Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Akcie AMD: Rekord z éry internetové bubliny konečně padl

    Akcie AMD: Rekord z éry internetové bubliny konečně padl

    03.01.2020 17:14
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Advanced Micro Devices Inc. byla v loňském i předloňském roce nejlépe performujícím akciovým titulem v indexu S&P 500. Potřebovala ale silný začátek toho letošního, aby dokázala prorazit rekordní maximum datující se z doby bubliny na internetových akciích.

    Ve čtvrtek, což byl v USA první obchodní den roku 2020, vyrostly akcie AMD o 7,1 %, což je dotlačilo na rekordní závěrečnou cenu 49,10 USD. Dosud byla pro ně nejvyšší závěrečnou metou cena 47,28 USD z 21. černva 2000, napsal server Market Watch.

    V mezičase se firma snažila překonat svoje větší rivaly v polovodičovém sektoru, hlavně obří Intel. A zatímco Intel déle než rok řešil problémy s výrobou, AMD pod vedením generální ředitelky Lisy Su vydalo nové produkty a naskočilo na trh se serverovými čipy. Příkladem budiž květnové představení prémiového desktopového procesoru Ryzen. Firma kromě toho oznámila, že bude hlavním prodejcem čipů pro chystanou herní konzoli od Microsoft Corp.

    Za celý loňský rok vyrostly akcie AMD o 150 %, což je nejvíce ze všech akcií z indexu S&P 500. Firma rostla i tehdy, kdy se zbytek vysoce cyklického sektoru ve velkém potýkal s nižšími zisky a tržbami.

    Vývoj akcií AMD za poslední rok:

    amd

    Čtvrteční rally předcházelo zvýšení cílové ceny společností Nomura Instinet, a to o 45 % ze 40 USD na 58 USD. Její analytici se domnívají, že důvody úspěchu AMD nezmizí ani letos. "Očekáváme, že AMD bude v roce 2020 nadále upevňovat svoje konkurenční postavení prostřednictvím stálého proudu nových produktových premiér na technologiích 7nm a 7nm+,“ napsal analytik David Wong.

    Se včerejší rekordní závěrečnou cenou byl titul o 22 % výše, než je průměrná cílovka 38,08 USD, píše server MarketWatch. Bloomberg dnes před polednem SEČ uváděl průměrnou cílovou cenu skoro 37 USD. Jedním dechem přitom dodával, že loni v lednu to bylo 22 USD.

    Ani tak se ale analytici moc nehrnou, aby titul doporučovali k prodeji. Dnes to podle Bloombergu radili jenom 4 ze 42 analytiků, kteří akcie AMD sledují. 23 jich doporučovalo titul držet a 15 mělo nákupní doporučení. O jejich převážně optimistickém pohledu vypovídá třeba krok Rosenblatt Securities, která z AMD udělala tento týden svého favorita mezi polovodiči pro tento rok.

    Zkouškou pro akcie AMD budou výsledky za čtvrté čtvrtletí, které bychom se měli dozvědět ještě v lednu. Wall Street očekává, že očištěný zisk bude v porovnání se stejným obdobím loni skoro čtyřnásobný a tržby stoupnou o skoro polovinu.

    V dnešní obchodní seanci, která by v důsledku zvýšeného napětí po americkém útoku v Bagdádu a zabití íránského velitele mohla být pro Wall Street ztrátová, se ale AMD nedaří. Titul kolem 16:30 SEČ ztrácel zhruba 1,8 %.

    Zdroje: Bloomberg, Market Watch, Patria.cz

     
     

    Čtěte více:

    S poklesem tržeb a zisku se počítalo, proti akciím AMD hraje jejich vysoká cena
    31.07.2019 15:03
    Druhý kvartál roku dopadl pro AMD přesně dle očekávání. Problémem se s...
    Investiční výhled Patria 2020: Investiční strategie II
    17.01.2020 8:55
    Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...
    Investiční výhled Patria 2020: Přehledné shrnutí
    20.01.2020 6:01
    Co považujeme za hlavní témata pro rok 2020, a co by mohla znamenat pr...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách