Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč je Česko ve střední Evropě nejzranitelnější?

Rozbřesk: Proč je Česko ve střední Evropě nejzranitelnější?

16.06.2020 9:12
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

OECD nevěští Česku vůbec nic pěkného. Podle posledního červnového výhledu této organizace bude Česko patřit do pětice nejpostiženějších ekonomik na světě - dopad do HDP v roce 2020 bude podle OECD viditelně vyšší než u dalších zemí v regionu, zejména Polska a Maďarska. Proč by tomu tak mělo být?

Už HDP za první kvartál jako by dávalo OECD za pravdu. Zatímco v Česku pokleslo mezikvartálně o 3,3 %, v Polsku a v Maďarsku o poznání méně (shodně o 0,4 %). To však ještě nic neznamená. Je třeba vzít v potaz, že Česko zavádělo přísná opatření jako uzavírky obchodů, restaurací a hranic daleko rychleji a většina z nich platila již v březnu - v průběhu prvního kvartálu. Index “přísnosti opatření” (podle univerzity v Oxfordu) byl na konci března v Česku v rámci regionu nejvýše. A to se nejvíce podepsalo zejména na investicích, které v Česku propadly skoro o 10 %, zatímco v Polsku a v Maďarsku o necelé procento. To se však ve druhém kvartále pravděpodobně změní, neboť rychle přijímaná karanténní opatření v průběhu března dovolila Česku během druhého kvartálu od tvrdých opatření rychleji ustoupit. I proto je pravděpodobné, že se středoevropský peloton do poloviny roku trochu srovná.

Proč by tedy na tom celkově Česko mělo být hůře? Při porovnání s Polskem je to zejména o tom, jak se vypořádá s druhou fází krize. Zatímco karanténní opatření v první fázi nejvíce ohrožují odvětví služeb, po jejich uvolnění se musí ekonomiky vypořádat se slabou poptávkou - a to si zase vybere největší daň v průmyslu a ve stavebnictví. Více otevřené a průmyslové ekonomiky jako Česko mohou mít proto ve fázi oživení větší potíže než uzavřenější (méně průmyslové). V Česku a na Slovensku má navíc větší váhu v HDP automobilový průmysl, který nehledě na korona-krizi prochází složitou strukturální změnou. I proto varování OECD vyslaná směrem k Česku dávají smysl…

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna se stabilizovala a obchoduje se těsně pod 26,70 EUR/CZK. Výprodejní tlaky ustaly se stabilizací akciových trhů a zprávami o tom, že Donald Trump připravuje nový masivní rozpočtový impuls pro americkou ekonomiku. 

Zahraniční forex

Strach z další vlny pandemie v USA a Číně rychle vyprchal a to se odrazilo i na devizových trzích. Přispěly k tomu i zprávy z USA, neboť jednak index podnikatelské nálady v New Yorku byl o dost lepší, než se čekalo, a jednak Fed blíže specifikoval programy pro podnikový sektor (v podobě nákupů dluhopisů). Kromě toho Trumpova administrativa oznámila, že zvažuje rozpočtovou injekci ve výši jednoho bilionu dolarů směřovanou do infrastruktury. To vše podpořilo rizikovější aktiva (včetně například středoevropských měn), ale naopak ublížilo dolaru.

Hlavní událostí dne by mělo být dnes vystoupení šéfa Fedu Powella v americkém Senátu. Powell zřejmě zopakuje svoje relativně pesimistické vize ohledně budoucího vývoje ekonomiky z minulého týdne s tím, že je dost možné, že vyzve kongresmany, aby ještě více zapojili do hry expanzivní rozpočtovou politiku.

Kromě Powellova vystoupení pak mohou přitáhnout pozornost i květnová data z USA v podobě maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Čísla by již neměla být zdaleka tak špatná, jako v dubnu a dají šanci zpřesnit propad odhadu amerického HDP ve 2. čtvrtletí. 


 
 

Čtěte více:

Německo plánuje další půjčky, zadlužení výrazně vzroste
15.06.2020 16:31
Německá vláda si hodlá půjčit dalších 62,5 miliardy eur (téměř 1,7 bi...
Guvernér ČNB Rusnok: Další snížení sazeb by mohlo poškodit finanční sektor
15.06.2020 17:13
Další uvolnění úrokových sazeb z už tak nízkých úrovní by mohlo podk...
Nový týden, nové stimuly v USA
15.06.2020 22:04
Dnešní obchodní den v USA rozhodně nepostrádal volatilitu ani překvape...
USA umožní firmám spolupráci s Huawei na stanovování norem
16.06.2020 8:38
Spojené státy umožní americkým podnikům spolupracovat s čínskou firmou...
Do Evropy by se ráno mohl přelít optimismus z asijských burz a zámoří
16.06.2020 8:47
Hlavní západoevropské burzy by dnes mohly otevřít v silně pozitivním d...
Babiš: Prezident souhlasí se zvýšením deficitu; bude proinvestiční
16.06.2020 8:47
Prezident Miloš Zeman podle premiéra Andreje Babiše (ANO) souhlasí s d...

Váš názor
  • ČAU LIDI!
    16.06.2020 14:39

    to ako pán Bureš? Nejzranitělnější? Tak to něni. Máme to pevně v rukách! Nasypeme miliony, miliardy, biliony! A buděme sypať a čerpať. Naša výhoda je spolupráca s KSČ a hlavně to, že máme tu korunu. Kvoli tomu EURU € som musel utěkať z Bratislavy. Tak sa nebojtě. DUDĚ LÝP
    oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD