Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sumner: Jedna rakouská ocelárna a velký omyl Donalda Trumpa

Sumner: Jedna rakouská ocelárna a velký omyl Donalda Trumpa

30.12.2019 12:20
Autor: Redakce, Patria.cz

„Politici se marně snaží o uzavření obchodních dohod, které by pomohly běžným zaměstnancům ve firmách. Ovšem skutečný problém se nachází někde úplně jinde.“ Tvrdí to ekonom Scott Sumner s tím, že mnohem více pozornosti než obchodním válkám a dohodám bychom měli věnovat procesu automatizace a jeho dopadu na pracovní místa.

Sumner poukazuje například na americkou společnost U.S. Steel Corp., která informovala o uzavření továrny blízko Detroitu a propuštění 1 545 zaměstnanců. Ocelárny v USA totiž čelí negativnímu tlaku danému útlumem ve výrobním sektoru. Tento tlak vzniká i přesto, že americký prezident Donald Trump se snaží odvětví chránit nově zavedenými cly. U.S. Steel Corp. pak trpí i kvůli tomu, že její továrny jsou relativně starší a méně efektivní.

„Cla nemohou pracovní místa v ocelárnách zachránit, protože ty jdou stejným směrem jako pták dodo. Projevuje se tu efekt automatizace, a to skokově. Přichází ve velkých vlnách,“ píše Sumner a poukazuje na výzkum společnosti S&P Global Platts. Podle něj potřebovala typická americká ocelárna na výrobu jedné tuny oceli v osmdesátých letech 10,1 člověkohodin. Nyní na to stačí 1,5 člověkohodiny. Většina oceli je totiž nyní v USA vyráběna ve vysoce efektivních továrnách. Některé z těchto minitováren potřebují na výrobu tuny oceli dokonce jen 0,5 člověkohodin.

Zatímco v roce 1953 zaměstnávaly americké ocelárny 650 000 lidí, na počátku letošního roku to bylo jen 143 000 lidí i přesto, že země produkuje zhruba tolik oceli jako na počátku šedesátých let. A podle Sumnera se bude tento trend dál prohlubovat i přesto, co tvrdí americký prezident. Ten nedávno na setkání s vedením amerických oceláren a výrobců hliníku řekl, že „přijde hodně dobrých věcí a budou se vytvářet nová pracovní místa“. Ekonom ale tvrdí, že Donald Trump by měl spíše věnovat pozornost třeba rakouské ocelárně Voestalpine AG.

Tato společnost „ukazuje realitu výroby oceli a pracovních míst v tomto odvětví“. Jak psal už v roce 2017 Bloomberg, její továrna leží dvě hodiny od Vídně a pracuje zde pouze 14 zaměstnanců. Vyrobí přitom 500 000 tun ocelových drátů ročně. V šedesátých letech ta samá továrna potřebovala 1 000 lidí, vyráběla přitom podobné množství oceli, ovšem v nižší kvalitě.

Sumner v této souvislosti poukazuje i na diskusi mezi zastánci volného obchodu, kterým je například Paul Krugman, a novodobými merkantilisty. Podle nich liberálové nechápou, jak škodlivý dopad má na domácí tvorbu pracovních míst zahraniční konkurence a dovozy. Sumner ale tvrdí, že tito merkantilisté téměř mlčí o dopadech automatizace, což je s ohledem na to, co se v korporátním sektoru skutečně děje, samo o sobě vypovídající. Pokud by totiž chápali teorii komparativní výhody, zaměřili by se právě na automatizaci, a ne na cla.

Zdroj: The Money Illusion

 

Čtěte více:

CNBC: Za pár desítek let budou lidé pracovat jen v luxusních restauracích
03.09.2019 5:43
Společnosti, jako je Panera Bread, ukazují, že během jednoho roku je m...
Víkendář: Učte se to, co se roboti nikdy nenaučí
28.09.2019 8:48
Pro řadu lidí to s jejich budoucím zaměstnáním nevypadá moc radostně. ...
Blanas: Nebojme se robotů
18.10.2019 16:15
Technologie už od počátku osmdesátých let snižují poptávku po lidech s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y