Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za více než šest let

Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za více než šest let

25.07.2019 11:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Podnikatelská důvěra v Německu se v červenci již čtvrtý měsíc za sebou zhoršila. Dostala se tak na nejslabší úroveň za více než šest let. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut Ifo. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou toho, že problémy ve zpracovatelském průmyslu tlačí německou ekonomiku do recese.

Index podnikatelské nálady klesl na 95,7 bodu z červnových 97,5 bodu. Zaznamenal tak nejnižší hodnotu od dubna 2013. Jeho pokles byl navíc výraznější, než předpokládali analytici. Ti podle agentury Reuters červencovou úroveň indexu odhadovali na 97,1 bodu.

Výroba se utápí v prohlubujícím se propadu. Obchodní napětí ovlivňuje vývozy a automobilky se snaží se změnami v tomto odvětví vyrovnat. Hladina vody v řece Rýn, jedné z hlavních dopravních řek v Německu, je opět nízká a některé přední německé společnosti vydaly varování před ziskem. 

Kromě napětí v mezinárodních obchodních vztazích podkopává Německu půdu pod nohama i nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. "Německá ekonomika proplouvá neklidnými vodami," uvedl prezident IFO Clemens Fuest. Dodal, že podniky jsou méně spokojené se současnými podmínkami a zároveň skeptičtější ohledně budoucího vývoje.

Podnikatelská očekávání Ifo v červenci klesla na 92,2 bodu, což je nejnižší úroveň od roku 2009. "Je znepokojivé, že slabost ve výrobě pokračuje, ale nyní se šíří, takže v sektoru služeb vidíme zhoršení," řekl v rozhovoru pro televizi Bloomberg prezident Ifo Clemens Fuest. „Rozhodně se to nezlepšuje,“ a „začíná to ovlivňovat trh práce.“

Čísla navazují na obdobně pesimistické včerejší data, která ukázala prudký pokles ve výrobě. Soukromá spotřeba je zatím silná, ale může být zranitelná, pokud se německá rekordně nízká nezaměstnanost začne zvyšovat, jak předpovídá Bundesbank. Ta navíc dodává, že se ekonomika pravděpodobně ve druhém čtvrtletí snížila. Německá centrální banka v červnu snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v prosinci.

Německá vláda zatím nenaznačila, že by plánovala posílit ekonomiku dalšími fiskálními pobídkami, a to ani navzdory dostupnému kapitálu na úvěrových trzích. Kancléřka Angela Merkelová k tomu přistupuje tak, že zpomalení je po období historického růstu normální a zmírní se, jakmile se obchodní války amerického prezidenta Donalda Trumpa vyřeší.

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Čtěte více:

Inflace v Německu v červnu vystoupila na 1,5 procenta
11.07.2019 9:39
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmo...
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku je horší, než se čekalo
16.07.2019 12:06
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhorši...
Petr Dufek: Optimističtí spotřebitelé vs. pesimističtí podnikatelé
24.07.2019 10:01
I když celková nálada se ani v posledním měsíci takřka nezměnila, je v...
Další zhoršení nálady v eurozóně, jak zareaguje Draghi?
24.07.2019 10:33
Podnikatelská nálada v eurozóně se dál zhoršila. Souhrnný index PMI sp...
Hluboká ztráta Deutsche Bank není překvapením (komentář analytika)
24.07.2019 14:15
Německá Deutsche Bank ukončila kvartál podle očekávání v hluboké ztrát...

Váš názor
  • To je situace
    25.07.2019 18:26

    Škoda že jejich noví spolubčané nepřišli se scénkami které by je pobavili.
    HenryFord
Aktuální komentáře
17.06.2025
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m