Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Skvostná umělecká díla na předaukční výstavě Galerie KODL

26.11.2019 17:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud vás zajímá výtvarné umění, pak se do konce listopadu zajděte podívat na výstavu v Galerii KODL, na které se představuje 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl. Prohlédnout si můžete i deset mimořádných dokumentárních fotografií, které budou vydraženy ve prospěch Paměti národa. Samotná aukce se uskuteční na pražském Žofíně v neděli 1. prosince od 12 hodin.

Zájem o kvalitní umělecká díla stále stoupá. Prvních šest měsíců tohoto roku bylo nejúspěšnějším pololetím v historii českého trhu s uměním. Sběratelé a investoři na aukcích utratili více než 737 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 35 procent. Jarní aukce Galerie KODL byla nejúspěšnější aukcí v historii České republiky. Cenovým rekordem byla částka 78 milionů korun za obraz Františka Kupky Plochy příčné II z roku 1923. Jedná se o celosvětově nejvyšší cenu za Kupkův obraz. Na téže aukci byl pokořen i rekord za dílo umění 19. století, výjimečná práce Jakuba Schikanedera Mlékařka se vydražila za 19,5 milionů korun. Prodejnost na aukci činila neuvěřitelných 97 %, což je vynikající výsledek nejen v rámci České republiky. Podařilo se prodat 243 uměleckých děl za rekordní částku 317 miliónů korun

1

Toyen: Ráj černochů
vyvolávací cena: 18 000 000

Pokud nedojde k prudkému zhoršení ekonomické situace, lze předpokládat, že růst bude pokračovat. I když možná ne tak intenzivně a u všech typů obrazů jako dosud. Někteří lidé vnímají obrazy jako další investici, jiní jako symbol postavení. Ovšem pořád u nás bude skupina lidí, kteří považují umění za přirozenou součást života a chtějí se jím obklopovat, protože se jim líbí.

Významné místo na právě probíhající předaukční výstavě a následné aukci zaujímá umění 19. století. Prezentuje se takřka 70 obrazy předních českých i vybraných zahraničních autorů. Najdeme zde zásadní jména starší generace počínaje Augustem Bedřichem Piepenhagenem a konče Haushoferovými žáky. Jakub Schikaneder je na této aukci zastoupen výjimečnou prací Podzimní červánky z jeho vrcholného období. Své místo má tradičně i krajinář Václav Radimský. Mimořádně zajímavý je soubor zcela ojedinělých obrazů ruských představitelů silného realistického proudu. Jedná se o zásadní plátna Ilji Jefimoviče Repina, Ivana Ivanoviče Šiškina a Klavdije Vasiljeviče Lebeděva.

2

Josef Čapek: Červený motocykl
vyvolávací cena: 7 000 000

Silným zážitkem jsou díla představující českou modernu. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Mikuláš Medek, Václav Špála a František Foltýn) jsou v této aukci výjimečně zastoupeni celými kolekcemi galerijních děl, takže lze podrobně studovat vývoj jejich výtvarného jazyka. Nejdražší položkou je obraz Toyen Ráj černochů s vyvolávací cenou 18 milionů. Řadí se mezi ojedinělé práce autorky, v nichž se navrátila k primitivizujícímu tvarosloví pod dojmy z životem bující Paříže. Výjimečnou ukázkou meziválečného období je velmi vzácný obraz Červený motocykl Josefa Čapka, který svědčí o vyrovnanosti a svébytném uměleckém projevu, kterého Čapek dosáhl v tomto období. Dílo se samotnému Čapkovi tak líbilo, že ho umístil nad svůj pracovní stůl.

Již tradičně se sešla kolekce obrazů Emila Filly, která představuje průřez takřka celou jeho tvůrčí kariérou. Bohatě a pestře je zastoupena i tvorba oblíbeného Václava Špály. Kromě kytic a zátiší, a to včetně těch raných, bude mít divák možnost prohlédnout si i krajinářskou polohu jeho tvorby. Naši modernu dále skvěle reprezentují práce Karla Černého, Jaroslava Krále, Otakara Kubína, Františka Muziky nebo Josefa Šímy. Naprosto unikátní kolekci v letošní aukci tvoří pětice poválečných děl Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci je plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) s vyvolávací cenou 5 milionů.

3

Jakub Schikaneder: Podzimní červánky
vyvolávací cena: 5 500 000

Současnou výtvarnou scénu prezentují práce Ondřeje Basjuka, Rudolfa Burdy, Jana Kalába, Jana Knapa, Jana Merty, Martina Krajce, Jana Pištěka, Theodora Pištěka či Jaroslava Róny, Jiřího Straky a Ivany Štenclové. Zvláštní položkou v této aukci je obraz Mona Lisa od Karla Gotta.

4

Ondřej Basjuk: Díra a C.O.
vyvolávací cena: 90 000

Od loňského roku podporuje Galerie KODL při podzimní aukci Paměť národa. Projekt, který zpřístupňuje badatelům i široké veřejnosti autentická svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Tentokrát se nebudou dražit obrazy, ale přednost dostala výtvarná dokumentární fotografie. Ve spolupráci se spolkem 400 ASA se nabízí speciálně vybraná významná díla sedmi zakládajících členů z jejich nedávné výstavy v Národní galerii. Jedná se o fotografie Karla Cudlína, Jana Dobrovského, Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Jana Mihalička, Tomkiho Němce a Martina Wágnera. Ty doplňují práce tří zahraničních fotografů – Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilan Ben Yehudy z Izraele.

5

Alžběta Jungrová: Burlesque!
vyvolávací cena: 30 000

(Komerční sdělení)

Aktuální komentáře
17.06.2024
6:13Technická analýza: Uber prolomil důležité linie a těží z vysoké poptávky
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/24 Q2, Aft-mkt)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index