Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podle statutů fondů jde zisk Agrofertu jen Babišovi, píše iROZHLAS

Podle statutů fondů jde zisk Agrofertu jen Babišovi, píše iROZHLAS

15.07.2020 10:07
Autor: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) je jediným příjemcem zisku holdingu Agrofert, který vložil do svěřenského fondu. Podle serveru iROZHLAS to vyplývá ze statutů fondů, které byly dosud neveřejné. Server je má k dispozici. Babiš v nich figuruje jako zakladatel fondů. Dokument definuje několik situací, při nichž by se firma Babišovi bez zbytečného prodlení vrátila, je mezi nimi například jeho konec v politice. Ve statutech je ale také ustanovení, které Babišovi nyní zakazuje uplatňovat na Agrofert svůj vliv. Premiér se ke zjištěním serveru nevyjádřil.

Babiš figuruje ve statutech jako jediný obmyšlený, tedy ten, kdo může mít z fondu užitek. "Prvním a do své smrti jediným obmyšleným je Zakladatel. Při ukončení správy Svěřenského fondu vydá svěřenský správce veškerý majetek ve Svěřenském fondu obmyšlenému," píše se podle serveru v dokumentu.

Babišovi by se firma vrátila, pokud by nevykonával funkci poslance nebo člena vlády. Fond rovněž zanikne, když se změní legislativa o střetu zájmů nebo Babiš zemře. Správce fondu by pak musel do 30 dnů vybrat další obmyšlené. Správce fondu určil Babiš a může ho rovněž odvolat. Může se také jmenovat jako další správce fondů sám.

Statuty uvádí, že v současné době má Babiš právo na informace o hospodaření holdingu pouze v takovém rozsahu, který odpovídá menšinovému akcionáři. "Obmyšlení nejsou oprávněni požadovat jakékoli další informace ani dávat jakékoli pokyny či jinak ovlivňovat svěřenského správce nebo Protektory," uvádí dokument.

Protektoři mohou nahlížet do všech dokladů svěřenských fondů. Jsou jimi ředitel Agrofertu Zbyněk Průša, hlavní advokát holdingu Alexej Bílek a Babišův právník Václav Knotek. Takzvaným rodinným protektorem je Babišova manželka Monika.

Podle ředitele protikorupční organizace Transparency International (TI) Davida Ondráčky jsou statuty důkazem, že je premiér ve střetu zájmů. "Je zakladatel a obmyšlený fondu a v minutě, kdy odejde z vlády, získává akcie Agrofertu zpět. Jeho právníci mu vytvořili účelovou skořápku, ale Agrofert Babiš z ruky skutečně nedal," sdělil serveru.

TI je s Babišem v dlouhodobém sporu. Ohledně střetu zájmů premiéra podala podnět k evropským orgánům a k Městskému úřadu v Černošicích. Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou.

Babiš v roce 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle auditu Evropské komise má však nadále zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu a také vliv na svěřenské fondy. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace v řádu několika stovek milionů korun. Evropský parlament schválil v půlce června rezoluci o tom, že Babiš zpochybňuje nezávislý výkon své funkce. Babiš dlouhodobě střet zájmů odmítá. Již dříve také uvedl, že je ve fondech jako obmyšlený a že se mu Agrofert vrátí.

 

Čtěte více:

Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
14.07.2020 17:48
V současné situaci nemá úplně smysl rozebírat výsledky největších amer...
Rozbřesk: Evropský průmysl se odrazil ode dna
15.07.2020 9:12
To nejhorší mají průmyslové firmy za sebou, avšak rizika a nejistoty z...
Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby
15.07.2020 9:35
Britský internetový prodejce módy Asos, podobně jako mnoho dalších int...

Váš názor
 •  
  15.07.2020 19:13

  A komu by zisk měl jít? Fialoví, Kalouskovi, nebo nějaké bezročpotovce...? A komu by se měl Agrofert vrátit, když ne zakladateli a majiteli?
  Čert
  • ČAU LIDI!
   16.07.2020 8:42

   ďakujem čertisko! no samozrejmně, jasněžě, v pohodě! komu by asi mal zisk ísť? komu? komu? komu!? Ja som preiér česka, ja som agrofert, ja som česko. Poškodzujú dotačné záujmy agrofertu, počkodzujú česko - mňa! Ja vediem agrofert aj štát ako jednu firmu! Do agrofertu čerpám dotácie a do česka si požičiavam peniaze! Tak je to správně! Tak to má byť! Moj zisk, moje česko. To závidíte zlodeji podnikaťělský! Však ja vás zakľakněm a zlikvidujem. Budetě robiť u mňa v agrofertě za koblihu! Všetci! Ja nekradněm! ja si dotácie legálně pridělujem sám podľa zákona. Všetko to rozradol zloděj kalúsek. Nidy som nebol v SSM, KSČ, STB. Ja neviem koho je čapí hnízdo. Keď sa ma pýtali, koho je čapí hnízdo, tak som im po pravde odpovedal, že je asi nějakého bociana. Eště raz ďakujem čertisko a napíš si o prémiu. len ty si sa ma zastal, kde je Jan47 a Kalka? Nevedia pri mně stáť? lebo čo?
   oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst