Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

EK chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

26.05.2020 17:54
Autor: ČTK

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových ekologických daní a poplatků. Podle unijních činitelů bude návrh chystaný na středu počítat s tím, že do společné unijní kasy budou mířit například příjmy z nové daně z nerecyklovaných plastů či z prodeje emisních povolenek.

Diplomaté očekávají, že tyto plány narazí na odpor části členských zemí. O fondu obnovy dnes jednali zástupci unijních vlád, podle nichž by se navzdory očekávaným sporům měla EU dohodnout na kompromisu co nejdříve.

Podle zdrojů obeznámených s chystaným návrhem komise počítá její šéfka Ursula von der Leyenová s tím, že výdaje na oživení ekonomik stižených krizí pomohou financovat nové zdroje příjmů. Má mezi nimi být například zmíněná daň z plastů, od níž si Brusel podle dřívějších odhadů slibuje řádově miliardy eur (desítky miliard korun) ročně. Obdobně vysoké příjmy by mohlo přinést i clo z neekologicky vyráběných produktů dovážených z mimounijních zemí. Komise by chtěla rozšířit příjmy rozpočtu také o poplatky hrazené firmami produkujícími emise skleníkových plynů.

Komise chce na obnovu hospodářství bloku po krizi způsobené koronavirem věnovat okolo bilionu eur, přičemž přesnou částku zveřejní ve středu. Část peněz by měly dostat covidem-19 nejvíce zasažené země formou přímých plateb, část jako půjčky, přičemž na poměr mezi oběma formami podpory mají státy velmi rozdílné názory. Nejméně půl miliardy eur si komise hodlá půjčit na trzích a ručit právě příštím rozpočtem. Splácet dluh chce tedy začít až v příštím sedmiletém období.

Nové zdroje příjmů jsou podle činitelů komise nutné k pokrytí bezprecedentně vysokých výdajů, které by jinak musely financovat zvýšené přímé příspěvky členských zemí. K využití nových příjmů vyzval také Evropský parlament, jehož poslanci nedávno v usnesení pohrozili, že bez nich rozpočet na období let 2021 až 2027 neschválí.

Podle unijních diplomatů však návrh komise patrně narazí na odpor v některých hlavních městech. "Státy financují své vlastní stimuly do ekonomik a není jisté, nakolik budou ochotné odevzdávat potenciální zdroje národních příjmů do společného rozpočtu," sdělil ČTK jeden z diplomatů.

EK navrhovala nové zdroje příjmů zahrnout již do "předkrizového" návrhu rozpočtu, který počítal s výrazně nižšími výdaji. Na neúspěšném summitu v únoru však daň z nerecyklovaných plastů či převedení peněz za emisních povolenky do společné pokladny kritizovala řada unijních lídrů.

Podle činitelů komise však bez nových zdrojů příjmů nebude reálné vypůjčit si na trzích částku dostatečnou k financování fondu obnovy.

Bezprecedentní záchranný plán dnes probírali také unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle chorvatské ministryně Andreji Metelkové Zgombičové se shodli, že ke kompromisní dohodě musí všech 27 zemí dospět co nejdříve.

"Víme, že čelíme masivní krizi a potřebujeme silnou reakci... Hodně členských zemí by chtělo mít financování k dispozici hned," podotkla po dnešní videokonferenci chorvatská ministryně, jejíž země nyní EU předsedá. Sporné body budou podle ní na pořadu dne až poté, co komise ve středu představí dosud úzkostlivě utajované podrobnosti návrhu.


Čtěte více:

S&P zhoršila výhled ekonomiky eurozóny, pesimističtější je i EK
05.03.2020 8:24
Mezinárodní ratingová agentura S&P dnes kvůli koronaviru snížila odha...
ČR dostane z rozpočtu EU na následky viru miliardu eur
16.03.2020 18:36
Česko dostane z rozpočtu Evropské unie více než miliardu eur (přes 25...
Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
EK: Hospodářství EU čeká letos propad o rekordních 7,4 procenta
06.05.2020 11:22
Hospodářství Evropské unie, ochromené pandemií v důsledku šíření koron...
EK: Česká ekonomika letos klesne o 6,2 %
06.05.2020 12:11
České hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznam...

Váš názor
 •  
  26.05.2020 19:03

  Ti klucí a holky, co sedí v tom EU, se už fakt úplně pomátli. Chtějí ekonomikám v krizi pomáhat zvyšováním daní. No potěš. :-) Dnes pro lidstvo neexistuje nebezpečnější ideologie, než zelený fanatismus. Nakonec ti ajnštajni přijdou na to, že z hlediska ekologie bude nejlepší ekonomiky úplně zrušit.
  Richard Fuld
  •  
   26.05.2020 23:13

   Vážený pane, chtělo by to v příspěvku nějakou myšlenku a ta mi tam kromě toho zvracení nad EU nějak chybí. Jak byste to řešil Vy?
   jan45
   •  
    27.05.2020 16:16

    Řešení je jednoduché. Vlády se musí zadlužit, a půjčenými penězi nahrazovat ty, které v ekonomice přestaly téct, do té doby než se vrátíme zpět blízko k původnímu stavu ekonomiky. Pokud zvednete jakékoliv daně, situaci jen zhoršíte. Nic tím nevyřešíte a situaci zhoršíte.
    Richard Fuld
   • jak by jste to řešil vy?
    27.05.2020 8:08

    Přiznám se, že sám to nevím. Tak jsem se zeptal československého experta na řešení pana Kabiše. Zavolal jsem mu na mobil a on mi odpověděl: riešenie je jednoduché ako facka. Požičiame si biliony, pretože vracať sa menusija. Svoje sľuby prenesieme na rozpočty obcí a mest. Obce a mestá to zaplatia zo svojich rozpočtov. Z počičaných bilionov si odkloníme peniaze pre svoje firmy a Moniku. Až nás budú ludia nenávidieť zvolia si opäť Kalúska. Kalúsek pritiahne oprate zaplatí dlhy a ludia budú zasa jeho nenavidieť. Potom nás opäť zvolia a takto to pojde stále dokola. D?ležité je skúpiť všetky firmy v republike a čerpať a čerpať a čerpať a čerpať.
    oradapoisson
   •  
    26.05.2020 23:25

    Ja uz treba nemam ani tu silu nad EU zvracet. lost case.
    Ai-kun
    • Ja uz treba nemam ani tu silu nad EU zvracet
     27.05.2020 8:31

     to není dobré, mohlo by to mít závažné důsledky pro tvoje zdraví. Měl bys ihned odjet na rehabilitaci do Severní Koreje, tam by se tvůj zdravotní stav určitě zlepšil. Potom by si mohl jít sbírat zkušenosti a dávat moudra do Číny. Možná by tě mohl pomoci i řidič autobusu ve Venezuele. Nakonec i na Kubě by se ti mohlo udělat líp. Ale jak píše kolega v Rusku by si byl určitě šťastný, tam by se ti žaludek srovnal a zvracet bys tam nemusel. Bylo by pro tvoje zdraví dobré, kdyby si tam už zůstal.
     oradapoisson
     • possum
      27.05.2020 9:02

      Nevim co tu maji skoro vsichni proti Rusku a Cine, zas tak strasny to tam neni :) Sbirani zkusenosti v Cine by me docela lakalo :p urcite vic nez v Bruseli
      Ai-kun
      • zas tak strasny to tam neni
       27.05.2020 9:15

       Rád bych ti udělal radost a zorganizoval bych pro tebe sbírku na letenku abys odletěl co nejdříve :-). Určitě by se našlo i víc lidí, kteří by ti na letenku také rádi přispěli :-). Vracet bys ses do té hnusné EU už nemusel. (ještě bys nám to tady poblil)
       oradapoisson
    •  
     27.05.2020 7:38

     Tak to máš teď ideální čas naplánovat si svoji letní dovolenou v Ruské federaci...
     qwer
     •  
      27.05.2020 9:03

      jestli to krizovy stab letos vubec dovoli..
      Ai-kun
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y