Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Skvostná umělecká díla na předaukční výstavě Galerie KODL

26.11.2019 17:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud vás zajímá výtvarné umění, pak se do konce listopadu zajděte podívat na výstavu v Galerii KODL, na které se představuje 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl. Prohlédnout si můžete i deset mimořádných dokumentárních fotografií, které budou vydraženy ve prospěch Paměti národa. Samotná aukce se uskuteční na pražském Žofíně v neděli 1. prosince od 12 hodin.

Zájem o kvalitní umělecká díla stále stoupá. Prvních šest měsíců tohoto roku bylo nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent. Jarní aukce Galerie KODL byla nejúspěšnější aukcí v historii České republiky. Cenovým rekordem byla částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923. Jedná se o celosvětově nejvyšší cenu za Kupkův obraz. Na téže aukci byl pokořen i rekord za dílo umění 19. století, výjimečná práce Jakuba Schikanedera Mlékařka se vydražila za 19,5 milionů korun. Prodejnost na aukci činila neuvěřitelných 97 %, což je vynikající výsledek nejen v rámci České republiky. Podařilo se prodat 243 uměleckých děl za rekordní částku 317 miliónů korun

1

Toyen: Ráj černochů
vyvolávací cena: 18 000 000

Pokud nedojde k prudkému zhoršení ekonomické situace, lze předpokládat, že růst bude pokračovat. I když možná ne tak intenzivně a u všech typů obrazů jako dosud. Někteří lidé vnímají obrazy jako další investici, jiní jako symbol postavení. Ovšem pořád u nás bude skupina lidí, kteří považují umění za přirozenou součást života a chtějí se jím obklopovat, protože se jim líbí.

Významné místo na právě probíhající předaukční výstavě a následné aukci zaujímá umění 19. století. Prezentuje se takřka 70 obrazy předních českých i vybraných zahraničních autorů. Najdeme zde zásadní jména starší generace počínaje Augustem Bedřichem Piepenhagenem a konče Haushoferovými žáky. Jakub Schikaneder je na této aukci zastoupen výjimečnou prací Podzimní červánky z jeho vrcholného období. Své místo má tradičně i krajinář Václav Radimský. Mimořádně zajímavý je soubor zcela ojedinělých obrazů ruských představitelů silného realistického proudu. Jedná se o zásadní plátna Ilji Jefimoviče Repina, Ivana Ivanoviče Šiškina a Klavdije Vasiljeviče Lebeděva.

2

Josef Čapek: Červený motocykl
vyvolávací cena: 7 000 000

Silným zážitkem jsou díla představující českou modernu. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Mikuláš Medek, Václav Špála a František Foltýn) jsou v této aukci výjimečně zastoupeni celými kolekcemi galerijních děl, takže lze podrobně studovat vývoj jejich výtvarného jazyka. Nejdražší položkou je obraz Toyen Ráj černochů s vyvolávací cenou 18 milionů. Řadí se mezi ojedinělé práce autorky, v nichž se navrátila k primitivizujícímu tvarosloví pod dojmy z životem bující Paříže. Výjimečnou ukázkou meziválečného období je velmi vzácný obraz Červený motocykl Josefa Čapka, který svědčí o vyrovnanosti a svébytném uměleckém projevu, kterého Čapek dosáhl v tomto období. Dílo se samotnému Čapkovi tak líbilo, že ho umístil nad svůj pracovní stůl.

Již tradičně se sešla kolekce obrazů Emila Filly, která představuje průřez takřka celou jeho tvůrčí kariérou. Bohatě a pestře je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší, a to včetně těch raných, bude mít divák možnost prohlédnout si i krajinářskou polohu jeho tvorby. Naši modernu dále skvěle reprezentují práce Karla Černého, Jaroslava Krále, Otakara Kubína, Františka Muziky nebo Josefa Šímy. Naprosto unikátní kolekci v letošní aukci tvoří pětice poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci je plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) s vyvolávací cenou 5 milionů.

3

Jakub Schikaneder: Podzimní červánky
vyvolávací cena: 5 500 000

Současnou výtvarnou scénu prezentují práce Ondřeje Basjuka, Rudolfa Burdy, Jana Kalába, Jana Knapa, Jana Merty, Martina Krajce, Jana Pištěka, Theodora Pištěka či Jaroslava Róny, Jiřího Straky a Ivany Štenclové. Zvláštní položkou v této aukci je obraz Mona Lisa od Karla Gotta.

4

Ondřej Basjuk: Díra a C.O.
vyvolávací cena: 90 000

Od loňského roku podporuje Galerie KODL při podzimní aukci Paměť národa. Projekt, který zpřístupňuje badatelům i široké veřejnosti autentická svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Tentokrát se nebudou dražit obrazy, ale přednost dostala výtvarná dokumentární fotografie. Ve spolupráci se spolkem 400 ASA se nabízí speciálně vybraná významná díla sedmi zakládajících členů z jejich nedávné výstavy v Národní galerii. Jedná se o fotografie Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Jana Mihalička, Tomkiho Němce a Martina Wágnera. Ty doplňují práce tří zahraničních fotografů – Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilan Ben Yehudy z Izraele.

5

Alžběta Jungrová: Burlesque!
vyvolávací cena: 30 000

(Komerční sdělení)

Aktuální komentáře
12.04.2021
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií
14:04RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
13:54Za posledních pět měsíců vložili investoři do akcií více peněz než za 12 let
12:52Perly týdne: Magické inflační číslo a dlouhodobé oslabování dolaru
11:08Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy
11:07Po varování z Číny vyjde americké PPI. Akcie lehce v záporu
10:17O spojení s Monetou se rozhodne v řádu týdnů, říká Bartoníček z PPF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y