Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nvidia britského rivala Arm nepřevezme, ten místo toho míří na burzu

Nvidia britského rivala Arm nepřevezme, ten místo toho míří na burzu

08.02.2022 8:26, aktualizováno: 8.2. 14:20
Autor: ČTK

Aktualizováno

Americký výrobce čipů Nvidia svého britského rivala Arm nepřevezme, firmy dohodu zrušily. Nvidia o tom informovala ve společném prohlášení s japonskou investiční firmou SoftBank, která je majitelem společnosti Arm. Důvodem jsou podle prohlášení regulační překážky. Hodnota transakce by činila až 80 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč). SoftBank nyní místo prodeje zahájí přípravy na uvedení akcií firmy Arm na burzu.

"Zúčastněné strany se dohodly na zrušení smlouvy kvůli závažným regulačním problémům, které brání dokončení transakce," píše se v prohlášení podniků. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Arm by se podle prohlášení měla uskutečnit ve finančním roce, který skončí 31. března 2023.

Šéf společnosti SoftBank Masajoši Son už naznačil, že IPO se uskuteční ve Spojených státech, s největší pravděpodobností na akciovém trhu Nasdaq. SoftBank firmu Arm koupila v roce 2016, kdy za ni zaplatila 32 miliard dolarů. Pak její akcie stáhla z londýnské burzy.

Společnost Arm dnes jmenovala novým výkonným ředitelem Reneho Haase, který s okamžitou platností nahradí v čele podniku Simona Segarse. Haas působí ve firmě Arm od roku 2013, předtím sedm let pracoval v Nvidii. "Velmi si ceníme příležitostí stát se opět veřejně obchodovanou společností," řekl Haas v rozhovoru s agenturou Reuters.

Nvidia oznámila dohodu o převzetí společnosti Arm od firmy SoftBank předloni v září. Dohodnutá kupní cena se skládala z hotovosti a z akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie výrazně zvýšila.

Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry. Společnost Arm sídlí v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei.

Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Americká Federální obchodní komise (FTC) v prosinci podala žalobu s cílem transakci zablokovat. Dohoda se stala rovněž terčem hloubkového vyšetřování v Evropské unii a v Británii.

FTC argumentovala tím, že převzetí by poskytlo Nvidii možnost využít kontroly nad technologiemi společnosti Arm k potlačování konkurentů, což by vedlo k nižší kvalitě produktů, omezeným inovacím a vyšším cenám. "Poškodilo by to miliony Američanů, kteří těží z produktů založených na technologiích firmy Arm," uvedla komise.

Šéf analytické společnosti CCS Insight Geoff Blaber upozornil, že odpor vůči převzetí Armu nebyl překvapivý, protože řada lidí usilovala o to, aby podnik zůstal nezávislý. "IPO je mnohem lepší varianta pro ekosystém Armu, není však pravděpodobné, že zajistí firmě SoftBank srovnatelný výtěžek," dodal.


Čtěte více:

Braňo Soták: Budoucnost Nvidia je nyní, čísla současnosti výtečná
18.11.2021 13:55
Předtím, než se dostaneme k „suchému“ výčtu čísel za F3Q22 (disclaimer...
Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
03.12.2021 9:27
Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, pomocí které s...
Akvizice Armu ztrácí podporu i uvnitř Nvidie. Co bude dál? (komentář analytika)
25.01.2022 14:11
Podle neoficiálních zpráv se zdá, že Nvidia (Investiční tipy) definiti...
Výrobci čipů kvůli rostoucí poptávce zvyšují investice o miliardy dolarů
04.02.2022 12:03
Výrobci čipů po celém světě připravují velké investice s cílem uspokoj...

Váš názor
  • a ja myslel ze bouchmen sampano
    08.02.2022 9:52

    uz aby tento junk nekdo koupil a hodil do kose - tahle firma jako prazdna skorapka plna junk IP je jak ostina v zadku - na to by se snad meli slozit vsichni vyrobci aby ji zarizli
    eple
Aktuální komentáře
17.06.2026
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:58NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba