Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny

Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny

30.11.2021 8:52, aktualizováno: 30.11. 16:46
Autor: ČTK

Aktualizováno

Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění domnívá, že nynější vakcíny proti covidu-19 budou zřejmě méně účinné v boji s novou variantou koronaviru označovanou omikron. Řekl to v rozhovoru s listem Financial Times. Dodal však, že na průkazná data je potřeba počkat ještě asi dva týdny. Předběžné poznatky zároveň naznačily, že nižší účinnost by v souvislosti s omikronem mohly mít také umělé protilátky podávané pacientům s covidem-19, informoval dnes deník The Wall Street Journal (WSJ).

"Myslím, že neexistuje možnost, že by (účinnost) byla na stejné úrovni, jakou jsme měli s variantou delta," řekl Bancel v sídle společnosti ve městě Cambridge v americkém státu Massachusetts. "Myslím, že to bude pokles (účinnosti) materiálu. Jen nevím, jak velký, protože musíme počkat na data. Ale všichni vědci, se kterými jsem mluvil, říkají: Tohle nebude dobré," dodal šéf Moderny.

Řada expertů a politiků však v posledních dnech zněla optimističtěji. Jeden z ředitelů firmy Pfizer a bývalý komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb řekl stanici CNBC, že podle expertů na vakcíny zřejmě budou stačit tři dávky stávajících mRNA vakcín k poskytnutí "velmi dobré ochrany" před omikronem. Prezident USA Joe Biden pak prohlásil, že je nová varianta důvodem k obavám, ale ne k panice.

Mezi vědci však podle Bancela narůstají pochybnosti, jelikož má varianta omikron největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu, na který se nynější vakcíny soustředí ve snaze snížit nakažlivost viru. Většina odborníků se přitom domnívala, že se takto vysoce pozměněná varianta objeví až za rok či za dva, řekl šéf Moderny.

Zaměřit veškerou výrobní kapacitu Moderny na případnou novou látku namířenou proti omikronu by podle Bancela trvalo řadu měsíců. V mezidobí by přitom podle něj stálo za zvážení, zda by se rizikovým skupinám obyvatel neměla podávat silnější posilovací dávka stávajících očkovacích látek. Moderna i její konkurent Pfizer by podle něj nicméně mohly být schopny vyrobit kolem miliardy dávek případné nové vakcíny do příštího léta.

Šéf Moderny nicméně poznamenal, že přesunout veškerou pozornost jen na výrobu vakcíny zaměřené na omikron je poněkud riskantní, protože ve světě stále ještě kolují také předchozí varianty koronaviru.

Kromě účinnosti vakcín se za současného vývoje pandemie hovoří také o možnosti otupení další zbraně nasazené v boji proti koronaviru, kterou představují léky podávané nakaženým pacientům. Jedním z nich je "koktejl" uměle vytvořených protilátek od firmy Regeneron Pharmaceuticals, která nyní hlásí, že podle předběžných testů při použití proti omikronu ztrácí přípravek efektivitu. Podobný signál přišel podle listu WSJ od externích výzkumníků v souvislosti s mixem protilátek od firmy Eli Lilly.

"Výzkumníci uvádí, že některé protilátkové terapie budou pravděpodobně proti omikronu obzvláště slabé, protože tato varianta obsahuje mutace ve hrotovém proteinu, na který léky od Regeneron i Eli Lilly cílí, zatímco jiné přípravky by si měly vést dobře, protože útočí na prvky viru, které ve variantě zůstaly stejné," dodává deník.

Nástup omikronu také opět rozvířil polemiky kolem nerovnosti ve světové distribuci vakcín v důsledku skutečnosti, že byl nejdříve detekován na jihu Afriky, tedy v regionu s relativně nízkou proočkovaností. V novém rozhovoru se Bancel ohradil proti kritikům, kteří vinu za tyto nerovnosti připisují i farmaceutickým společnostem.

"To bylo zejména politické rozhodnutí bohatých zemí. V USA nám řekli, že nemáme jinou možnost, než dát 60 procent naší výrobní kapacity americké vládě. To nebylo rozhodnutí Moderny, to bylo rozhodnutí vlády USA," řekl Bancel. Dodal, že Moderna má nyní k dispozici desítky milionů dávek určených pro Afriku, nicméně jednotlivé vlády ani vakcinační program pro nízkopříjmové země Covax je nejsou schopny dostat k pacientům, a to z různých důvodů.

"Dochází nám (skladovací) prostor. Je to kvůli tomu, že buď nemají celní dokumenty, nebo nemají dostatečné kapacity chladniček, nebo protože je (v cílových zemích) obtížné dostat dávky k lidem," řekl šéf Moderny.


Čtěte více:

Moderna, Pfizer, Novavax. Která z nich má největší potenciál?
06.08.2021 16:51
Srovnání tří farmaceutických společností – Novavax, Pfizer a Moderna...
Tržby Pfizeru díky vakcíně proti covid-19 vzrostly o 134 procent a překonaly odhady analytiků
02.11.2021 13:14
Americká farmaceutická společnost Pfizer ve třetím čtvrtletí zvýšila č...
Moderna utržila za svou vakcínu proti covid-19 nižší tržby, než čekala. Akcie klesají o 16 procent
04.11.2021 15:22
Americká farmaceutická společnost Moderna snížila letošní výhled tržeb...
Dokonalá bouře na Moderně. Patria zavírá doporučení s výnosem 70 procent
05.11.2021 14:17
Začalo to Molnupiravirem od Mercku. Pokračovalo pozastavením očkování ...
Akcie Pfizeru rostou o 8 procent poté, co jeho pilulka proti Covid-19 vykazuje ve studii skvělé výsledky. Výrobci vakcín zamířili dolů
05.11.2021 15:58
Pilulka od Pfizeru proti Covid-19 snížila v testovací fázi počet hospi...
BioNTech navýšil odhad příjmů za vakcínu proti covid-19 na 17 miliard eur
09.11.2021 15:47
Německá farmaceutická společnost BioNTech měla ve třetím čtvrtletí čis...
Americký regulátor schválil posilovací vakcínu od Pfizeru a Moderny pro dospělé
19.11.2021 15:26
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnos...

Váš názor
 • Přeji brzké uzdravení
  30.11.2021 21:00

  https://www.kafe.cz/celebrity/miroslav-etzler-covid-reakce.html
  x2
  • Re: Přeji brzké uzdravení
   30.11.2021 22:53

   Myslíš, že to tady čte?
   Velkamedvědice
   • VM
    01.12.2021 15:40

    Já si raději nic nemyslím a nechám rozhodování na každém jednotlivě.
    x2
 • Proč pořád chtějí řešit covid vakcínami?
  30.11.2021 18:09

  ........protože to je nejlevnější a nejefektivnější celosvětová cesta III.fáze studia pro léčbu kapénkových infekcí pro pharma sector a jejich businees for ever. Chřipka je nakažlivá nemoc způsobená RNA virem z čeledi Orthomyxoviridae. Tisíce lidí měsíčně na ní umírá po celém světe mnoho desítek let. Nikde se pro ní povinně neočkuje. Covid-19 je nakažlivá nemoc, které je způsobena koronavirem SARS-CoV-2. Obé se přenáší stejně K A P E N K A M I. Když se povede zavést povinné očkování proti tomuto onemocnění ve třetině zemí mají firmy vyhráno na for ever. U chřipky se jim tento "pokus" nepovedl. Covid tu s námi bude jako chřipka a nikdy již neodejde. Bude mutovat jako chřipka. Bude se muset přeočkovávat jako chřipka. Lidé se silnou imunitou si poradí. Ty kteří již imunitu ztratili věkem nebo z jiných důvodů se budou muset chránit sami nebo je musí ochránit společnost. Příroda miluji lidi a né viry, proto musíme doufat, že časem během let Covidu- viru zmutuje na obyčejnou kapénkovou infekci. Do té doby snad tento "zkorumpovaný" pharma sektor vygeneruje vakcínu, která bude opravdu fungovat !!!
  AMN
  • Re: Proč pořád chtějí řešit covid vakcínami?
   30.11.2021 19:17

   Tak logicky nemá pharma sector zájem, aby mu lidstvo nevymřelo. A zajímají ho hlavně nové nemoce. Ale i tak je to pro lidstvo přínosné. Nebezpečné nemoce schopné zdecimovat lidstvo jako pravé neštovice se vymýtí ty celkem neškodné se do nekonečna léčí.
   ..
   • ...aby lidstvo nevymřelo...
    30.11.2021 20:54

    no a to to jde .... antibiotika byly převratnou novinkou objeveny v dobách, kdy opravdu vědci - nadšenci chtěli problém vyřešit......patenty na tyto báječné pilulky vysublimovali a nyní z nich těží zejména rozvojové země. Něco tak geniálního a jedinečného - jako je jedna sklenička tablet nebo jedna injekce a je po problému není v zájmu giga pharma sectoru takové řešení ZATIM předkládat, teprve až prodají ty miliardy vakcín, které stejně nezasáhnou rychle mutující vir v jeho dalších podobách....bude tabletka. Už se o ní hovoří. Je to jako dlouhodobý problém se statiny, léčí, ale .....
    AMN
    • Re: ...aby lidstvo nevymřelo...
     30.11.2021 21:27

     Většina penicilínek zkrachovala. Paradoxně na českém trhu není penicilin v současné době dostupný. Používá se amoxicilin vesměs.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Vakcinace Pfizer ClinicalTrials.gov: NCT04368728
      01.12.2021 15:34

      právě probíhá fáze 3, Odhadovaný Datum ukončení studia : 2. května 2023. studie probíhá cituji : " U ZDRAVÝCH JEDINCŮ " . Krásný počtení a krásný den. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04368728?term=NCT04368728&draw=2&rank=1
      AMN
 •  
  30.11.2021 13:17

  Proč pořád chtějí řešit covid vakcínami? Lidé, kteří covid prodělali, mají 13x větší ochranu než ti, co byli očkováni. V nemocnicích se téměř nevyskytují. Když se lidé promoří, pandemie skončí. Není potřeba dělat žádná opatření, je možno nechat lidi žít jak před covidem. Je pouze potřeba chránit nejohroženější skupiny (staré nad 60 let a lidi obézní, s cukrovkou, vysokým tlakem apod). Těm je potřeba hned po pozitivním testu podat monoklonální protilátky. Jak je možné, že jsou tisíce lidí v nemocnicích? Není rozumnější dát lidem půlhodinou infuzi a poslat je zdravé domů, než se o ně týdny starat v nemocnici? Proč 3x očkovaný Zeman dostal monoklonální protilátky, přece byl chráněný třemi dávkami vakcíny. Jsem přesvědčen, že i Vojtěch a Svrčinová dostali Regeneron. Už Trump se tak rychle dostal s covidu. Pro papaláše není covid problém, ale pouze kšeft. Lůza musí v útrapách umírat, aby se jejich kšeft zdůvodnil.
  Jan47
  •  
   30.11.2021 14:40

   Protože nejsou rozumné léky a dost z neočkovaných končí na JIP, což jsou miliardové náklady. Po očkování končí na JIP jen zlomek a úspory jsou obrovské. Tak proto očkování je to nejlevnější řešení...
   ..
   • 2021 - nejméně 35 miliard dolarů
    03.12.2021 18:50

    Pfizer, který spolupracuje s německou společností BioNTech, tento rok prodal vakcíny za nejméně 35 miliard dolarů (přes 784 miliard korun).
    AMN
   • ..
    30.11.2021 14:58

    Monoklonální protilátky nejsou rozumné? Kdyby byly lidem včas podány, neskončili by na JIP. Ano, jedna třetina na JIP jsou očkováni. Matematicky vzato, je to zlomek. Možná je očkování nejlevnější řešení, které však vůbec nic neřeší. Kromě kšeftů pro politiky. A to nepíšu o důsledcích očkování. Ze svého okolí vím o třech úmrtích po vakcíně a jednom úmrtí po covidu.
    Jan47
    • Re: ..
     30.11.2021 15:51

     Když budou všichni očkovaní (100%) bude i na JIP 100% očkovaných. V ročnícíh 60+ je proočkovanost asi 75-80%, takže těch neočkovaných by tam muselo ležet asi 6 krát více aby se dorovnal poměr očkovaných a neočkovaných v dané věkové skupině. Bez očkování by dnes na JIP leželo 6 krát více očkovaných než dnes, což je zhruba třikrát víc než jich tam nyní leží celkově. Zdravotnictví by zkolabovalo. Jinak kolik stojí jedna dávka těch monoklonálních protilátek a kde a jak je chcete podávat v množsví 25 tis. denně?
     ..
     • Dokola a dokola....
      03.12.2021 19:00

      „Pokud by se ukázalo, že třetí dávka současné vakcíny Comirnaty by člověka proti dalším budoucím variantám nechránila, Pfizer a BioNTech jsou schopny zhruba do 100 dní vyvinout a vyrobit vakcínu ušitou na míru konkrétní variantě,“sdělil Bourla. ............až se jim podaří otestovat celý svět, který jim tu 3.fázi zafinancuje bude v květnu 2023 znám výsledek, jak je vakcína účinná, jaké má vedlejší účinky a mnohé další detaily, které nejsou známy a pouze se odhadují. Do té doby budou mnozí jedinci mít v sobě již možná 6 až 8 dávek a teprve potom se dozví, jaká látka jim v krvi koluje. Je fakt, že někteří se to již nedozví .....
      AMN
      • Re: Dokola a dokola....
       03.12.2021 19:28

       Je fakt, že o těch mrna vakcínách se toho už nažvanilo, ale mně osobně nejsou některé záležitosti jasné. Jedna taková je, jak se likvidují ony pozměněné buňky. Podle jedné studie totiž se ty buňky nacházejí u žen ještě dávno poté, co by měly spáchat autodestrukci. Jinými slovy ten organismus ten spike protein furt produkuje.
       Ten, který tančí s papoušky
     • ..
      30.11.2021 16:23

      Kde jste sebral 25 tisíc denně? V nemocnicích je cca 6400 hospitalizovaných s covidem. Denní příjem tak může činit stovky pacientů. Pokud by bylo v Česku 100 nemocnic, pak by se v průměru denně na jednu nemocnici jednalo o jednotky pacientů. To není schopna průměrná nemocnice podat např. pěti pacientům denně půlhodinovou infuzi? Kdyby se tak postupovalo, odpadla by diskuze o procentech pacientů na JIP. Nebo jinak. Podmínkou pro podání monoklonálních protilátek je věk 60+ nebo komorbidity. Kolik z v průměru 15 tisíc denně pozitivních splňuje podmínky podání infuze? Tisíc? Pak by tedy jedna nemocnice musela obsloužit 10 pacientů denně.
      Jan47
      • Re: ..
       30.11.2021 18:39

       Tak aktuálně je cca 25 tis nakažených denně i přesto, že tu máme očkování. Bez očkování by to bylo víc. Počítal jsem, že by monoklonální protilátky dostával každý nakažený (protilátky je třeba nasadit hned ne až je pacient ve vážném stavu) třeba ve věku 45+ a každý s nějakou komorbiditou. Ok 25.000 je trochu nadstřelené, ale řekněme 10-15.000 by to být mohlo. Rozhodně řádově víc než stovky denně.
       ..
       • Nejde
        30.11.2021 18:52

        To nemá kdo napíchnout. Umíte si to představit v praxi, že by jako každý pozitivní měl hnedka dostat kapačku?
        Ten, který tančí s papoušky
        • Re: Nejde
         30.11.2021 19:34

         Výše jsem uvedl, že kapačky není nutné dávat všem 15 tisícům pozitivních. Pouze lidem 60+ a lidem s komorbiditami. Pro ostatní je covid možná mírnější než chřipka. I kdyby Regeneron potřebovalo 20% pozitivních, tak je to cca 3000 denně. Tedy by se jednalo o 30 lidí, kteří by v průměrně velké nemocnici potřebovali půlhodinovou kapačku a šli by s jistotou uzdraveni domů. Personál nemocnice by to musel lehce zvládnout, protože by se nemusel starat o cca 60 pacientů hospitalizovaných s covidem v průměrné nemocnici na týden nebo dva, jak je to nyní. A hlavně pacientů na JIP a úmrtí by bylo minimum. Byli by to jen ti, kteří měli tu smůlu, že přišli pozdě.
         Jan47
         •  
          30.11.2021 20:19

          Asi by to teoreticky šlo.
          Ten, který tančí s papoušky
        • Re: Nejde
         30.11.2021 19:10

         Ne a proto si myslím, že vakcína dává nejlepší smysl. Byt má k dokonalosti daleko.
         ..
         •  
          30.11.2021 19:24

          Jo, jsem chtěl reagovat na Jana. Jsem se uklik.
          Ten, který tančí s papoušky
   •  
    30.11.2021 14:48

    No to není nejlevnější. Furt se jim totiž vyplácí důchod. Sorry za cynickou.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     30.11.2021 15:56

     Důchodce je třeba důsledně chránit, mají volební právo a nejsnáze se dají uplatit.
     ..
  • Honza
   30.11.2021 13:27

   No, s tím omikronem si ještě zažijeme víc pakárny, než základaci na dvouleté vojenské prezenční službě před plyšákem :-)
   x2
   • x2
    30.11.2021 13:42

    Ochrana získána proděláním covidu je masivní a funguje (na rozdíl od vakcín) i proti mutacím. A také déle. Někteří lidé prodělali covid už před rokem a půl a v nemocnicích s reinfekcí téměř nejsou. To se však lidem tají. Pouze poslanci a senátoři mají přístup k těmto informacím z ÚZIS. Takže jedině promoření a pomoc ohroženým v podobě monoklonálních protilátek. Pak je jedno jestli tu bude alfa, delta, omikron nebo omega.
    Jan47
    • Re: x2
     30.11.2021 14:15

     Ale tady jsou prostě problémem důchodci. To není žádný ageismus. To je prostě holý fakt. To je furt dokola s nimi. Jak támhle na aktualne.cz poznamenal ten šéf aro, tak prostě oni si o tom můžou myslet, co chtějí, ale lékařskou péči jim poskytnout musí. Tihle lidé se mají zapreventit. Né očkovat děti a spol. Nechceš bigáro dědo? O. K., tak ale žádné jip či aro. Hezky kyslíka jako to bylo normální před hovidem. Ráno buďto budeš tuhý a nebo ne.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Ten, který tančí s papoušky
      30.11.2021 14:32

      Proč jsou senioři na JIP? Proč nedostali infuzi monoklonálních protilátek jako Zeman? Na tomto případu je vidět, že vakcíny nejsou téměř k ničemu, když 3x očkovaný musel dostat Regeneron. Účinnost vakcín s časem klesá, zatímco po prodělání covidu je člověk chráněný mnohem silněji a déle, možná na vždy.
      Jan47
      • Re: Ten, který tančí s papoušky
       30.11.2021 14:37

       Jenomže ti lidé prostě to neprodělají. Oni prostě na to umřou. V tom je ten fór. A nedostanou preventivně kapačku za 60 tisíc nebo kolik to stojí. To prostě nejde. Sorry jako.
       Ten, který tančí s papoušky
       • Ten, který tančí s papoušky
        30.11.2021 14:47

        Z několika úst jsem v TV slyšel, že kapačky stojí 30 tisíc. Kdyby je dali jednomu milionu lidí, tak by to stálo 30 mld. A i kdyby to bylo 60 mld, tak co je to proti doposud úplně zbytečně rozfrcaným mnoha stovkám mld? Kapačky by zachránily všechny, jen musí být nasazeny včas. Jenže to by politici měli po kšeftech. Je to nechutné, že kvůli byznysu nechávají schválně umírat lidi.
        Jan47
Aktuální komentáře
21.01.2022
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy
17:21Technologie dnes v čele pozitivního obratu. Koruna míří k 24,20 EURCZK  
17:11K zastavení růstu inflace je nutná reakce měnové politiky, říká Holub z ČNB
17:10Akcie čínských technologií prudce posilují po uvolnění měnové politiky (komentář analytika)  
16:42Výsledky Alcoa: Prudce rostoucí cena hliníku kompenzuje klesající prodeje  
16:18Akcie na dně a optimistický výhled. Čínské tituly nyní vypadají slibně
15:56Ministerstvo financí zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 3,1 procenta, inflaci vidí výše
14:30Nejlevnější sektor v Evropě skrývá potenciál k dalším zisků
14:27Aerolinky American Airlines díky zájmu o cestování o svátcích snížily ztrátu
14:11Ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území
12:59Amazon otevře první kamenný obchod s oblečením, kde využije moderní technologie
12:15Jak investovat do S&P 500 snadno? V Patrii bušit do stolu nemusíte
11:21Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent, v EU na 5,3 procenta
11:19Evropa neudržela úvodní zisky, dluhopisům se ale daří  
10:50Existují důvody pro fiskální pravidla v eurozóně? A jak by podle ekonoma Natixis vlastně měla být nastavena?
10:49Inflace se bude letos v eurozóně postupně snižovat, říká prezidentka ECB
10:15Čína podruhé za poslední měsíc snížila úrokové sazby. Chce podpořit ekonomiku
9:12Rozbřesk: Česká koruna jako protiinflační faktor. Vydrží silná nehledě na akciové výprodeje?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00IHS Markit Ltd (11/21 Q4)
13:00Schlumberger NV (12/21 Q4)