Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Neoptimistické signály z německé ekonomiky

Rozbřesk: Neoptimistické signály z německé ekonomiky

24.05.2019 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ačkoliv si německá ekonomika nevedla v prvních třech měsících roku – alespoň podle předběžných údajů – vůbec zle, nálada firem zůstává i nadále blízko bodu mrazu. Ukazuje to jak ostře sledovaný index Ifo, tak indexy nákupních manažerů, shodou okolností zveřejněné včera. Začněme u Ifa, které i tentokrát dopadlo hůře než před měsícem. Nikoliv však v důsledku chmurnějšího očekávání německých podniků, ale kvůli méně příznivému hodnocení aktuální situace. Zvlášť vidět je to především u obchodu a průmyslu, kde došlo k pozitivnímu obratu především v chemickém průmyslu. Optimismus jednoznačně opanoval stavebnictví, zažívající silný boom.

Celkově se dá říct, že výsledky Ifa byly spíše zklamáním, nicméně optimismu nedodaly ani PMI. Hlavní index se sice dostal na tříměsíční maximum, nicméně příběh za ním je trochu složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Kompozitní index totiž není jen tak jednoduchým mixem informací z průmyslu a služeb, ale z obou sfér si vybírá jen dílčí informace, když vychází pouze z hodnocení současné situace německých firem a nikoliv očekávání. Když se totiž podíváme na to, jak si samostatně vede průmysl i služby, je obrázek ve skutečnosti horší. Takže byť německé podniky nereportují zlé průběžné výsledky, nečekají v blízké budoucnosti rapidní zlepšení. Samozřejmě i tentokrát je nepříliš optimistický výhled spojený s děním v automobilovém průmyslu.

Obě skupiny indikátorů včera vcelku příliš nenadchly, avšak rozhodně nevěstí návrat ke stagnaci, kterou německá ekonomika prožívala ve druhé polovině loňského roku. Naznačují totiž, že pozvolné oživení pokračuje i ve druhém čtvrtletí, i když velké rezervy je stále vidět u automobilového průmyslu. Ten zatím stabilizaci evropského trhu s osobními vozy zatím zcela nezaznamenal a navíc stále pociťuje slabší zájem na trzích mimo EU. S jistou mírou zjednodušení se dá říct, že se vlastně ještě nestačil pořádně otřepat z dieselgate a následně i nových emisních limitů. Z pohledu české ekonomiky jsou poslední čísla spíše neutrální, takže nás nenutí přepisovat výhledy pro letošní rok. Zvlášť, když si v nich díky jejich nejednoznačnosti může jak optimista, tak pesimista najít, co bude chtít. 



TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna včera dále ztrácela půdu pod nohama a přiblížila se na dohled úrovně 25,90 EUR/CZK. Jak je vidět, už ani široký úrokový diferenciál jí nestačí k udržení nevelkých zisků dosažených v posledních třech měsících. Žádné domácí opory se nejspíše nedočká ani v nejbližších dnech, leda by se začali ozývat centrální bankéři, kteří chtě nechtě jsou na korunu docela citliví. A výraznější odchylka kurzu od prognózy si jejich pozornost nepochybně časem vyžádá. 

Zahraniční forex

Na eurodolarový trh se přece jenom vrátila volatilita, kterou přinesly indexy podnikatelských nálad PMI. Nejprve to byla data z eurozóny, která ukázala na to, že především v německém strojírenském průmyslu pesimismus přetrvává. To se pochopitelně eurodolaru nelíbilo a tak pomalu směřoval k hladině 1,11. Ovšem odpoledne to byly PMI v USA, které se v průmyslu nečekaně propadly až na téměř desetiletá minima. Americká PMI nejsou tak sledovanou záležitostí jako např. index ISM, ale tato data podpořila zplošťování americké výnosové křivky a návratu eurodolaru blíže k hodnotě 1,12.

V EU začaly volby do Evropského parlamentu, což může být pro euro limitující, neboť trh bude vyčkávat, jak dobrých výsledků dosáhnou euroskeptické strany. Nervozita z eurovoleb je pak vidět na větším zájmu o bezpečný švýcarský frank a propadu páru EUR/CHF směrem k hranici 1,12. Výše uvedené téma se pak nepřímo týká i britské libry, která navíc dále slábne i proto, že se množí spekulace, že britská premiérka Mayová v průběhu června odstoupí.



Čtěte více:

MMF: Cla USA na čínské zboží platí téměř celá američtí dovozci. Země uvažuje o clech pro země s podhodnocenou měnou
24.05.2019 8:20
Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují ne...
Evropa před výprodej na Wall Street míří za zisky. Valná hromada ČEZ 26. června, dnes konec Mayové?
24.05.2019 8:44
Evropské akcie před výrazně prodejní směr Wall Street ve čtvrtek míří ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba