Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střet o 5G aukci: Předseda ČTÚ Novák rezignoval ke konci ledna, vláda jej odvolala ke dnešku

Střet o 5G aukci: Předseda ČTÚ Novák rezignoval ke konci ledna, vláda jej odvolala ke dnešku

27.01.2020 10:25, aktualizováno: 27.1. 12:28
Autor: ČTK

Aktualizováno

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák dnes rezignoval. Důvodem je podle něj snaha ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Vláda jako novou předsedkyni Českého telekomunikačního úřadu navrhla stávající členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Následně byla předsedkyní ČTÚ jmenována. Havlíček zároveň upozornil, že nyní není jasné, zda dosavadní předseda úřadu Jaromír Novák rezignoval, nebo zda jej vláda odvolala. Kabinet totiž dnes jednal o jeho odvolání a odvolal jej ke dnešku, Novák v rezignačním dopise vymezil datum 31. ledna.

Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

"Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020, bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňují z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu," uvedl Novák.

Na vládu mě dnes nepozvali, tak jsem nečekal a podepsal rezignaci hned ráno. Děkuji všem za spolupráci. pic.twitter.com/3LVp9U4TlU


Důvody mé rezignace jsem shrnul v dopise. pic.twitter.com/dSK8o623vq

Podle Havlíčkova dnešního vyjádření musí být aukce vypsána tak, aby se zabezpečilo kvalitní konkurenční prostředí. "Abychom věděli, že se zapojí pokud možno více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí," uvedl Havlíček. Současná soutěž je podle něj poznamenaná změnami vyžádanými Evropskou unií. Podle vicepremiéra o ni také není zájem.

Aukce 5G by mohla být vyhlášena v červnu

Aukce kmitočtů k sítím 5G by mohla být vyhlášena v květnu nebo červnu letošního roku. Zpoždění je způsobeno požadavky vlády na nové podmínky aukce tak, aby byla atraktivní pro mobilní operátory. Zájem zahraničních uchazečů o aukci kmitočtů je nulový a zřejmě by se přihlásil jen jeden menší český uchazeč, uvedl Havlíček. Upozornil, že přípravy aukce na kmitočty k sítím 5G vykazoval nestandardní prvky. Vláda dnes o problematice jednala v režimu vyhrazené. Do státního rozpočtu by aukce měla přinést minimálně šest miliard korun.

Aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G připravil v dosavadní variantě Český telekomunikační úřad. Dražit se má frekvence 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz vznikne přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci. S vyhlášením se původně počítalo už v lednu.

Server E15 o víkendu napsal, že Havlíček v pondělí navrhne Novákovo odvolání. Server uvedl, že jedním z důvodů pro výměnu šéfa ČTÚ a případný odklad aukce má být to, že aukce má být vypsána pro předem vybraného uchazeče.

Vláda již dříve v lednu schválila materiál, ve kterém počítá s vyhlášením tendru v prvním čtvrtletí letošního roku. Úprava zadání aukce by ale termín vyhlášení posunula, protože změna podmínek by musela projít veřejnou konzultací. Odklad by byl v řádu dvou až tří měsíců.

Stát má prostřednictvím ČTÚ dražit frekvence v pásmech 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci.

Odborníci na telekomunikace upozorňují na to, že výstavba 5G sítí je extrémně drahá a stávající operátoři ani případný nový hráč se neobejdou bez sdílení infrastruktury. Operátoři se již několikrát vyslovili proti tomu, aby stát direktivně zajistil novému hráči levný přístup do jejich sítí. Právě to by přitom mohlo být jedním z lákadel pro nového operátora v navrhované změně podmínek ministerstva průmyslu pro dnešní jednání vlády, se kterým neseznámilo ČTÚ.

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Havlíček: Aukce kmitočtů pro 5G nebude v lednu, asi až v půlce roku
17.12.2019 15:36
Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v původně avizovaném lednu p...

Váš názor
  •  
    27.01.2020 12:12

    A co tak angažovanost v klíčovém průmyslu, . jako poděkování za dlouholeté působení !
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data