Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští cíl Trumpových cel? Evropští výrobci luxusu

Příští cíl Trumpových cel? Evropští výrobci luxusu

16.09.2019 16:17
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Až o 4,4 % se dnes propadly akcie francouzského konglomerátu s luxusním zbožím LVMH. Evropské značky luxusních produktů by mohly být dalším terčem amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho hry se cly, napsala agentura Bloomberg. Další salva v obchodní válce by prý mohla zasáhnout vývoz evropské whisky, šampaňského, kabelek nebo pánských obleků za miliardy dolarů ročně.

Předzvěst možných problémů pro evropské producenty luxusního zboží přišla již v pátek, když trojice rozhodců Světové obchodní organizace (WTO) podle očekávání konstatovala, že Spojené státy mohou legálně uvalit cla na řadu evropského zboží jako odvetné opatření za nelegální pomoc evropských vlád pro společnost Airbus. Podle zdrojů bude zpráva veřejně k dispozici do konce měsíce. Umožnit by prý mohla nová americká cla na celou škálu zboží v objemu od 5 do 7 miliard USD ročně. Akcie Airbusu se dnes propadly až o 5,4 %.

Odpověď Washingtonu se očekává během několika dní.

Cla by mohla dosáhnout i 100 % a Spojené státy již také identifikovaly možné cíle, napsal Bloomberg. Zbožím s největší hodnotou na americkém seznamu (kde celková hodnota evropského vývozu dosahuje 25 miliard USD ročně) je vývoz letadel a komponentů. Cla by ale mohla zasáhnout i evropské top značky v luxusním segmentu – na příklad dvě z hlavních produktových řad LVMH – vína a lihoviny jako Hennessy nebo Dom Pérignon – a kožené zboží prodávané pod značkami jako Givenchy nebo Louis Vuitton. Pro firmy jako LVMH patří americký trh s luxusním zbožím mezi hlavní destinace. Jenom loni si Američané koupili výrobky od LVMH za 11,2 miliardy EUR.

Výkonnost akcií LVMH na burze v Paříži za posledních pět dní:

0 

Jak ale uvedl finanční ředitel nápojové společnosti Rémy Cointreau Luca Marotta, nová cla a s nimi spojené vyšší náklady bezpochyby přejdou na americké zákazníky.

Zamýšlená americká cla by se dotkla také producentů skotské whisky. Ti přitom již řeší už jinou hrozbu v podobě možná hodně divokého brexitu. Američtí výrobci whiskey se mezitím stali jednou z náhodných obětí Trumpových cel na ocel a hliník, po kterých EU uvalila 25 % cla na americký bourbon a whiskey, a co víc, hrozí dalšími.

Akcie Rémy Cointreau, výrobce likéru Cointreau a dalších lihovin, odpoledne ztrácely zhruba 1 %. Dolů mířily také akcie Campari v Miláně nebo Pernod Ricard v Paříži. Akcie firem Boeing a LVMH byly dnes největší zátěží hlavního francouzského akciového indexu CAC 40. Ten v podvečer ztrácel 0,6 %. Výkonnosti evropských módních a nápojářských akciových titulů ale nepomáhalo ani pokračující politické napětí v Hongkongu a známky zpomalující čínské ekonomiky.
Pro americkou administrativu nesou chystaná cla na zboží z EU určitý punc unikátnosti. Na rozdíl od situace v obchodní válce s EU je Spojené státy mohou zavádět s explicitním povolením od WTO. Trump přitom tuto organizaci kritizuje kvůli byrokracii a pomalému projednávání případů a již dříve pohrozil, že Spojené státy z ní vystoupí, pokud se netransformuje.

EU by se ale clům spojeným se sporem s USA kvůli podpoře Airbusu mohla vyhnout tím, že nelegální dotace pro tuto leteckou společnost ukončí, nebo dosáhne dohody o urovnání sporu, jehož řešení zabralo WTO 15 let, podotkl také Blomberg.

Urovnání by volili oba hlavní představitelé obchodu za obě strany, tedy americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer a nynější evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmstromová. Jednání ale zatím ani nezačala. Malmstromová navíc na začátku listopadu úřad postoupí Irovi Philu Hoganovi, který má na americko-evropské obchodní vztahy méně smířlivý pohled.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz

 

Čtěte více:

Analytik: Trumpova nová cla by mohla snížit prodej iPhonů v USA
05.08.2019 8:31
Plánovaná nová cla na čínské zboží, která nedávno ohlásil americký pre...
Začala platit nová americká cla na čínské zboží. Americké futures klesají
02.09.2019 8:37
Ve Spojených státech v neděli 1. září vstoupila v platnost nová cla na...
Čína osvobodí některé americké produkty od dodatečných cel
11.09.2019 9:18
Čína se rozhodla osvobodit 16 druhů produktů od dodatečných cel uvalen...
Trump: USA o dva týdny odsouvají navýšení cla na čínské zboží
12.09.2019 8:32
Spojené státy se rozhodly odložit na 15. říjen plánované navýšení cla ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)