Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stojí těžaři diamantů před minikrizí?

Stojí těžaři diamantů před minikrizí?

25.06.2019 17:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Menší krize hrozí těžařům diamantů. Poptávka je nadále slabá, zatímco nabídka převážně menších, levnějších kamenů je převeliká. Roste tudíž tlak na ceny, což osekává marže firmám, které brousí, leští a obchodují s těmito s kameny. Při současných cenách se jim jenom obtížně daří dosahovat zisku, podotkla agentura Bloomberg.

Tyto firmy počítá mezi svoje zákazníky společnost De Beers, divize těžařské společnosti Anglo American. Prodej diamantů jí spolu s obtížemi její klientely znovu klesl.

De Beers ukazuje surové diamantya desetkrát do roka skupině vybraných zákazníků. Tyto akce, zvané sights, se odehrávají v Botswaně. Kupci na nich obvykle specifikují počet a typ diamantů, které poptávají, a pak přistoupí k nákupu za cenu, kterou stanoví De Beers.

Při poslední prohlídce nabídnutých surových kamenů byla hodnota odbytu meziročně nižší o 33 %, což znamenalo jenom 390 milionů dolarů. Oproti předešlému měsíci to bylo méně o 6 %.

Sezóna teď sice není na vrcholu, který nastává během svátků, i tak jsou ale dosavadní tržby letos podstatně nižší než v předešlých letech.

0

De Beers letos zatím držel ceny relativně beze změn. Zákazníci, kteří mají při současných cenách problémy se ziskovostí, tudíž přestali odebírat všechny kameny, s jejichž koupí předtím souhlasili. Dohnal je ale i nedostatek financí a stagnující koncovná poptávka. Kvůli slabší indické rupii jsou drahokamy dražší pro indické zpracovatele, kteří brousí či leští zhruba 90 % světové produkce.

De Beers se na zisku mateřské společnosti Anglo American podílí 10 až 15 procenty.

Zdroje: Bloomberg, FT, Engineering News, De Beers

 
 
 
 

Čtěte více:

Těžba diamantů ve světě byla loni nižší než v roce 2017
01.04.2019 8:27
Objem celosvětové těžby diamantů se v roce 2018 nepřiblížil předloňské...
Lucara našla v Botswaně největší surový diamant z poslední doby
26.04.2019 8:20
Kanadská těžařská společnosti Lucara Diamond Corp. našla ve svém dole ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data