Především šlo o dosud nejtěžší náklad, jaký SpaceX do vesmíru dopravil najednou. Kromě toho první stupeň rakety zdárně završil už třetí let a bezchybně se vrátil na Zemi, když přistál na plošině Of Course I Still Love You v Atlantském oceánu. Loni v září už vynesl družici Telstar 18 a letos v lednu Iridium-8.

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu 440 kilometrů nad Zemí. Aparáty se pak vlastním pohonem dostaly na operační orbitu ve výšce 550 kilometrů. Pravděpodobně den by mělo trvat zjištění, zda všechny správně fungují.

Každý satelit o hmotnosti 227 kilogramů je vybaven vlastním motorem, který mu umožňuje upravovat oběžnou dráhu a udržovat polohu. Jsou v nich také zabudované sledovací navigační systémy, které společnosti umožňují přesné zaměření. SpaceX rovněž tvrdí, že satelity Starlinku dokážou sledovat trosky na oběžné dráze a autonomně se vyhýbat kolizím.

Další zajímavostí těchto přístrojů je, že po skončení své životnosti samy sestoupí z oběžné dráhy a zaniknout v atmosféře. Rychle shořet při tom má 95 procent jejich komponentů.

SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovým zdrojem financování pro větší vesmírné projekty, jako je například plán kolonizovat Mars. "Myslíme si, že toto je základní kámen na cestě k založení soběstačného města na Marsu a základny na Měsíci," řekl minulý týden Musk novinářům k zahájení realizace tohoto satelitového projektu.

K dosažení konstantního internetového pokrytí většiny světa bude podle Muska potřeba nejméně 12 letů s podobným nákladem, jako byl ten dnešní. Ročně předpokládá vynesení až 2000 satelitů. Prozatím má SpaceX povolení provozovat síť v USA.

SpaceX má v budování satelitní sítě k poskytování vysokorychlostního přístupu na internet vážného konkurenta. Společnost OneWeb, podporovaná firmou Airbus, letos v únoru umístila na oběžné dráze pomocí ruské rakety Sojuz ST-B prvních šest satelitů, jež budou součástí celosvětové sítě tvořené přibližně 900 družicemi.


Čtěte více:

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci. Země uvažuje o clech pro země s podhodnocenou měnou
24.05.2019 8:20
Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují ne...
Evropa před výprodej na Wall Street míří za zisky. Valná hromada ČEZ 26. června, dnes konec Mayové?
24.05.2019 8:44
Evropské akcie před výrazně prodejní směr Wall Street ve čtvrtek míří ...
Rozbřesk: Neoptimistické signály z německé ekonomiky
24.05.2019 9:13
Ačkoliv si německá ekonomika nevedla v prvních třech měsících roku – a...
ČEZ mění strategii, chce se ještě více soustředit na český trh
24.05.2019 9:09
Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ješ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2025
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojůhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory
14:28Kubíček z ČNB: Prostor pro snižování sazeb byl vyčerpán
12:34Komentář: Česká inflace na průměru EU, výrazně rychleji ale zdražují potraviny
11:45Mezi Íránem a Fedem. Na trzích sledujeme nevýrazné pohyby  
10:54Index S&P 500 je těsně pod historickými maximy. Wall Street varuje před přehnaným optimismem
10:05Senát USA schválil zákon o stablecoinech označovaný za milník pro kryptoměny
9:51Inflace v Británii v květnu klesla na 3,4 procenta, ceny potravin se ale zvyšují
9:44Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:13Rozbřesk: Koruna jako Rambo. Odolná a silnější
8:52Ropa poblíž 5měsíčních maxim, Fed může naznačit jedno letošní snížení sazeb a evropské futures jsou smíšené  
6:36Gundlach: Neuvěřitelně nezajímavé akcie
17.06.2025
22:03Indexy krvácí: Wall Street ve stínu nejistoty, nicméně zatím bez paniky  
20:05Jak Američané zachránili Čínu před plnými důsledky kolapsu jejího realitního trhu
17:07Ropa reaguje na nejistotu ohledně Trumpova angažmá na Blízkém východě  
16:02Gundlach: Mění se investiční paradigma
15:48NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba