Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie: Výroba aut se propadla o 44,5 procenta, nejvíce od krize

Británie: Výroba aut se propadla o 44,5 procenta, nejvíce od krize

30.05.2019 9:49
Autor: ČTK

Výroba osobních aut v Británii se minulý měsíc propadla nejvíce od globální finanční krize, protože továrny omezily produkci kvůli očekávanému odchodu Británie z Evropské unie, který se nakonec nekonal. Celková výroba klesla o 44,5 procenta na 70.971 vozů. Pokles byl nejvyšší od roku 2009, kdy Británie mířila do recese. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil svaz výrobců a prodejců aut SMMT.

Automobilky minulý měsíc uzavřely své výrobní závody, aby se vyhnuly riziku narušení dodavatelského řetězce v případě chaotického brexitu bez dohody 29. března, což byl původní termín odchodu Británie z EU. Termín brexitu byl nakonec posunut na 31. října, avšak rozhodnutí přišlo pozdě na to, aby automobilky mohly změnit své původní plány. To podle SMMT způsobilo zhroucení výroby. Pokles pak zhoršilo ještě globální obchodní napětí.

Generální ředitel SMMT Mike Hawes v prohlášení uvedl, že čísla ukazují, jak obrovský dopad již měla nejistota kolem brexitu na automobilový průmysl, a to jak na podniky tak na zaměstnance. Dlouhodobá nejistota již podle něj způsobila obrovské škody a strach z odchodu z evropského bloku bez dohody, který zbrzdil celý proces, způsobil zastavení investic, ztrátu pracovních míst a ohrožuje pověst země.

Podle oficiálních údajů firemní investice v Británii klesly loni v každém čtvrtletí a letos pouze mírně rostly. Růst britské ekonomiky je tak závislý na výdajích spotřebitelů.

Guvernér centrální banky Bank of England Mark Carney tento měsíc uvedl, že firemní investice zřejmě bude nadále slabé. Pokud však brexit bude hladký, měly by se zlepšit a sníží se závislost na spotřebitelích.

Výroba aut má na celkové produkci zpracovatelského průmyslu Británie podíl zhruba devět procent. Británie je pátou největší ekonomikou světa, napsala agentura Reuters.

 
 

Čtěte více:

Co je dobré vědět ohledně fúze Fiatu a Renaultu
29.05.2019 18:08
Konkurenční tlak je mezi globálními automobilkami obrovský, z čehož tě...
Huawei: Americké embargo by mohlo poškodit miliardy spotřebitelů
29.05.2019 17:18
Rozhodnutí Spojených států umístit čínského výrobce telekomunikačních ...
Šéf Nissanu nespatřuje ve fúzi Renault-FCA žádné velké nevýhody
30.05.2019 8:34
Japonská automobilka Nissan, která už dlouho tvoří alianci s francouzs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data