Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Nissanu nespatřuje ve fúzi Renault-FCA žádné velké nevýhody

Šéf Nissanu nespatřuje ve fúzi Renault-FCA žádné velké nevýhody

30.05.2019 8:34
Autor: ČTK

Japonská automobilka Nissan, která už dlouho tvoří alianci s francouzským Renaultem, v případném spojení svého partnera s italsko-americkou společností Fiat Chrysler Automobiles (FCA) nespatřuje žádné větší nevýhody. Agentuře Reuters to řekl její šéf Hiroto Saikawa. Představitelé aliance Nissan, Renault a Mitsubishi se setkali na plánované schůzce v Jokohamě. Její původní témata zastínil nynější plán Francouzů, díky němuž by vznikl třetí největší výrobce automobilů na světě.

Plán vyvolává složité otázky ohledně toho, jak by Nissan zapadal do zásadně změněné aliance. O budoucích vztazích teď v Japonsku jedná předseda představenstva Renaultu Jean-Dominique Senard. Kvůli nerovnoměrnému rozdělení moci panuje v alianci Nissanu a Renaultu už delší dobu napětí. Nissan, který je větší společností, drží ve francouzské automobilce 15procentní podíl bez hlasovacích práv, zatímco Renault vlastní 43,4 procenta Nissanu.

"Nejsme proti. Musíme ale vypracovat řadu detailů," sdělil nejmenovaný zdroj ze schůzky listu Nikkei . Ve vydaném prohlášení představitelé aliance potvrdili, že jejich jednání bylo "otevřené a transparentní". Cílem diskuse je zřejmě řešit náklady na dalekosáhlé technologické a regulační změny, včetně zaměření na elektromobily.

Jak ale uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací, Nissan - který fúzi s Renaultem odmítl - byl novým plánem svého partnera nepříjemně zaskočen. Japonská automobilka se obává, že by dohoda s FCA mohla oslabit její vztahy s partnerem, s nímž tvoří alianci už 20 let.

"Celkově nevidíme žádný zvlášť negativní aspekt," okomentoval nicméně dnes plánovanou fúzi výkonný ředitel Nissanu Saikawa. Dodal, že rozhodnutí bude muset učinit Renault a FCA. Saikawa se potýká se špatnými finančními výsledky Nissanu a s napjatou situací po odvolání dlouholetého šéfa aliance Carlose Ghosna. Renault dříve plánoval s Nissanem ještě užší spolupráci, japonská automobilka ale plnou fúzi s francouzskou odmítla.

Že japonští partneři nebyli ohledně plánů na možnou fúzi Renaultu s FCA ponecháni v nevědomosti, dnes uvedl předseda správní rady třetího člena japonsko-francouzské automobilové aliance - firmy Mitsubishi Motor - Osamu Masuko. Agentuře Reuters nicméně přiznal, že napřímo mu francouzský partner informaci sdělil teprve dnes, tedy až dva dny poté, co o nabídce, kterou FCA učinil Renaultu, informovala světová média.

 

Čtěte více:

Co je dobré vědět ohledně fúze Fiatu a Renaultu
29.05.2019 18:08
Konkurenční tlak je mezi globálními automobilkami obrovský, z čehož tě...
Fidelity: Brexit bez dohody spíše příležitostí než hrozbou
30.05.2019 5:58
Zdá se, že finanční trhy Brexit příliš nezajímá, soudě podle poměrně t...
Huawei: Americké embargo by mohlo poškodit miliardy spotřebitelů
29.05.2019 17:18
Rozhodnutí Spojených států umístit čínského výrobce telekomunikačních ...
Wall Street blízko tříměsíčních minim
29.05.2019 22:00
Dnes hlavní zámořské indexy balancovaly blízko tříměsíčních minim, mez...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.