Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku

    Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku

    13.04.2020 8:26
    Autor: ČTK

    Předsedkyně Evropské komise pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Ursula von der Leyenová to podle agentury DPA uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, ve kterém také řekla, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

    Evropská komise nyní přezkoumává nouzová protikoronavirová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu v době nouzového stavu zemi řídit pomocí dekretů.

    "Jsem připravena jednat, pokud omezení překročí povolenou míru,“ řekla von der Leyenová listu. "Potom existuje riziko řízení pro porušování unijních smluv," pokračovala s tím, že je v pořádku, pokud členské státy EU reagují na krizi pomocí mimořádných opatření. "Ta ale musí být "přiměřená, časově omezená a demokraticky kontrolovaná." Komise to sleduje ve všech zemích "ale na Maďarsko se z důvodu minulých kritických zkušeností zaměřujeme zvlášť důkladně", zdůraznila předsedkyně EK.

    Von der Leyenová také uvedla, že dva evropské výzkumné týmy učinily velký pokrok při vývoji vakcíny proti koronaviru. "Plánují, že brzy zahájí klinické testy," řekla šéfka EK. Než se bude látka moci začít masově vyrábět, budou ještě potřeba další kroky, ale von der Leyenová doufá, že vakcína by mohla být hotová koncem roku. EU podle jejích slov už jedná s výrobci, aby mohla spustit rychlou očkovací kampaň.

    Šéfka Evropské komise v rozhovoru rovněž prohlásila, že staří lidé by v rámci ochrany před koronavirem mohli zůstat v izolaci až do příštího roku. Musíme omezit, co nejvíce to jde, možné kontakty se staršími lidmi, dokud nebude vyrobena vakcína proti nemoci covid-19, řekla von der Leyenová. Ujistila, že si uvědomuje, jak je izolace náročná, nicméně "když jde o otázku života a smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví". "Děti a mladí lidé si budou moci užívat více svobody pohybu dříve než starší lidé a ti, kteří mají nějaké zdravotní problémy," myslí si předsedkyně Evropské komise.


    Čtěte více:

    Koronabondy: Proč jsou Německo a Nizozemsko proti
    10.04.2020 8:17
    Idea společných dluhopisů znovu rozděluje eurozónu. Sází na ně Itálie,...
    Ministři financí eurozóny se shodli na plánu pro oživení ekonomik
    10.04.2020 10:40
    Ministři financí zemí Evropské unie se dohodli na tom, že státy eurozó...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách