Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...

Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...

17.09.2021 17:06
Autor: ČTK

Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké úrovni zásob plynu v regionu. Uvedl to dnes šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Gazprom minulý týden oznámil, že dokončil výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2 do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.

Miller v projevu na internetové konferenci neziskové organizace International Business Congres (IBC) rovněž uvedl, že poptávka po zemním plynu roste. Dodal, že toto podle jeho slov "čisté palivo" by mohlo pomoci při přechodu na ekologičtější energetiku.

Denní ceny plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským referenčním bodem, se v letošním roce více než ztrojnásobily na nový rekord, protože se blíží zimní topná sezona a zásoby plynu jsou podprůměrné. To zvyšuje i ceny elektřiny.

Miller dodal, že zásoby plynu v evropských zásobnících jsou o 22,9 miliardy metrů krychlových nižší, než obvykle. "To je hodně. Všichni odborníci říkají, že Evropa nebude schopna dohnat zpoždění v čerpání (do zásobníků plynu). Evropa vstoupí do období podzim/zima s nedostatkem v podzemních zásobnících," uvedl. Upozornil, že tato situace má samozřejmě dopad na ceny a ty v Evropě překonávají rekordy a je možné, že v růstu na nové rekordy budou pokračovat.

Miller také zopakoval, že Gazprom se drží svých dodavatelských závazků v plném rozsahu a je připraven v případě potřeby pumpovat více plynu, napsala agentura Reuters.

Zpravodajský server CNBC s odvoláním na analýzu společnosti ICIS minulý měsíc upozornil, že Rusko zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Analytik společnosti ICIS Tom Marzec-Manser uvedl, že Gazprom zřejmě doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. Méně plynu než obvykle by mohlo proces spuštění plynovodu urychlit.


Čtěte více:

Kontroverzní plynovod Nord Stream 2 je hotov. Komerční dodávky možná až v příštím roce
10.09.2021 10:45
Plynovod Nord Stream 2, který zdvojnásobí kapacitu vývozu ruského plyn...
Rozbřesk: iPhony zlevní, plyn a elektřina zdraží, aneb debata o inflaci pokračuje
16.09.2021 9:19
Představení nového iPhonu a požár energetického výměníku v Británii js...

Váš názor
 •  
  22.09.2021 10:29

  Tady je teda pěkný smětiště rusofilů, kteří se snaží působit na nejnižší lidské pudy. Patria se může přiřadit k webům jako Aeronet nebo Sputnik. Rozdíl už v tom skoro není...
  qwer
  • qwer
   22.09.2021 11:24

   Docela mě zaráží, když v Americe "kdosi" vypíná dokonce projevy prezidentů USA. Stalo se tak jak Trumpovi, tak Bidenovi. V této souvislosti si říkám, že ČR už je na tom lépe se svobodou projevu než USA. Dovedete si představit tamní cenzuru obyčejných lidí, když se takto chová Deep state k zvoleným nejmocnějším mužům světa? Po tomto se Vám tolik stýská?
   x2
  • qwer
   22.09.2021 10:50

   Je to čím dále drsnější. Nenávist k Americe a jednostraná podpora ruska. Jak sem psal. Nový troll rozšiřuje výstupy Komsomolské pravdy, jsem si jist, už sem ho parkrát zahlédl. Vzpoměl jsem si. Hned mě zarazila báchorka o hodných zdrženlivých Rusech a bestiích z napadené Ukrajiny. Člověk by plakal. Když někdo kope za Česko ačsubjektivně nešťastně, lze to ještě chápat, ale soustředit se na kontinuální obhajobu okupantů, to je pro silný žaludek.
   Velkamedvědice
   • Re: qwer
    22.09.2021 11:55

    Takže ty akcie Gazpromu máme prodat? :(((
    Ten, který tančí s papoušky
   • Re: qwer
    22.09.2021 11:40

    No jo, tak co čekat, když hlavními tématy západu, která dnes řeší, je velký počet bílých herců, kteří vyhrali Emmy a možnost přeoperovat 10-ti leté děti na jiné pohlaví, .... To se pak nejde divit lidem, že chtějí utéci k něčemu normálnějšímu. Můj strýc(77, vysokoškolák), který za socíku poslouchal Hlas ameriky a po revoluci cestoval po světě a podnikal, dnes chce volit SPD a tíhne částečně k Rusku. Je to bohužel chyba naší západní společnosti, že se příliš posunula intelektuálě vlevo a dává veřejně na obdiv levicové extremisty. Však pokud brzo nesplasknou ceny energií, tak v Evropě bude pořádně dusno, až se chudí lidé začnou bouřit (Žluté vesty z Francie budou jen slabý odvar), a ne, nebude to chyba Ruska, Číny, .... i když si nepochybně nějakou diverzní akcí přisadí ;)
    sleeper
    • Psy!
     22.09.2021 12:05

     Co děti?! Psy! To bude teprve business! Kdo do toho jde se mnou? To nemůže být tak těžký. Když šli přeoperovat bratři Wachowští... A tenhle je dobrý, co jsem četl: "Poslední dobou točí samé sr... To ten nový Matrix dopadne." "Se divíte, když si nechali uříznout půlku mozku."
     Ten, který tančí s papoušky
    • sleeper
     22.09.2021 11:55

     Pamatuji dobu před rokem 89 coby dospělý mladý chlap. Pamatuji, jak za všechny neřesti tehdejšího socialismu byl odpovědný Západ. A soudruzi dál "porouceli větru dešti". Odpovědného nepřítele přece měli - Západ. No a dnes za všechny neřesti současného socialismu je odpovědná Čína s Ruskem. A soudruzi dál "porouci větru dešti a nově i slunci". Máme také nepritele, který za vše může - Vychod. Je to jako přes kopirak.
     x2
 • Občané ČR
  22.09.2021 8:10

  zaplatí daň za ideologickou nenávist části českých politiků k Rusku. Ti namísto odstranění sochy Koněva a vyvolání politické roztrzky s Ruskem na diplomatické úrovni, mohli raději nasmlouvat exkluzivně nízkou cenu za dodávky plynu. Čeští politici k tomu měli příležitost před vyřazením Rosatomu z výběrového řízení na stavbu nového bloku v Dukovanech. Bohužel, opět zvítězila politika "dobra a zla" před vzájemně výhodným byznysem.
  x2
  • Re: Občané ČR
   22.09.2021 8:23

   Ale ho... z krtka. Jde jenom o prachy. Plus jsem četl, že ani v Rusku to nemají cajk, že nejdříve si to naplní oni. Osobně si takových "tlaků" za život pamatuji ohledně plynu docela dost. A fakt nikdo nikdy nemrzl. Zaplaťte, k tomu přihoďte dcery a krávu a bude plyn. A akcie Gazpromu "to the moon!".
   Ten, který tančí s papoušky
   • Papoušek
    22.09.2021 8:36

    A proč by si neměli nejdříve naplnit zásobníky plynu Rusové, když je plyn jejich? Právě, že jde o ty prachy, byla by obchodní provázanost stavby jaderného bloku s ruským plynem ideálním nástrojem pro dosažení exkluzivní ceny plynu.
    x2
    • Re: Papoušek
     22.09.2021 8:50

     No tak samozřejmě, že nejdříve se zajistí, aby nemrzl Ivan s Nasťou. Vomáčková je druhá. Pokud teda Vomáčková nezaplatí více.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Papoušek
      22.09.2021 8:58

      U každého z nás platí pořekadlo o bližší košili kabátu.
      x2
      • Re: Papoušek
       22.09.2021 9:04

       Se hlavně musím podívat někde na ty slepice. Minulý rok, že prý slepice mají hustou podsádku, že bude tvrdší zima. To nějak vyšlo. V nejhorším můžu zatopit parketami v obýváku. To zase budou hlody.
       Ten, který tančí s papoušky
       • Papoušek
        22.09.2021 9:30

        Jo, vrátíme se k topení tuhými palivy. Stačí za několik desítek tisíc vyfrezovat a vyvlozkovat komíny, protože pro třetinu občanů ČR bude podle Lukáše Kovandy elektřina (plyn) velmi dráha a tak nezůstane státu nic jiného než energetickou bídu dotovat. Já jen doufám, že se celý ten Green Deal sesype co nejdříve, než stačí napachat dlouhodobe škody.
        x2
        • Re: Papoušek
         22.09.2021 11:53

         Jsem tuhle viděl nějaký pořad ze Sibiře, jak tam lidi mají všude... no prostě brrrrrr... a taky žijí. Sice se to tam trochu více vylidňuje, ale žít se dá. Chce to jenom velice teplé spodní prádlo.
         Ten, který tančí s papoušky
         • Ten znáte?
          22.09.2021 12:38

          Telefonuje američan kamarádovi do Ruska na Sibiř. Právě jsem se doslechl, že tám máte -40 stupňů. Je to pravda? Ale kdepak tak -15 až -20. Ale dávali to na CNN, tak to bude asi pravda ne? Jóó ty myslíš venku. Tak to asi ano.
          FYI
          • Re: Ten znáte?
           22.09.2021 12:39

           jj :))
           Ten, který tančí s papoušky
     •  
      22.09.2021 8:52

      Výrazně více.
      Ten, který tančí s papoušky
 • Proč jen se ty zásobníky nedaří naplnit
  19.09.2021 15:53

  Kdyby se demokrati nezabývali sankcemi proti dokončení plynovodu Severnyj potok 2 a naopak poskytli výstavbě plnou podporu, nemuseli by mít problém se zásobováním drahým plynem. Co se psalo na začátku června: https://oenergetice.cz/plyn/analytici-evropske-zasobniky-plynu-nebudou-pred-letosni-zimou-zdaleka-naplneny
  Špaček
 •  
  19.09.2021 14:02

  Kdyby do toho nevrtali Bruselští svázaci, nechali to výhradně trhu… Vše kam šlápne nadšený bruselský svazák vyschne.
  ČERT!
  • Čert
   19.09.2021 15:03

   Chápu tvůj černobílí pohled na svět, ale fakt Brusel obsluhuje ruské kohouty?
   Velkamedvědice
   • Re: Čert
    22.09.2021 0:23

    Připomen' mi kdy Putin pohrozil Evropě, že utáhne kohout s plynem či ropou. Pokud mne paměť slouží, tak ani jednou. Buďto je to Ukrajina, jako vydírající tranzitní země na obě strany anebo hloupý Brusel, který neustále viní Rusko ze všeho. Ze všeho!
    ČERT!
   • Re: Čert
    20.09.2021 18:47

    Samozřejmě, že za to může Brusel. Plné rozběhnutí dodávek po Nordstream 2 zdržuje předpis EU vyžadující rozhodnutí německého soudu pro využití celé kapacity plynovodu jeho vlastníkem.
    Radek Zizlavsky
    •  
     20.09.2021 18:53

     Kdyby chtěli, Ukrajina jim ráda tranzit prodá. Jen tlačí na Německo.
     Velkamedvědice
     •  
      20.09.2021 19:13

      Kyjevský režim opakovaně zabíjí ruské obyvatele Donbasu včetně dětí. Rusko projevilo zdrženlivost že k vyřešení situace nepoužilo vojenskou sílu. Ale nedovedu si představit, že by ještě dokupovalo dodatečné kapacity na přepravu plynu nad zasmluvněný rozsah a tím režimu pomáhalo získat finance k nákupu další vojenské techniky. Pokud má EU o ruský plyn zájem, může vytvořit podmínky pro plné využití NS II. V opačném případě se jistě Rusko s Čínou nebudou mít problém dohodnout o dalších liniích Síly Sibiře a EU může kupovat drahý zkapalněný plyn. Byl by to jen další v řadě nerozumných kroků, které EU k likvidaci své energetické bezpečnosti provádí.
      Radek Zizlavsky
      •  
       22.09.2021 5:20

       To víš že jo. A ještě tu o tom, jak Ukrajina přepadla momentálně Rusko a hladomor nebyl.
       Velkamedvědice
      •  
       22.09.2021 0:20

       Máte přehled…
       ČERT!
       •  
        22.09.2021 5:21

        Jasně. Má přehled a nick si udělal jen tak náhodou pro tři příspěvky, kde rozšiřuje ruskou propagandu.
        Velkamedvědice
        •  
         22.09.2021 9:23

         Žádný nick. Vystupuje pod svým jménem
         Radek Zizlavsky
        • Dobré ráno VM
         22.09.2021 7:22

         Česko nemá možnosti řešit a vyřešit vzájemné spory mezi kterymikoliv dvěmi zeměmi. A nemá ani mandát k tomu, dělat mezinárodního arbitra. To nakonec nemá žádná jiná země světa. Předpokládám, že zájmem všech občanů ČR na východě Evropy je primárně dostatek levného plynu a případne ropy z Ruska. Hezký den a buďme nad věcí. Protože stejně to zde nevyřešíme.
         x2
Aktuální komentáře
21.10.2021
18:17Tři témata pro kontrariány
17:33Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí  
17:25Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Rostoucí prodeje se opět vymykají konkurenci  
16:56Americké akcie jsou naceněné na dokonalost. Čína je investovatelná, říká šéf Bridgewater Associates
16:20Po náročném kvartálu poskytl Las Vegas Sands jen nic neříkající komentáře. Akcie reagují poklesem (komentář analytika)  
16:12ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv
16:01Analytik k výsledkům ABB: Ukázková tržní situace s polovodiči  
15:33Jan Cepák k aktuálním výsledkům ASML, Netflixu a Tesly
15:33Minimální mzda a aktivita. Dvojí interpretace jednoho příběhu
12:27ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Nový ESG risk rating od Sustainanalytics
12:04Hodnotové investování: Desatero pro investory i manažery podle Jamese Montiera
11:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:07Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande  
10:12Petrus Advisers radí Monetě, aby přestala usilovat o revizi dohody s PPF. Má podle nich nulový přínos a brzdí růst akcií
9:50Švédský výrobce nákladních aut Volvo prudce zvýšil čtvrtletní zisk
9:33PayPal údajně jedná o převzetí internetové sociální sítě Pinterest
9:10Rozbřesk: Inflace v eurozóně nejvýš za 13 let, trhy překvapil konec šéfa Bundesbanky
8:54Akcie China Evergrande se propadly o 14 procent a Tesla vykouzlila doposud nejlepší čtvrtletí, futures jsou v červeném  
8:46Akcie Evergrande začaly obchodování dvouciferným propadem. Jednání o odprodeji aktiv krachla
8:26Tesla předvedla dosud nejlepší kvartální výsledek hospodaření, zásadně zvedla dodávky aut

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)