Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína osvobodí některé americké produkty od dodatečných cel

Čína osvobodí některé americké produkty od dodatečných cel

11.09.2019 9:18, aktualizováno: 11.9. 13:43
Autor: ČTK

Aktualizováno

Čína se rozhodla osvobodit 16 druhů produktů od dodatečných cel uvalených na dovoz ze Spojených států. Opatření se týká například některých maziv a syrovátky. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešního prohlášení čínského ministerstva financí. Výjimka z cel vstoupí v platnost 17. září a potrvá jeden rok.

Výjimka se nicméně týká pouhého zlomku z více než 5000 druhů amerických produktů, na které Čína dodatečná cla uvalila. Clům i nadále podléhá klíčový exportní artikl Spojených států, jakou jsou například sojové boby, napsala agentura Reuters.

Čínské ministerstvo financí uvedlo, že bude uvažovat o dalších produktech, které by mohly být od cel osvobozeny. Dodalo, že v "příslušnou" dobu učiní další oznámení.

Rozhodnutí Pekingu mělo příznivý vliv na akciové trhy, evropské akcie se dnes vyšplhaly na šestitýdenní maximum. "Výjimka zvýšila optimismus," uvedl analytik Connor Campbell ze společnosti Spreadex. "Působí jako smířlivé gesto mezi těmito dvěma velmocemi," dodal.

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.

Minulý týden se představitelé USA a Číny dohodli, že další kolo obchodních rozhovorů, jejichž cílem je ukončení konfliktu, se bude konat příští měsíc ve Washingtonu. Obchodní válka mezi USA a Čínou má negativní dopad na světovou ekonomiku a na finančních trzích vyvolává obavy z globální hospodářské recese.

Bílý dům se zaváděním cel na čínské zboží snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.


Čtěte více:

Čína naznačila, že zatím neoplatí poslední Trumpovo zvýšení cel
29.08.2019 13:34
Peking dnes naznačil, že zatím neoplatí poslední pětiprocentní zvýšení...
Perly týdne: Čína „vysedí“ obchodní válku, na defenzivní hotovost není čas a u nás místo nových daní fondy
30.08.2019 14:25
Vysedět americká cla? Aneb proč by Čína na americká cla měla reagovat,...
Týdenní výhled: Nová cla začínají platit, Británie stále zdrojem velké nejistoty
02.09.2019 12:30
Žádná ze stran si to nerozmyslela, a tak začíná platit další várka cel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data