Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WoCS: Záporné sazby u hypoték a daň za bohatství moderní společnosti

WoCS: Záporné sazby u hypoték a daň za bohatství moderní společnosti

20.08.2019 12:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden se objevila zpráva, že jedna dánská banka bude nabízet hypotéky se zápornými sazbami. To znamená, že bude platit lidem za to, že si u ní půjčí na koupi nemovitosti. Jak poukazuje investor Ben Carlson z Ritholtz Asset Management, „je to hodně podivné a pravděpodobně to ještě není vše.“ Poukazuje na analýzu Joachima Felse ze společnosti Pimco, která se zaměřuje na negativní sazby a jejich příčiny.

Fels se domnívá, že hlavními tahouny propadu sazeb do záporných hodnot jsou demografické a technologické změny. Zvyšující se očekávaná délka života vede k vyšší tendenci spořit. Nové technologie zase snižují potřebné investiční výdaje firem a zlevňují je. Tím působí pokles poptávky po úsporách. Výsledkem je nadbytek úspor, který tlačí dolů přirozené sazby.

Carlson se domnívá, že takové vysvětlení dává smysl, ale zároveň upozorňuje, že podobné úvahy se objevují až nyní a dopředu nebyl hluboký pokles sazeb schopen téměř nikdo predikovat. Současná vysvětlení tedy nakonec mohou být chybná. Výjimkou byl William Bernstein, který už v roce 2005 napsal knihu „Too Much Capital“, ve které „v podstatě popsal současné prostředí“.

Bernstein poukazoval na to, že jak národy bohatnou, vzniká v nich nadbytek kapitálu. Společnost v nich sice zvyšuje svou spotřebu, ale ne dostatečně. „Mezi lety 1200 a 1820 vzrostl produkt na hlavu v západní Evropě přibližně třikrát a není tudíž divu, že dramaticky klesly úrokové sazby. Na počátku dvacátého století už se příjmy pohybovaly na padesátinásobku výchozí hodnoty a během dot.com bubliny už byly na pětašedesátinásobku,“ píše Bernstein. Vývoj sazeb do roku 1800 ukazuje následující graf:
0

O úzkém vztahu mezi bohatstvím společnosti na straně jedné a sazbami a nákladem kapitálu na straně druhé hovořil už ekonom Irving Fisher. Ten mimo jiné říkal, že když byly domy stavěny z bláta, sazby byly vysoko, když se začalo stavět z cihel, dostaly se nízko. Carlson k tomu podotýká, že pokud by si on měl vybrat mezi vysokým životním standardem současnosti spojeným s nízkými sazbami nebo standardem hluboké minulosti a sazbami vyššími, volil by bez váhání první možnost.

Fels na stránkách společnosti Pimco ještě poukazuje na to, že „existují dvě věci, které investorům při stížnostech na nízké sazby často unikají“. První z nich se týká prodlužující se očekávané délky života, která podle Felse znamená, že „jejich peníze se budou úročit déle“. A významný je i pokles nákladů spojený s investováním. Fels tvrdí, že jedním z hlavních důvodů vyšších sazeb a nižších valuací byly vyšší transakční náklady, včetně bid/ask spreadů. Investoři tak požadovali vyšší návratnost, protože na trhu byly větší frikce a investování bylo dražší.

Pokud tedy porovnáme čisté návratnosti investic tehdy a dnes, nemusí být rozdíl tak vysoký, jako když porovnáváme sazby a návratnosti hrubé. Carlson na základě uvedeného vše uzavírá s tím, že je dobré vnímat věci vcelku, a tudíž si uvědomovat, že nízké sazby celkově představují odraz toho, že se nám žije lépe než v minulosti.

Zdroj: The Wealth of Common Sence

 

Čtěte více:

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla na 2,85 procenta
22.05.2019 8:49
Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu klesla na 2,85 procenta z břez...
ČNB bude ze zákona určovat pravidla hypoték, schválila vláda
10.06.2019 15:56
Česká národní banka zřejmě bude moci ze zákona určovat parametry úvěrů...
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červnu klesla patý měsíc v řadě
17.07.2019 8:16
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,76 procenta z kvě...
Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění
22.07.2019 12:35
Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů n...

Váš názor
  • To jsou pindy...
    21.08.2019 12:14

    Tlachání o ničem, jak proboha počítali HDP na hlavu v roce 1200? Víc by mě zajímalo, čím je ten záporný úrok iniciovaný. Matně si vybavuji, že už před 2 lety ECB v rámci svého LTRO programu půjčovala komerčním bankám za záporný úrok asi 0,4 výměnou za kolaterál, kterým musely být půjčky bank firmám. Bylo to i s pákou - na půjčku od ECB stačil kolaterál v poloviční hodnotě. Pak se vyplatilo bance půjčit firmám i za mírně záporný úrok, protože sama pak za něj dostala od ECB dvojnásobný úvěr za -0,4. Jestli se tento program rozšířil i na banky mimo eurozónu a jako kolaterál se už berou i hypotéky, tak by to bylo dobré vědět.
    MrBurnes
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data