Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pompeo: Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status

Pompeo: Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status

28.05.2020 8:38
Autor: ČTK

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy přijaly loni zákon o lidských právech v Hongkongu. Ten ukládá americkému ministerstvu zahraničí alespoň jednou ročně zhodnotit, zda Peking nadále vůči Hongkongu dodržuje zvláštní přístup, k němuž se zavázal, když město v roce 1997 přebíral do své správy od Británie.

"Vzhledem k místnímu dění dnes nikdo soudný nemůže tvrdit, že si Hongkong zachovává vysoký stupeň autonomie vůči Číně," řekl Pompeo. Snaha Pekingu prosadit novou bezpečnostní legislativu v provincii je podle něj přitom "jen poslední ze série kroků, které vážně podrývají autonomii a svobody v Hongkongu". "Nyní je již patrné, že se Čína snaží Hongkong modelovat podle sebe," dodal ministr zahraničí.

USA přiznávají Hongkongu zvláštní status, který se týká především vzájemného obchodu. Na město se tak nevztahují například cla a tarify, které na dovoz čínského zboží uvalil Trump. Díky speciálnímu přístupu USA si Hongkong může udržuje pozici jednoho z nejvýznamnějších světových obchodních a finančních center.

Rozhodnutí o dalším postupu nyní závisí na Trumpovi, který v úterý prohlásil, že USA přijdou se silnou odezvou na čínské snahy o prosazení nového bezpečnostního zákona. Její konkrétní podobu by měl oznámit do konce týdne.

Nový zákon navrhovaný Pekingem by měl v Hongkongu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Řada aktivistů i mezinárodních pozorovatelů se však obává, že Čína chce s jeho pomocí zakročit proti prodemokratickým demonstracím. Ty vypukly loni v reakci na jiný návrh zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Aktivisté však postupně rozšířili své požadavky na obecnější demokratické reformy a demonstrace pokračují s přestávkami v podstatě doteď.


Čtěte více:

Zásah Číny proti Hongkongu ohrožuje globální pořádek, USA žhaví legislativu
27.05.2020 14:58
Americká Sněmovna reprezentantů je připravena dnes vydat konečný text,...
Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
27.05.2020 15:58
Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordn...
Zatímco Evropu podpořil záchranný balík, Amerika zavelela k ústupu
27.05.2020 17:17
Po jasně převažující poptávce po riziku už dnes nevidíme na hlavních t...
Nasdaq nově koriguje pouze intradenně
27.05.2020 22:05
Zámořské akciové trhy se i dnes dokázaly posunout výše. Ze startu obch...

Váš názor
 •  
  28.05.2020 10:06

  Dle informací ustoupila hongkongská opozice podporovaná Američany ze svých požadavků a postupně uznává jednotnou Čínu. V takové situaci nemají USA šanci prosazovat v HK své zájmy.
  juniper
  •  
   28.05.2020 12:11

   Tak ten boj není otázka dneška, to je spíš výsledek dlouhodobé absence efektivní podpory. Pokud chtěly US hájit své zájmy, tak HK vřel dost dlouho na to, aby si ujasnili svoji pozici a něco pro to udělaly. Čína spustila finále v době, kdy mají US své starosti a tím tuplem se na HK vys...Ze strategie mají za 1, to všechna čest - akorát bezzubost EU je k tomu dost kontrastní a další vývoj v tomto duchu vidím dost nehezky pro všechny demokracie...
   Monty_CZ
 • A co navrhujete vy?
  28.05.2020 10:05

  Ano, tak to bude. A co navrhujete vy? Vyhlásit sankce na dovoz zboží z kontinentální Číny? Jsem pro.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: A co navrhujete vy?
   28.05.2020 12:24

   Kdyby to šlo, tak hned, akorát naivní západ tam outsourcoval skoro vše, včetně produkce naprosto klíčových surovin, takže takto to fakt udělat nejde... Každopádně pokud se má expanze Číny (myšleno zejména její politiky) zastavit, tak ten protitlak bude muset být opravdu velmi tvrdý, jinak neuhnou - a o to jde asi především, protože už dlouho před ničím uhnout nemuseli. To jako Tchajwan bude příští rok? Taky tímto způsobem? A dál? Dyť je to čím dál horší diktatura. To těch průserů v minulém století bylo málo?!?
   Monty_CZ
  • Re: A co navrhujete vy?
   28.05.2020 10:11

   Jsem proti. A beztak je to nesmysl..
   Ai-kun
 • Mnichov 2020
  28.05.2020 9:53

  Slavný svobodný západ se zase podělá, američani přijmou změnu statutu někde mezi zákonem o hajzpapíru a recyklaci vložek no a Ursula k tomu vydá ultrahusté odsuzující stanovisko. To bude vše...a po žních půjdou všichni z HK k Turkovi... Bylo by příhodné, aby to zástupci svobodného světa přijeli vyhlásit společně do Mnichova...
  Monty_CZ
  • Re: Mnichov 2020
   28.05.2020 14:59

   Takto funguje diplomacie... Možná si Čína myslí, že si jen bere zpátky to, o co v historii násilím přišla.
   Mudr.c
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y