Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpis obchodní dohody USA a Číny se možná protáhne

Podpis obchodní dohody USA a Číny se možná protáhne

07.11.2019 8:44
Autor: ČTK

Podpis obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou se možná uskuteční až v prosinci, nikoliv do konce listopadu, jak se dosud předpokládalo. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný zástupce americké vlády. Obě strany stále jednají o podmínkách dohody a místě setkání, ve hře je mimo jiné Švédsko nebo Švýcarsko. Čínská ambasáda ve Washingtonu informaci zatím nekomentovala.

Obchodní dohoda se vyjednává v několika fázích, tu první mají podepsat prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching. Představitel Trumpovy administrativy přitom nevyloučil, že z první fáze dohody nakonec sejde, její uzavření je ale podle něj pravděpodobnější.

Co se týče místa setkání, jednalo se o místech v Evropě i v Asii, za pravděpodobnější je považována evropská lokalita. Mluví se o Švédsku nebo o Švýcarsku. Trump údajně navrhl americký stát Iowa, o něm se ale už teď neuvažuje.

O požadavku Pekingu, aby Washington zrušil cla uvalená na čínské zboží v září, se dále jedná. Pokrok na cestě k prozatímní dohodě to ale patrně nenaruší, uvedl vládní zdroj. Číňané se podle něj snaží uzavřít dohodu rychle - mají za to, že kvůli hrozbě Trumpova impeachmentu, tedy procesu odvolání z funkce, dosáhnou lepších podmínek.

Očekává se, že součástí prozatímní obchodní dohody bude zrušení amerických cel na čínské zboží - telefonů, laptopů a hraček - v objemu 156 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč) ročně, které se Washington chystal zavést 15. prosince. Čína se podle lidí blízkých vyjednávání snaží dosáhnout toho, aby USA zrušily i dříve uvalená cla na čínské zboží.

Peking ale podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters na Washington naléhá, aby zrušil také v září zavedená patnáctiprocentní cla na čínský dovoz v roční hodnotě 125 miliard dolarů. Čína by také ráda viděla odstranění dříve uvalených 25procentních cel na zboží, jako jsou stroje, polovodiče nebo nábytek.


Čtěte více:

MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
21.10.2019 8:31
Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářstv...
Pictet: Bez ukončení obchodních válek a synchronizované fiskální stimulace se recesi nevyhneme
23.10.2019 10:35
Již rok trvající spory v oblasti mezinárodního obchodu nejdříve dolehl...
Mobius: Tenze tu budou i nadále, USA a Čína se ale potřebují
30.10.2019 5:58
Mnoho čínských firem se přesunulo do zahraničí, aby se vyhnulo dopadu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university