Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letadla se dvěma uličkami netáhnou. Ovlivní to hospodaření Boeingu a Airbusu?

Letadla se dvěma uličkami netáhnou. Ovlivní to hospodaření Boeingu a Airbusu?

05.11.2019 8:37
Autor: ČTK

Objednávky na širokotrupá letadla určená pro lety na dlouhé vzdálenosti zřejmě letos klesnou nejvíce od finanční krize v roce 2008. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters. Údaje vyvolávají obavy o další vývoj hospodaření výrobců letadel Boeing a Airbus.

Americký Boeing už letos tvrdě zasáhla nutnost odstavit z provozu menší letadla s jednou uličkou 737 MAX. V říjnu firma uvedla, že v druhé části příštího roku omezí produkci větších letounů 787 Dreamliner kvůli propadu objednávek z Číny, která je druhým největším leteckým trhem světa podle počtu přepravených cestujících. To podle analytiků znamená pro Boeing od roku 2021 o více než jednu miliardu USD (23 miliard Kč) hotovosti méně. A pokud poptávka zůstane slabá, mohl by Boeing snižovat výrobu letounů 787 i v příštích letech.

Analýza dvou desetiletí objednávek Boeingu a Airbusu podle Reuters ukazuje, že když ekonomika oslabuje, objednávky širokotrupých letadel, která jsou dražší a mají delší dodací lhůtu, klesají mnohem více než objednávky menších letadel.

"Poptávka po širokotrupých letadlech zůstává slabá a není pravděpodobné, že se zlepší, když svět nadále zpomaluje," uvedl analytik Andrew Gollan ze společnosti Berenberg. To je špatné pro oba výrobce letadel, protože širokotrupá letadla mají vyšší ziskovou marži.

Při ceně více než 200 milionů USD jsou letadla Boeing 787 a Airbus A350 dvakrát dražší než menší letadla. Analytici odhadují, že na hrubém zisku výrobců letadel se podílejí zhruba polovinou, zatímco na tržbách jen asi čtvrtinou.

Čisté objednávky na širokotrupá letadla Boeingu a Airbusu mezi lednem a zářím klesly dohromady o 56,4 procenta na 105 letadel. Pokud bude tento trend pokračovat, mohl by pokles být tak silný, jako byl v roce 2009, kdy se objednávky na tyto stroje propadly o 70 procent.


Čtěte více:

Výrobce letadel Airbus zpětinásobil čtvrtletní zisk
31.07.2019 9:31
Evropský výrobce letecké techniky Airbus ve druhém čtvrtletí více než ...
Politico: Podle Airbusu by si Američané novými cly uškodili sami sobě
18.09.2019 14:20
Šéf společnosti Airbus ostře varoval amerického prezidenta Donalda Tru...
Rozbřesk: WTO verdiktem v kauze Airbus otevírá novou frontu obchodní války
03.10.2019 9:17
Obchodní války postupují do další fáze. Donald Trump slaví první vítěz...
Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
18.10.2019 13:11
Je těžké si nějak prakticky představit rozdíl mezi milionem, miliardou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2025
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
17:20Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
17:19Akcie pokračují v rally  
15:32ČNBlog: Jak dopadne vlna refixací a refinancování hypoték na české domácnosti?
15:04e15: Pilulka chystá prodej většiny svých kamenných lékáren řetězci Dr. Max
13:49EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům
13:42Nvidia ve středu reportuje čísla za první kvartál. Co od výsledků očekávat?
13:41Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v německém Mnichově
13:15Footshop a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:12Evropská unie schválila změny emisních norem, automobilky získají více času
11:45WOOD & Company: Zpráva pro investory za 1Q 2025 - Realitní podfondy
11:44Analytický radar: Colt CZ podle Jakuba Blahy spojuje růstový potenciál i dividendový výnos
11:14Japonské dluhopisy se zvedají a pomáhají zlepšit náladu i na západních trzích  
11:10Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila, uvedly instituty
11:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní VH společnosti písemnou formou mimo zasedání
10:54Za růstem prodejů aut v EU stojí hybridy a elektromobily, Tesla se však propadá
9:13Rozbřesk: Maďarská MNB podrží úrokové sazby na vysokých 6,50 %
8:37EU a USA pokračují v obchodních jednáních, Thyssenkrupp se restrukturalizuje a futures jsou v zeleném  
6:41FX Strategie: ECB sníží sazby a svojí rétorikou bude zisky eurodolaru raději brzdit  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board