Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's: Přínos unijního fondu obnovy bude pro Českou republiku slabší

Moody's: Přínos unijního fondu obnovy bude pro Českou republiku slabší

20.04.2021 17:21
Autor: ČTK

Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko získají z unijního fondu obnovy nejvíce, hrozí ale, že kvůli potížím při využití přidělených peněz pro ně nakonec nebude celkový užitek takový, jaký by mohl být, kdyby tyto země pomoc zavedly hladce a bez technických překážek. Ve své analýze to dnes uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Naopak Česká republika a Slovinsko budou mít z pomoci relativně slabý prospěch, což je ale dáno jejich celkově příznivější výchozí situací.

"Financování, které Evropská unie poskytne vládám zemí střední a východní Evropy, zvýší růst hrubého domácího produktu (HDP), omezí dluhovou zátěž a zlepší dluhovou dostupnost. Potíže při zavádění tohoto programu ale v některých zemích zbrzdí jeho celkový přínos." píše se ve zprávě.

Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta platí, že jedno euro má potenciálně vyšší pozitivní efekt v zemi s relativně horší výchozí situací. Bude však podle něj záležet i na dalších faktorech, jako je například dostupný objem peněz nebo úspěšnost čerpání. "Česká republika by měla mít k dispozici dle nedávných jednání v Poslanecké sněmovně zhruba 191 miliard korun ve formě grantů, což odpovídá zhruba 3,8 procenta reálného HDP za minulý rok," upozornil.

Objem financování se v rozpočtovém období 2021 až 2027 přitom výrazně zvýší ve srovnání s předchozím sedmiletým obdobím. Region střední a východní Evropy by měl dostat 46 procent objemu unijních peněz určených na politiku soudržnosti a rozvoj venkova. Dostane i 22 procent všech grantů a půjček z fondu Recovery and Resilience Facility (RRF), který má sloužit k nastartování evropských ekonomik zasažených epidemií covidu-19, a rovněž 21 procent půjček z nouzového programu na podporu zaměstnanosti nazvaného SURE.

"Zvýšení financování od Evropské unie urychlí hospodářský růst ve střední a východní Evropě, pravděpodobně se tím zlepší i fiskální ukazatele. Potíže při konkrétním přidělování těchto prostředků ale mohou zpomalit či dokonce snížit přínos v zemích, jako je Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko, které z toho financování jinak budou mít největší prospěch," upozornil hlavní analytik agentury Moody's Heiko Peters.

Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko podle zprávy dosáhnou v rozpočtovém období 2021 až 2027 největšího zisku - u prvních dvou zemí to bude 1,0 procentního bodu, v případě Rumunska 0,8 procentního bodu. Ovšem jenom za předpokladu plného využití tradičního financování a grantů RRF. Naopak Slovinsko, Česká republika a Polsko zaznamenají nejnižší nárůst, a to 0,2 procentního bodu.

"Celkově v letošním roce počítáme v případě ČR s nízkým prorůstovým efektem financování z fondů EU," uvedl Vagenknecht. Letos by to mělo být podle něj zhruba 0,3 procentního bodu. "S více jak dvojnásobným příspěvkem pak počítáme v letech 2023 a 2024," uvedl.

Unijní financování podpoří také investice regionálních a místních vlád, což se odrazí ve vyšším růstu ekonomiky. Kapitálové investice regionálních a místních vlád se v rozpočtovém období 2021 až 2027 zvýší zhruba na 139 miliard eur (3,6 bilionu Kč) ze 131 miliard eur v předchozím sedmiletém období.


Čtěte více:

Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
20.04.2021 11:30
Ceny v průmyslu v březnu zrychlily meziroční nárůst na 3,3 procenta z ...
Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled
20.04.2021 14:39
Největší americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson zaznamena...
United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo
20.04.2021 14:57
Čísla United Airlines jsou směsí negativ a pozitiv, která odrážejí ner...
Zotavování z pandemie je všechno, jenom ne udržitelné. IEA varuje před vyššími emisemi
20.04.2021 16:47
Globální emise oxidu uhličitého z produkce elektřiny letos vzrostou o ...
Netflix před výsledky nervózně přešlapuje
20.04.2021 15:32
Dnešní výsledky Netflixu (Investiční tipy) za první kvartál roku budou...

Váš názor
 • Tož tak
  21.04.2021 9:15

  Možná se dostaneme k necelému bilionů za který zaplatíme něco přes bilión. To je šokující zjištěný že budeme mít slabší prospěch.
  HenryFord
 • Špatná konstrukce
  21.04.2021 8:30

  Přínos unijního fondu bude slabší ve všech obdarovaných zemích, protože je špatněš zkonstruovaný. V době, kdy je obrovský přebytek nabídky peněz, jen nalévá další peníze někam, kde je nikdo nepotřebuje. Podniky i domácnosti i start upy, které dávají naději na splácení, dostanou peníze od banky i bez podpory. V době Marshallova plánu (ERP) to bylo úplně jinak. Všechno je to špatně.
  Pracovitý Prosecký
 • Slovinsko?
  21.04.2021 3:17

  Předpokládám, že to má být Slovensko. No, na Slovensku ofiko nezaměstnanost duben 6,75 %. Takže by voko každý desátý Slovák v produktivním věku nezaměstnaný.
  Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data