Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Nálada v ekonomice pod psa

Petr Dufek: Nálada v ekonomice pod psa

24.04.2020 9:42
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Uzavření země a některých jejích sektorů se podepsalo na důvěře v ekonomice, ale samozřejmě nejen té naší. Tak razantní pokles důvěry, k jakému došlo v dubnu, tu ještě nebyl. Nejenže byl extrémně prudký, ale současně se některé ukazatele důvěry dostaly na nejnižší úroveň od roku 2003. To se týká obchodu a služeb, které tak dostaly důvěru celého podnikatelského sektoru níže než třeba v době finanční krize po pádu banky Lehman Brothers.

V průmyslu, který minima neatakoval, je vidět, že na něj restrikce v dubnu nedopadaly tak tvrdě jako na služby. V každém případě jsou očekávání firem v tomto odvětví pro další měsíce velmi pesimistická co do výroby i zaměstnanosti a hlavním problémem je nedostatečná poptávka. A to je problém, s nímž se průmyslové podniky budou potýkat i po ukončení všech domácích restrikcí. Velká část výroby jde totiž na export a vzhledem ke stavu ekonomik zemí západní Evropy není vůbec jisté, že se vše rychle vrátí do dřívějších kolejí.

Zatímco v průmyslu je hlavním problémem poptávka, ve stavebnictví jsou to nedostatkoví zaměstnanci. Toto odvětví závislé na zahraničních pracovnících se po uzavření hranic a dalších omezeních dostalo pod tlak, kdy sice práci má, ale nemá jí kdo vykonávat.

Část problémů, které srážejí náladu podnikatelského sektoru, odezní s tím, jak postupně zmizí restrikce, nicméně se objeví problémy jiné. Tím hlavním bude návrat domácích i zahraničních zákazníků. Je velmi nejisté, že v době recese bude chuť nakupovat třeba auta nebo nábytek tak silná jako dříve nebo že se firmy zase pustí do investic včetně obnovy vozového parku. Příkladem budiž třeba očekávaná recese ve Švédsku, které se dramatickému propadu nevyhne ani bez zásadních restrikcí a které je stejně jako my malou otevřenou ekonomikou.

Pesimismus zavládl i u spotřebitelů, i když v době minulé recese měli náladu ještě horší. V každém případě je tu strach z nezaměstnanosti, ze zhoršení vlastní finanční situace a nakonec i obavy o ekonomiku. To není rozhodně kombinace, která by lidi motivovala nakupovat. Takže ani po otevření těch největších obchodů je nepravděpodobné, že by se spotřebitelská poptávka vrátila na dřívější úroveň ještě v letošním roce.


Čtěte více:

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
24.02.2020 9:11
I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v ún...
Důvěra v českou ekonomiku klesla nejvíce od listopadu 2011
20.03.2020 9:56
Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94...
Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
27.03.2020 16:25
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v dubnu klesla nejníže od ř...
GfK: Spotřebitelská důvěra se ve Velké Británii zřítila z útesu
06.04.2020 9:19
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zazn...
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na minimu
06.04.2020 11:56
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu propadla nejníže od z...
EK: Spotřebitelská nálada v EU i eurozóně prudce klesla
22.04.2020 16:29
Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v dubnu pod...

Váš názor
  • další katastrofista
    24.04.2020 12:23

    druhý katastrofista Dufek se snaží též stále jen a jen nahánět strach a obavy .. trapné pánové..... je to místní povedená dvojka strašpitlůůůů
    kominík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data