Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie bojuje s bývalým monopolem o budoucnost své sítě

Itálie bojuje s bývalým monopolem o budoucnost své sítě

25.08.2020 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Snaha Itálie podržet si kontrolu nad svou vysokorychlostní sítí rozpoutala konflikt s největší telekomunikační společností této země - Telecom Italia. Jak se vyvíjí poslední epizoda státního intervencionismu vlády premiéra Giuseppe Conteho?

Italský soukromý sektor se potýká s pandemií a premiér Conte prosazuje větší roli státu v ekonomice. Dává vládě větší pravomoc vetovat zahraniční investice a hledat příležitosti k převzetí v průmyslových odvětvích od dálnic až po milánskou burzu. Nejnovější potyčka s bývalým státním monopolem Telecom Italia ukazuje, jak sporný může tento tlak být.

Conte podporuje plán Telecomu Italia sloučit se svým menším soupeřem Open Fiber kvůli zbytečné duplicitě investic. Ty jsou nyní potřebné na překlenutí mezer v digitální infrastruktuře, které vyplynuly na povrch během karantény. Itálie také zaostává v budování ultrarychlé sítě za svými evropskými vrstevníky.

Telecom Italia, zatížený dluhem ve výši 26 miliard eur a nafouknutou zaměstnaností, je v modernizaci sítě pomalý. Conti tedy chce, aby se Telecom Italia vzdal kontroly nad novým společným byznysem a aby zajistil, že jeho konkurenti získají k národní infrastruktuře spravedlivý a rovný přístup.

Jednotná síť „musí prostřednictvím postupů dohodnutých mezi hlavními akcionáři zaručit nezávislost“ na ostatních společnostech, uvedl v neděli ministr financí Roberto Gualtieri. To byl zatím nejzřejmější signál toho, že vláda nebude jen nečinně přihlížet a že nenechá generálního ředitele Telecomu Italia Luigiho Gubitosiho zhltnout své konkurenty, aniž by ustoupila z otázky kontroly.

Odložená divestice

Začátkem tohoto měsíce vláda na poslední chvíli zasáhla a odložila schválení divestice menšinového podílu v síti s pevným připojením, který měl Telecom prodat investorům. mezi které patří i soukromá kapitálová společnost KKR. Hnutí pěti hvězd je silně proti tomu, aby Telecom Italia získal většinový podíl v jakémkoli budoucím podniku vytvořením fúzí, uvedl úředník, který si nepřeje být jmenován.

Gubitosi v posledních měsících tvrdil, že společnost Telecom Italia si musí udržet kontrolu nad svou pevnou sítí, ale zároveň zpřístupnit tato aktiva pro použití svými konkurenty. Začátek příštího měsíce, kdy se má uskutečnit další jednání, tak bude opět zkouškou vůle. Navíc Itálie je prostřednictvím polostátní banky Cassa Depositi e Prestiti investorem jak v Telecom Italia, tak i v Open Fiber.

I přes varování Říma Telecom Italia nadále pracuje na svém plánu s KKR, informoval list Corriere della Sera informoval. Mezitím australská Macquarie Group dokončuje proces due diligence a v příštích týdnech by mohla přijít s nabídkou až 50% podílu v Open Fiber.

Stefano Buffagni, italský náměstek ministra pro hospodářský rozvoj a člen pěti hvězd, chce, aby se Telecom Italia rozdělil na dvě části, čímž by oddělil infrastrukturu od služeb. "To by bylo dobré jak pro zemi, tak pro společnost, protože by se tak mohla celá síť ocenit tržní cenou," uvedl deník La Repubblica 21. srpna.

Pokud Telecom Italia nepostoupí kontrolu nad sítí, hrozí, že se země vrátí k monopolu, varoval v rozhovoru ze začátku tohoto měsíce Franco Bassanini, bývalý ministr a předseda Open Fiber. "Nemyslím si, že existuje šance, že by antimonopolní komisařka Margrethe Vestager dala zelenou plánu, kde si Telecom Italia drží status vertikálně integrovaného operátora," dodal Bassanini.

Zdroj: Bloomberg

 

 

Čtěte více:

Bloomberg: Nastává romanizace evropské rozpočtové politiky?
08.06.2020 14:47
Itálii se asi podařilo setřást další krizi, aniž by se musela potýkat ...
Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
02.07.2020 10:06
Itálie sice letos už možná tu největší bouři na finančních trzích přeč...
Italská centrální banka zhoršila výhled vývoje ekonomiky
10.07.2020 16:16
Italská centrální banka zhoršila odhadovaný pokles hrubého domácího pr...
Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
13.08.2020 12:17
Itálie se snaží vydělat na nízkých výpůjčních nákladech a chce v polov...
Bloomberg: Neoblíbené italské banky jsou na cestě k vykoupení
24.08.2020 14:16
Investoři, kteří donedávna považovali italské banky za potenciální spo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data