Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident EIB: Jak financovat přechod na zelenou energii

Prezident EIB: Jak financovat přechod na zelenou energii

28.09.2019 16:47

Vedoucí světoví představitelé se tento týden sešli v sídle Organizace spojených národů v New Yorku, aby zhodnotili globální boj proti klimatickým změnám a předložili nové závazky snížení emisí. Vzhledem k rozsahu klimatické krize nepostupujeme ani zdaleka tak rychle, jak bychom měli. Už dlouho máme zařazený druhý rychlostní stupeň. Urychlení tempa změn bude vyžadovat společné úsilí všech aktérů, veřejných i soukromých.

Naštěstí se už formuje sílící koalice soukromého sektoru, která je odhodlaná bojovat proti klimatickým změnám prostřednictvím činnosti Iniciativy za vedení klimatických financí (CFLI). Organizace, v jejímž čele stojí Michael Bloomberg, zvláštní vyslanec OSN pro klimatickou akci, vznikla za účelem mobilizace soukromého kapitálu na globální úrovni v reakci na tuto kritickou otázku. Tento měsíc zveřejnila CFLI novou zprávu s názvem Jak financovat nízkouhlíkovou budoucnost, která naznačuje, jakými způsoby lze navyšovat zelené finance tak, aby podporovaly řízený přechod na uhlíkovou ekonomiku, a identifikuje příležitosti k partnerstvím veřejného a soukromého sektoru tak, aby se naplnily cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Největším multilaterálním investorem do klimatických projektů na světě je Evropská investiční banka (EIB). My však dnes v reakci na výzvu evropských hlav států a nově zvolené předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové hodláme své ambice rozšířit a posílit roli EIB coby odhodlané klimatické banky Evropské unie. Díky tomu, že EIB dostává úvahy o klimatu do popředí zájmu a zaměřuje se na nízkouhlíkové investice, dokáže v příštích deseti letech vyčlenit na nízkouhlíkové projekty nejméně bilion eur (1,1 bilionu dolarů).

Aby se toho dosáhlo, bude nejméně 50% financí EIB do roku 2025 vyčleněno na klimatickou akci a ekologickou udržitelnost. A do konce roku 2020 sladíme veškeré naše finanční aktivity s cíli pařížské klimatické dohody. Jako důležitý první krok utlumíme energetické projekty, které jsou závislé na fosilních palivech. A učiníme z EIB inkubátor zelených financí a znalostí tak, aby banka mohla mobilizovat druhé a pomáhat všem ekonomikám s přechodem na nízkouhlíkovou budoucnost.

Jsme bankou z EU, a proto je naším posláním investovat do evropské budoucnosti. Žádné téma přitom není důležitější než klimatické změny. Síla našeho odhodlání odráží naléhavost klimatické krize. Právě letos v létě trpěly země napříč Evropou kvůli loňskému suchu rekordně vysokými teplotami a špatnou úrodou. A mnohé rozvojové státy mají podobnou zkušenost. Záplavy a další klimatické jevy dnes stojí města miliardy dolarů ročně, a navíc ohrožují životy. Klimatická krize však zároveň představuje příležitost, poněvadž financování nové zelené infrastruktury vytvoří pracovní místa, podnítí hospodářský růst a sníží znečištění ovzduší, které dusí světová města.

Změna investičních schémat urychlí odklon od fosilních paliv, který probíhá už dnes. Tržní síly stále více upřednostňují čistou energii před fosilními palivy. Od roku 2011 byla ve Spojených státech odstavena více než polovina uhelných elektráren a v zemi dnes existuje 3,3 milionu pracovních míst v oblasti čisté energie, oproti necelým sto tisícům v uhelném hornictví. Stále větší počet amerických měst a států se navíc hlásí k závazku dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí. Budou mít podporu iniciativy Beyond Carbon, kterou loni zorganizovala skupina Bloomberg Philanthropies s cílem prosazovat úplnou dekarbonizaci americké ekonomiky.

Jako mezinárodní společenství nesmíme jen navyšovat investice do čistých energií, ale zároveň omezovat financování energie špinavé. V současné situaci v podstatě platíme za podporu klimatických změn a znečišťování ovzduší tím, že dotujeme fosilní paliva. Tyto veřejné prostředky je nutné přesměrovat na investice do elektromobilů a dalších převratných technologií, které se stanou hnacími motory zeleného přechodu. Tyto investice budou mít dalekosáhlé výnosy, mimo jiné i díky tomu, že sníží obrovskou daň, kterou si znečištění ovzduší vybírá na zdraví veřejnosti.

Kromě toho existuje řada dalších kroků, jež můžeme podniknout, abychom mobilizovali nezbytné finance. Za prvé musíme zlepšit pravidla pro poskytování dat a zveřejňování informací. Firmy i investoři dlouho neměli k dispozici informace o rizicích spojených s klimatickými změnami, a tak nepokládali za vhodné snižovat uhlíkové emise nebo chránit svá aktiva před extrémním počasím. To se začíná měnit. Doporučení Společného týmu pro odhalování finančních informací souvisejících s klimatem dopomáhají firmám k setrvalejší alokaci kapitálu a umožňují investorům odměňovat firmy, které berou klimatické změny vážně.

Za druhé si musíme vyjasnit investiční rizika spojená se zelenými financemi. Města jsou zodpovědná za více než 70% emisí oxidu uhličitého, ale jen několik málo měst v rozvojovém světě má úvěrový rating. V důsledku toho celkové investice do čisté hromadné dopravy, energeticky účinných budov a dalších projektů snižujících emise trpí. Vlády a veřejné banky mohou v mnohem větší míře pomáhat městům přitahovat kapitál pro takové projekty prostřednictvím iniciativ, jako je Globální úmluva starostů pro klima a energii, kterou podporuje EIB a v jejímž čele stojí mimo jiné Bloomberg Philanthropies.

Za třetí musíme modernizovat elektrickou síť. Pobídky typu slev a daňových kreditů umožnily expanzi větrné a sluneční energie, poněvadž snížily náklady pro podniky i spotřebitele. Nyní bychom měli zavést podobné programy, které by urychlily výstavbu bateriových úložišť a dalších slibných technologií zaměřených na překonání problému přetržitosti. Lepší konektivita sítě by dále umožnila regionům s přebytkem větrné a sluneční energie dodávat energii tam, kde poptávka převyšuje nabídku. Vlády mohou stát v obou oblastech v čele a podněcovat více soukromých investice do čisté energie.

A konečně musíme pokračovat v rozšiřování trhu zelených investic. Od roku 2007, kdy EIB přišla na lucemburské akciové burze s prvními zelenými dluhopisy na světě, se trh s těmito dluhopisy rozrostl do objemu více než 136 miliard dolarů. To je však stále jen kapka v moři stobilionového globálního trhu s cennými papíry. EIB proto pomáhá EU vyvinout standardní taxonomii udržitelných financí, aby investoři mohli porovnávat jablka s jablky stejně jako v případě kteréhokoliv jiného běžného dluhopisu. Větší množství kvalitnějších informací o uhlíkové stopě určité investice umožní investorům činit informovanější rozhodnutí, a tím získávat vyšší objem soukromých investic pro nízkouhlíkové projekty. Tak financujeme přechod na zelenou energii.

 

Autorem textu je Werner Hoyer, prezident Evropské investiční banky.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org

 

 

Čtěte více:

Smaghi: ECB by si měla vzít velké poučení z Fedu v době vysoké inflace
24.09.2019 15:49
Evropská centrální banka se rozhodla, že sníží depozitní sazbu na minu...
Politico: Macron jde proti zlatému pravidlu politiky a možná mu to vyjde
24.09.2019 14:16
Už se zdálo, že francouzský prezident Emmanuel Macron může hodit prote...
Carlson: Je akciový trh zmanipulovaný? A jak vlastně ve skutečnosti funguje?
25.09.2019 11:07
Investor Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management se pod dojmem rozhov...
Babiš v OSN: Česko po pádu totality a následných chybách bohatne
26.09.2019 8:40
Česká republika za posledních třicet let po pádu komunistického režimu...

Váš názor
 • Něco jsem přehlédl?
  29.09.2019 9:24

  Kdy se vypláceli dotace na naftové auta? Na kotle na uhlí? Kdyby tržní síly něco takového chtěli tak proč by do toho montovali sockomunistické rozdávání a teror?
  HenryFord
 •  
  28.09.2019 17:23

  A konzultace EIB s Gretou Thunbergovou již proběhly?
  logaro
  •  
   28.09.2019 18:15

   Zajímavé kolik lidí přivádí k nepříčetnosti šestnáctiletá cácorka, která poněkud emotivně sděluje fakta. Nekonečnému ekonomickému růstu jsme v minulosti částečně obětovali budoucnost planety.
   Velkamedvědice
   • VM
    28.09.2019 18:30

    Jak jsi obětoval budoucnost planety ty?
    logaro
    • Re: VM
     29.09.2019 1:56

     Tyve to jsou argumenty, co poslední dobou slyším od fanoušků Klasovy Trikolóry. Ten jeho projev tě dnes určitě pohladil po duši :-)
     egotrip
     • egotrip
      29.09.2019 7:28

      Proto je pro mě Trikolóra volitelná. Díky za ni. Protože za posledních 30 let bylo volitelných stran velmi málo.
      logaro
     • Egotrip
      29.09.2019 2:23

      Tak trikolora taky není nic jiného, než rádoby intektuálnější část SPD. Z Grety musí mít Klausovci bolení. Dokonce je nikým nevolená..o)) Neskrývá, že e to národnostně orientovaná, možná až nacionalistická, krajně pravicová formace..Dokonce si půjčila hlášku extremistů takzv. slušných lidí.. Za chvíli zahájí hon na neziskovky.
      Velkamedvědice
      • VM
       29.09.2019 10:36

       Jo, to "rádoby intelektuálnější" sedí. Alespoň ti co znám, tak svá moudra čerpají z konspiračních článků a videí, za vším je temná síla neomarxistů a když po nich chci nějaké rozumné vysvětlení, tak na mě namísto logické odpovědi vypálí několik těch konspiračních videí a článků a uzavřou tím, že ničemu nerozumím a jsem jen součástí stáda a obětí EU propagandy - popř. České televize :-D
       egotrip
       • Re: VM
        29.09.2019 10:44

        Neomarxistů, maoistů a nově svazáků... Ideálně nikým nevolených.. o,,))) tahle lehce ivladatelná masa kopíruje slovník svých vůdců
        Velkamedvědice
      • VM
       29.09.2019 8:02

       Za extrémisty považuji např. tvůrce uprchlických kvót a rudého či zeleného náboženství.
       logaro
    • Re: VM
     28.09.2019 18:52

     Aha, ty sis toho nevšiml. Už se bojuje o studny. Nojo. Pak není divu, že diky lhostejnosti odchází plíce planety ztenčuje se neobnovitelné nerostné bohatství a zvyšuje počet cyklonů. Hlavně, že se sstřílí z hlavně
     Velkamedvědice
     • VM
      28.09.2019 19:28

      To přece ví každý, že rabování Země způsobuje lidský konzum. A kdo je zodpovědný za současný konzum? Čím konkrétním jsi obětoval budoucnost planety ty?
      logaro
      • Re: VM
       28.09.2019 22:43

       Za současný konzum může lidská přirozenost lidských zemědělců hromadit zásoby a dostatečný technologický pokrok. Lovci a sběrači touto nectností netrpí, ale zbývá jich z 7 miliard lidí již jen několik tisíc :-(.
       ..
       • ..
        29.09.2019 7:34

        Mýlíš se. Vidíš svět a lidi globálně, nikoli individuálně. Každý opravdu nevidí smysl života v konzumu, jehož podstatou je globalistické pojetí světa.
        logaro
        • Re: ..
         30.09.2019 8:30

         Jak jinak se chceš dívat na rabování Země než globálně? Po dobu 5-10 tisíc let byli z genomu eliminováni všichni, kteří si nedělali zásoby. Poslední tři generace na tom zatím nic zásadního nezměnily.
         ..
         • ..
          30.09.2019 8:47

          No vidíš a přesto se nadnárodní korporace nevzdají části svého zisku z globalizace ve prospěch naší ekologičtější Země. Na jedné straně je globalizace takto podporována EU, USA, Čínou a na druhé se vymýšlí zelené náboženství, jež stojí obrovské peníze. Jedná se o pokrytectví nejhrubšího zrna za nímž stojí hamižnost. Bohužel, to takto v mainstreamu na plnou hubu nikdo nenapíše. Naopak, politické špičky s prodejnými novináři globalismus podporují. Proto systém globalizace víceméně odmítám včetně slouhů globalizaci.
          logaro
          • Re: ..
           30.09.2019 9:18

           Přesně. Za zelené náboženství se utrácí miliardy, které by mohly být použity na hračky a mobily pro chudé africké děti, které je zatím nemají.
           ..
Aktuální komentáře
21.10.2019
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)